بیشتر بستری‌ها و فوتی‌های کرونا، واکسن دریافت نکرده‌اند

تیر 29, 1401
36 بازدید

وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر بیشتر موارد بستری و فوتی‌های ناشی از کرونا، از افرادی است که واکسن دریافت نکرده‌اند؛ بنابراین لازم است که عموم گروه‌های هدف، امسال حداقل یک دوز واکسن یادآور را دریافت کنند. دکتر بهرام عین‌اللهی در حاشیه نخستین آیین دانش‌آموختگی دانشجویان پزشکی که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، با […]

وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر بیشتر موارد بستری و فوتی‌های ناشی از کرونا، از افرادی است که واکسن دریافت نکرده‌اند؛ بنابراین لازم است که عموم گروه‌های هدف، امسال حداقل یک دوز واکسن یادآور را دریافت کنند.

دکتر بهرام عین‌اللهی در حاشیه نخستین آیین دانش‌آموختگی دانشجویان پزشکی که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، با بیان اینکه مهمترین مسئله‌ای که می‌توان با بیماری کرونا مقابله کرد واکسیناسیون است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیشتر موارد بستری و فوتی‌های ناشی از کرونا، از افرادی است که واکسن دریافت نکرده‌اند؛ بنابراین لازم است که عموم گروه‌های هدف، امسال حداقل یک دوز واکسن یادآور را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه بیمار مبتلا به کرونا حداقل به مدت یک هفته باید نسبت به قرنطینه خود اقدام کند، تصریح کرد: در صورت حضور بیمار مبتلا به کرونا در جامعه و بی‌توجهی به رعایت خود قرنطینگی، هر فرد می تواند ۱۸ نفر دیگر را به این بیماری مبتلا کند، از سوی دیگر استفاده از ماسک مهم‌ترین نقش را در پیشگیری از ابتلا به بیماری دارد و توصیه می‌شود که عموم مردم در اماکن عمومی، وسائط نقلیه عمومی و مترو، فضای سربسته و مجالس  از ماسک استفاده کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بسیاری از محدودیت‌ها با توجه به رنگ‌بندی شهرها، اعمال می‌شود و شهرهایی که به رنگ قرمز و نارنجی در می‌آیند، محدودیت‌های بیشتری نیز خواهند داشت، گفت:امید است با همکاری موثر عموم مردم بتوانیم از این مرحله از همه‌گیری کرونا نیز به زودی عبور کنیم.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، عین‌اللهی در ادامه با اشاره به برگزاری نخستین آیین دانش‌آموختگی دانشجویان پزشکی در جوار حرم مطهر رضوی اظهار کرد: جامعه پزشکی امتحان خود را در طول انقلاب اسلامی، هشت سال دفاع مقدس در عرصه‌های مختلف و خدمت به مردم پس داده است و در این مسیر نیز جمع زیادی به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و در دوران همه گیری کرونا نیز با ایثار و از خود گذشتگی ضمن خدمت به مردم بیش از ۳۰۰ مدافع سلامت به شهادت رسیدند و این برنامه مجلس نمادینی است  از گروه‌های مختلف پزشکی که  با قرائت سوگندنامه در جوار حرم مطهر امام رضا(ع) ، برای خدمت مطلوب به مردم عهد می بندند.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: خوشبختانه علوم پزشکی در کشورمان از پیشرفته‌ترین علوم است و یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه محسوب می شویم.

عین‌اللهی در ادامه با اشاره به اجرای طرح دارو یار اظهار کرد: برای اجرای این طرح ، حدود۶ ماه، متخصصان و صاحب نظران توانمند عرصه داروی کشور، مطالعه و برنامه‌ریزی داشتند و بسته‌ای تهیه شده تا بتوان ضمن بهبود کیفیت خدمت به مردم، هزینه‌های گزاف برخی از داروها کنترل شود و هدف این است که هیچ نوع دارویی برای افرادی که از بیمه استفاده می‌کنند افزایش پیدا نکند و پوشش بیمه‌ای داروها افزایش پیدا کند و در برخی از موارد قیمت داروها کاهش پیدا کند.

وی با بیان اینکه این امر مستلزم آن است که همگان زیر پوشش بیمه قرار گیرند اظهار کرد: خوشبختانه با مصوبه مجلس شورای اسلامی و اختصاص حدود ۶ هزار میلیارد تومان نزدیک ۶ میلیون نفر زیر پوشش قرار گرفتند اما هنوز یک و نیم میلیون نفر نسبت به این امر اقدام نکرده‌اند که در این راستا سه ماه فرصت داده شده است که همه مردم به صورت رایگان زیر پوشش بیمه قرار گیرند.