بهترین نوع پوکه برای شیب بندی ساختمان کدام است؟

بهترین نوع پوکه برای شیب بندی ساختمان کدام است؟
آذر 7, 1402
56 بازدید

پوکه برای شیب بندی ساختمان یکی از کاربردی ترین مصالح ساختمانی است که در این حوزه مورد استفاده قرار می گیرد. در دنیای صنعت امروزی تنوعی وسیع در میان انواع مدل های این مصالح ایجاد شده است. به همین خاطر انتخاب یک پوکه مناسب برای شیب بندی در محیط بسیار دشوار شده است. برای انتخاب […]

پوکه برای شیب بندی ساختمان یکی از کاربردی ترین مصالح ساختمانی است که در این حوزه مورد استفاده قرار می گیرد. در دنیای صنعت امروزی تنوعی وسیع در میان انواع مدل های این مصالح ایجاد شده است. به همین خاطر انتخاب یک پوکه مناسب برای شیب بندی در محیط بسیار دشوار شده است. برای انتخاب بهترین پوکه در راستای شیب بندی ساختمان و بخش های مختلف آن باید به مشخصه های کیفی و فیزیکی هر یک پوکه ها دقت داشته باشید

پوکه برای شیب بندی ساختمان 

پوکه برای شیب بندی ساختمان با در نظر گرفتن مکان استفاده از این مصالح انتخاب می شود. در هر یک از بخش بندی های ساختمان از پوکه های به خصوصی در شیب بندی استفاده می کنند. به طور مثال پوکه مخصوص شیب بندی پشت بام با پوکه مورد استفاده در فضای بین طبقات، طبقات اول و… متفاوت است. هر یک از این پوکه ها با در نظر گرفتن شرایط موجود در هر یک از بخش بندی های محیط به کار می روند. در این زمینه از فاکتورها و دستوالعمل های گوناگونی استفاده می شود. به این ترتیب استانداردسازی های لازم برای اجرای بهتر شیب بندی ساختمان انجام می گیرند.

در نظر گرفتن عمق شیب بندی یکی از مهمترین مولفه هایی است که در زمینه انتخاب نوع این مصالح ارزیابی می شود. هر چه عمق شیب بندی اجرایی در محط ساختمان کمتر باشد، پوکه ها ریزتر خواهند بود. در این صورت اجرای شیب بندی درست و اصولی انجام می گیرد. در عمق های 1 تا 6 سانتی متری هیچ وقت از پوکه های عدسی و ماسه ای استفاده نمی کنند. هر یک از این پوکه ها در شیب بندی با عمق به خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند.

بهترین پوکه برای شیب بندی ساختمان 

شیب بندی ساختمان با پوکه معدنی با در نظر گرفتن محل استفاده از این مصالح انتخاب خواهد شد. پوکه مورد استفاده در شیب بندی و کف سازی بر اساس محل استفاده متفاوت خواهد بود. بهترین نوع پوکه برای هر یک از بخش های محیط های ساختمانی به شرح زیر هستند:

پوکه مورد استفاده در شیب بندی پشت بام ساختمان 

پوکه برای شیب بندی ساختمان در بخش پشت بام عمدتا از مدل های بادامی انتخاب خواهد شد. این مدل پوکه ها در سقف منازل امروزی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. در این بخش از ساختمان رفت و آمد کمتری صورت می گیرد. اما دائما در مجاورت باران و برف قرار دارد و رطوبت محیط اطراف بر مصالح این بخش تاثیر می گذارد. این پوکه ها اندازه درشت تری دارند و برای سبک سازی سقف ساختمان نیز بسیار مناسب خواهند بود. با به کار بردن آن ها ایزوگان سقف نیز به سهولت میسر خواهد بود.

شیب بندی در میان طبقات

لایه ای که برای جدایی بین طبقات ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد باید استحکام بالایی داشته باشد. به همین خاطر در این زمینه از پوکه هایی با ابعاد کوچکتر استفاده می شود. پوکه های بادامی برای این بخش از ساختمان و شیب بندی آن کارایی ندارند. بهترین انتخاب در این قسمت پوکه های نخودی هستند که با ویژگی های ساختاری لایه میانی در بین طبقات همخوانی دارند. این پوکه ها خاصیت عایق مناسب تری در میان طبقات به وجود می آورند و هر یک از طبقات را از نظر صوتی، دمایی و… عایق بندی می کنند. به همین سبب بهترین گزینه برای این بخش به شمار می روند. دانه های ریز این پوکه ها برای پر کردن کلیه بخش های خالی بین طبقات و مصالح به کار رفته در آن ها مناسب خواهند بود.

شیب بندی در طبقه اول ساختمان

برای شیب بندی در این بخش نیز از پوکه های به خصوصی استفاده می شود. در این بخش نیز از پوکه هایی با دانه های درشت تر استفاده می کنند. به این ترتیب شیب بندی در این بخش ها بسیار مناسب انجام می شود. استفاده از پوکه های فندقی نیز در برخی از ساختمان ها برای طبقه اول پیشنهاد می شود. به صورت کلی این بخش از ساختمان محدودیت کمتری برای استفاده از پوکه های معدنی دارد. به همین سبب در پروژه های ساختمانی در خصوص انتخاب این مصالح برای طبقه اول کمتر سخت گیری می شود.

انواع پوکه برای شیب بندی ساختمان

همان طور که در عناوین پیشین بررسی کردیم، پوکه برای شیب بندی ساختمان دسته بندی های گوناگونی دارد. هر یک از این پوکه ها با قابلیت ها و ویژگی های ساختاری متفاوتی ارائه می شوند و بر این اساس نیز برای استفاده در پروژه های مختلف به کار می روند. هر یک از این پوکه ها بر مبنای نیازهای پروژه ساختمانی و هر یک از بخش های موجود در آن به کار می روند. به همین سبب نمی توان یک نوع به خصوص از این متریال صنعتی را به عنوان بهترین پوکه برای شیب بندی مشخص کرد.

بهترین نوع این مصالح برای هر یک از قسمت های ساختمان متفاوت هستند. برای انتخاب مناسب تر در میان این مصالح باید از نظرات کارشناسان فنی مربوطه کمک بگیرید. در این زمینه همواره به ویژگی سبک سازی ساختمان و سازه مورد نظر با استفاده از پوکه ها دقت داشته باشید. در میان پوکه های موجود در صنایع پوکه سازی مدل های فندقی، نخودی، بادامی از کارایی بیشتری در پروژه های شیب بندی ساختمان برخوردار هستند و متناسب با شرایط شیب بندی در هر یک از بخش های ساختمان ایجاد می شوند. نوع دانه بندی هر یک از این پوکه ها با ساختار شیب بندی پروژه همخوانی دارد.

جمع بندی

در این قسمت در خصوص انواع پوکه برای شیب بندی ساختمان مواردی را بررسی کردیم. شما می توانید از هر یک از موارد نام برده شده در بخش بندی های مختلف پروژه مانند پشت بام، قسمت میان طبقات، طبقه اول و… استفاده کنید. هر یک از این مصالح کاربردی برای اجرای بهتر پروژه های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرند و مزایای بی شماری در هر یک از بخش های پروژه به وجود می آورند. خرید این پوکه ها برای شیب بندی هر یک از بخش های ساختمان بسیار به صرفه بوده و از نظر اقتصادی نیز به نفع کارفرمایان خواهد بود.

برچسب‌ها:, ,