تاکنون ۹۰ میلیون دوز واکسن کرونا در دنیا استفاده شده است

مهر 6, 1400
44 بازدید

 فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: در دنیا تاکنون نزدیک به ۹۰ میلیون دوز واکسن استفاده شده و خوشبختانه عوارض شدید و جدی به همراه نداشته است. دکتر مرضیه توکل در گفت و گو با ایسنا، گفت:  واکسن هایی که در دنیا  استفاده می‌شود مدت […]

تاکنون ۹۰ میلیون دوز واکسن کرونا در دنیا استفاده شده است

 فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: در دنیا تاکنون نزدیک به ۹۰ میلیون دوز واکسن استفاده شده و خوشبختانه عوارض شدید و جدی به همراه نداشته است.

دکتر مرضیه توکل در گفت و گو با ایسنا، گفت:  واکسن هایی که در دنیا  استفاده می‌شود مدت زیادی از  استفاده از آنها نگذشته و هنوز تمام عوارض آنها به صورت کامل شناخته شده نیست.

توکل افزود:  در دنیا تاکنون  نزدیک به ۹۰ میلیون دوز واکسن استفاده شده است و خوشبختانه عوارض شدید و جدی به همراه نداشته است.

توکل ادامه داد:  گاهی ممکن است کسانی که واکسن را تزریق می‌کنند دچار عوارض خفیفی مانند تب، سردرد، خستگی، درد عضلانی و یا التهاب و قرمزی یا درد در محل تزریق واکسن شوند که اکثر این علائم خفیف و گذرا هستند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

وی تصریح کرد:  به ندرت مواردی از واکنش‌های شدید آنافیلاکسی گزارش شده است که در چنین مواردی از تزریق دوز دوم واکسن باید پرهیز شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد:  مطالعات درباره کسانی که بعد از واکسیناسیون دچار عوارض کشنده شده‌اند ادامه دارد اما تا به حال تزریق هیچ واکسنی به دلیل عوارض خطرناک و کشنده متوقف نشده است.

منبع:ایسنا