تاکید ایران و تاجیکستان بر مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و جرایم سایبری

آذر 22, 1400
9 بازدید

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در نخستین روز از سفر به تاجیکستان با رمضان رحیم زاده همرا وزیر امور داخلی این کشور دیدار و از آکادمی وزارت امور داخلی تاجیکستان بازدید کرد. به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر به تاجیکستان، بعداز ظهر امروز با وزیر امور داخلی […]

تاکید ایران و تاجیکستان بر مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و جرایم سایبری

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در نخستین روز از سفر به تاجیکستان با رمضان رحیم زاده همرا وزیر امور داخلی این کشور دیدار و از آکادمی وزارت امور داخلی تاجیکستان بازدید کرد.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر به تاجیکستان، بعداز ظهر امروز با وزیر امور داخلی این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در این دیدار، ضمن بررسی تحولات منطقه گفت: در منطقه خاورمیانه، افراطی گری، تروریسم، قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و ناامنی، عمدتاً توسط کشورهای خارج از منطقه ایجاد می شود.

رحمانی فضلی به مقاومت جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۲ سال در برابر فشارها و تهاجمات خارجی اشاره کرد و علت اکثر اتفاقات پیرامون ایران را خشم کشورهای خارج از منطقه به خاطر استقامت، پایداری و استقلال جمهوری اسلامی و ایجاد امنیت و ثبات بدون نیاز به بیگانگان بیان کرد.

وزیر کشور همچنین با اشاره به وجود اشتراکات فراوان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و زبانی بین دو کشور ایران و تاجیکستان، تصریح کرد: ملت های دو کشور خواهان گسترش روابط فی ما بین هستند. دو کشور اشتراکات زیادی دارند و به دنبال صلح، ثبات، عدالت و امنیت در منطقه و در همه کشورها هستیم. مردم ما نیز این انتظار را از ما دارند و ما آمادگی گسترش روابط میان دو کشور را داریم.

رحمانی فضلی تاکید کرد: کشورهای منطقه و مردم منطقه خود می توانند مشکلات و مسائل خود را حل کنند و به رغم فراز و نشیب هایی که در روابط فیمابین بوده است، بسترها و اشتراکات فراوانی که بین ایران و تاجیکستان وجود دارد، ایجاب می کند که روابط دو کشور در مسیر توسعه همکاری ها، سرمایه گذاری های مشترک اقتصادی و تجاری، ایجاد شرکتهای مشترک پیش رود.

وزیر کشور با توجه به ماموریتهای وزارت کشور جمهوری اسلامی در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی و بحران و ثبت احوال برای همکاری در همه این زمینه ها با دولت تاجیکستان اعلام آمادگی کرد.

در این دیدار وزیر امور داخلی تاجیکستان نیز با اشاره به تحولات منطقه ای و سابقه روابط و همچنین وجود مظاهر تروریسم و افراط گرایی خصوصا گسترش گروههای تروریستی در منطقه، اظهار کرد: تجربه ثابت کرده است که مبارزه با تروریسم، جنایات سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر و جرایم سایبری بدون همکاری سایر کشورها امکان پذیر نیست و با توجه به سابقه و تجربیات ایران، آماده همکاری در همه این زمینه ها هستیم.

در این گفت و گو دو طرف بر اجرایی نمودن موافقتنامه همکاری های امنیتی و انتظامی دو کشور، همکاری و تبادل اطلاعات و تجربیات در مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی، تروریسم و افراطی گری، مبارزه با تولید موادمخدر، مواد روانگردان و پیش سازه های آن و قاچاق این مواد، همکاری در زمینه تبادل اطلاعات مجرمین تحت تعقیب در چارچوب توافقات فیمابین، مبارزه با قاچاق آثار هنری، میراث فرهنگی، اسلحه، مهمات و مواد منفجره، تاکید کردند.

همچنین دو طرف با مشارکت در تقویت ساختارهای منطقه ای مبارزه با مواد مخدر در چارچوب همکاری های دوجانبه و منطقه ای موافقت کردند.

تاکید بر همکاری و همراهی با یکدیگر برای اتخاذ مواضع مشترک نزد مجامع و سازمانهای بین المللی و منطقه ای، تاکید بر حسن رفتار با اتباع و شهروندان یگدیگر و ارتقای همکاری های پلیس دو کشور در زمینه تبادل اطلاعات و تجربیات در مبارزه با انواع جرایم از دیگر محورهای گفت و گوهای دو وزیر بود.

همچنین رحمانی فضلی در بازدید از آکادمی وزارت امور داخلی تاجیکستان مجدداً بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری جهت آموزش نیروهای پلیس، انتقال تجربیات و بهره مندی نیروهای تاجیکستان از تجارب نیروی انتظامی ایران تاکید کرد و گفت: با توجه به وسعت و تنوع همسایگان جمهوری اسلامی و با توجه به حوادث مختلف خصوصا مبارزه با قاچاق انسان، مواد مخدر و مبارزه با تروریسم در سطح وسیع و همچنین تولیدات و تکنولوژی بالای ایران، جمهوری اسلامی ایران آماده تمدید قرارداد پیشین در این ارتباط است.

گفتنی است؛ آکادمی وزارت امور داخلی تاجیکستان دوره های آموزشی متنوعی را برای پلیس از جمله پلیس مبارزه با قاچاق مواد مخدر، پلیس مبارزه با تروریسم و پلیس راهنمایی و رانندگی برگزار می کند.

در سفر پیشین وزیر کشور ایران به تاجیکستان تفاهم نامه همکاری آکادمی وزارت امور داخلی تاجیکستان با دانشگاه امین نیروی انتظامی منعقد شده است.

در جریان سفر وزیر کشوربه تاجیکستان، همچنین، معتمدیان استاندار خراسان رضوی در ملاقات با وزیر صنایع تاجیکستان درخصوص همکاری و حل مشکلات شرکت های دولتی و خصوصی ایرانی در تاجیکستان رایزنی و دو طرف بر سرمایه گذاری مشترک و افزایش ارتباط استانهای همجوار دو کشور تاکید کردند

. معتمدیان با استاندار ختلان نیز دیدار و دو طرف در راستای توسعه روابط دو استان خراسان رضوی و ختلان گفت و گو کردند.

پیش از این رزم حسینی استاندار سابق خراسان رضوی در این خصوص با مقامات تاجیکستان گفت و گو و مذاکره کرده بود.

منبع:ایسنا