تأکید بر ساماندهی مبادلات و توسعه بازارچه‌ها و مناطق آزاد در مرزهای مشترک ایران و عراق

مرداد 25, 1400
4 بازدید

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر بر لزوم مبارزه با قاچاق کالا از طریق نوار مرزی بین دو کشور، گفت: ساماندهی مبادلات مرزی با توسعه بازارچه‌ها و مناطق آزاد تجاری در نقاط مرزی به ارتقای سطح معیشت مردم منطقه کمک فراوانی می‌کند.  محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز(جمعه، 15 مردادماه) […]

تأکید بر ساماندهی مبادلات و توسعه بازارچه‌ها و مناطق آزاد در مرزهای مشترک ایران و عراق

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر بر لزوم مبارزه با قاچاق کالا از طریق نوار مرزی بین دو کشور، گفت: ساماندهی مبادلات مرزی با توسعه بازارچه‌ها و مناطق آزاد تجاری در نقاط مرزی به ارتقای سطح معیشت مردم منطقه کمک فراوانی می‌کند.

 محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز(جمعه، 15 مردادماه) با نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق که به منظور حضور در مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهوری به تهران سفر کرده بود، دیدار و گفت و گو کرد.

قالیباف در ابتدای این دیدار با اشاره به مناسبات برادرانه میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق گفت: توسعه و گسترش همکاری ها و ارتباطات دوستانه فیمابین به ویژه در زمینه اقتصادی به نفع مردم دو کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: با توجه به ظرفیت های فراوان اقتصادی و تجاری میان ایران و عراق به ویژه با اقلیم کردستان و وجود مرز مشترک و طولانی، ضرورت دارد با فراهم آوردن زیرساخت های لازم، راههای مواصلاتی، ساخت و توسعه بازارچه های مرزی و ارائه تسهیلات به تجار و بازرگانان، زمینه افزایش مبادلات اقتصادی و تجاری فی مابین ضمن ایجاد رونق اقتصادی، به معیشت مرزنشینان منطقه کمک کرد.

قالیباف بر لزوم مبارزه با قاچاق کالا از طریق نوار مرزی بین دو کشور تاکید کرد و افزود: ساماندهی مبادلات مرزی با توسعه بازارچه ها و مناطق آزاد تجاری در نقاط مرزی به ارتقای سطح معیشت مردم منطقه کمک فراوانی می کند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در پایان این دیدار خاطرنشان کرد: با توجه به خواست و اراده طرفین برای گسترش همکاری ها به ویژه در زمینه تبادلات تجاری و اقتصادی، ضرورت دارد تا با پیگیری و کمک به اجرای توافقات انجام شده با اقلیم کردستان و دولت عراق، زمینه لازم برای ایجاد تحرک اقتصادی را فراهم کرد.

رئیس اقلیم کردستان عراق: ارائه تسهیلات به بازرگانان مرزنشین، قاچاق کالا را از بین می‌برد

نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق نیز در ابتدای این دیدار گفت: ما همواره قدردان کمک های جمهوری اسلامی ایران در ادوار مختلف چه در دوران صدام و چه حملات داعش و پس از آن به اقلیم کردستان و ملت و دولت عراق هستیم و هرگز فراموش نخواهیم کرد که در اوج شرایط سخت برادران و خواهران ایرانی در کنار ما بودند.

وی در ادامه افزود: ما اهمیت فراوانی برای گسترش تعاملات دوستانه با جمهوری اسلامی ایران قائلیم و همواره از روند توسعه و ارتقاء سطح مناسبات میان دولت جمهوری عراق و جمهوری اسلامی ایران حمایت می کنیم.

بارزانی در ادامه کمک به افزایش عایدات و درآمد ساکنان مرزی ایران و عراق و اقلیم را با اهمیت خواند و افزود: ارائه تسهیلات لازم به تجار و بازرگانان محلی و مرزنشین ضمن ایجاد فرصتهای شغلی مناسب در منطقه، معضلاتی نظیر قاچاق کالا ، بیکاری و ناامنی را از بین می برد.

رئیس اقلیم کردستان عراق در پایان این دیدار، گفتگو و مذاکره مستمر میان مسئولان دو طرف را دریافتن راه حل مشکلات و رفع موانع موجود در مسیر گسترش تبادلات اقتصادی، مفید و مؤثر دانست.

به گزارش خانه ملت، در این دیدار سیدمهدی فرشادان و محسن فتحی نمایندگان سنندج و شیوا قاسمی پور نماینده مریوان نیز حضور داشتند که طی سخنانی مسائلی را در خصوص منطقه ارائه کردند.

همچنین گفتنی است خانم ریواز فایق رئیس پارلمان کردستان، صفین دزه یی مسئول روابط خارجی دولت اقلیم، محمد محمد سعید وزیر فرهنگ و جوانان، خانم کویستان محمد وزیر کار و امور اجتماعی و همچنین ناظم دباغ نمایندە دولت اقلیم کردستان در تهران، نچیروان بارزانی را همراهی می کردند که مسائلی را در خصوص روابط دو طرف بیان کردند./

منبع:ایسنا