بیگی نژاد: مردم باید بدانند بر اساس کدام الگو دو برابر بیشتر برق مصرف کرده اند

مهر 7, 1400
48 بازدید

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید تعریف الگوی مصرف در هر منطقه شفاف شود و مردم بدانند بر اساس کدام الگو دو برابر بیشتر مصرف برق داشته اند. هادی بیگی نژاد  با اشاره به اظهارات سخنگوی صنعت برق مبنی بر  مصرف بیش از ۸۵ درصد مشترکین دو برابر الگوی مصرف، بیان […]

بیگی نژاد: مردم باید بدانند بر اساس کدام الگو دو برابر بیشتر برق مصرف کرده اند

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید تعریف الگوی مصرف در هر منطقه شفاف شود و مردم بدانند بر اساس کدام الگو دو برابر بیشتر مصرف برق داشته اند.

هادی بیگی نژاد  با اشاره به اظهارات سخنگوی صنعت برق مبنی بر  مصرف بیش از ۸۵ درصد مشترکین دو برابر الگوی مصرف، بیان کرد: دولت در سال گذشته به دنبال افزایش قیمت برق بود و موضوع بدین ترتیب مطرح شد که مشترکان کم مصرف برقشان رایگان شود و مشترکان پرمصرف قیمت برقشان افزایش یابد.
وی در ادامه اظهار کرد: حال امروز که علت افزایش قیمت قبوض مردم مصرف بیش از ۸۵ درصد مشترکان دو برابر الگوی مصرف مطرح شده است در ابتدا باید روشن گردد که تعریف این الگوی مصرف چیست. مردم باید بدانند بر اساس کدام الگو دو برابر بیشتر مصرف برق داشته اند. باید برای هر منطقه ای الگوی مصرف تعریف شود تا هر خانه بداند که بر اساس چه الگویی پول برق برای آن محاسبه می شود.
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نکته بعدی بحث فراهم کردن زیرساخت های لازم برای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها می باشد. باید تلفات انرژی را در ساختمان ها به حداقل برسانیم. به عنوان مثال برای دولت به صرفه تر است که کولرهای گازی کم مصرف را به صورت رایگان در ساختمان ها استفاده کند تا اینکه بخواهد هزینه ساخت نیروگاه جدید برق را به منظور تامین مصارف خانگی بپردازد.
وی در ادامه تاکید کرد: این افزایش قیمت یکباره منجر به نارضایتی مردم شده است و قطعا باید در این زمینه شفاف سازی صورت بگیرد. ما به دنبال اجرای برنامه ای هستیم که در آن هم الگوسازی مناسب مصرف و هم زمینه نقش آفرینی مردم به منظور کاهش مصرف دیده شده است و ظرف دو ماه آینده با همکاری وزارت نیرو و صدا و سیما این برنامه دنبال خواهد شد.
وی افزود: ما امروز به مردم صرفا می گوییم مصرف خود را کاهش دهید. مثلا از ۲۰۰ کیلو وات ساعت به ۱۸۰ کیلووات ساعت برسانید اما زمینه و راهکار آن را مشخص نمی کنیم. هر شهروند باید نسبن به نقش خود در کاهش مصرف انرژی با فراهم کردن بستر لازم آشنا شود. ما این موضوع را دنبال خواهیم کرد.
منبع: ايسنا