بررسی تحولات شمال غرب کشور در کمیسیون امنیت ملی مجلس

مهر 11, 1400
89 بازدید

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره بررسی تحولات اخیر بین ایران و جمهوری آذربایجان در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد گفت که در این جلسه بر تامین منافع ملی، رفع تنش‌ها و محدود کردن فضا برای سوء استفاده قدرت‌های فرامنطقه‌ای به ویژه رژیم صهیونیستی تاکید شد.  محمود عباس […]

بررسی تحولات شمال غرب کشور در کمیسیون امنیت ملی مجلس

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره بررسی تحولات اخیر بین ایران و جمهوری آذربایجان در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد گفت که در این جلسه بر تامین منافع ملی، رفع تنش‌ها و محدود کردن فضا برای سوء استفاده قدرت‌های فرامنطقه‌ای به ویژه رژیم صهیونیستی تاکید شد.

 محمود عباس زاده مشکینی در توضیح جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: این جلسه با حضور نمایندگانی از وزارتخانه‌های کشور، خارجه و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جهت بررسی تحولات شمال غرب کشور برگزار شد و گزارش کاملی درباره این تحولات و همچنین آثار و کارکرد رزمایش «فاتحان خیبر» ارایه شد. در این جلسه علاوه بر اعضای کمیسیون امنیت ملی، نمایندگان سایر کمیسیون‌ها به ویژه نمایندگان استان‌های شمال غرب کشور و همچنین علی نیکزاد نایب رئیس مجلس حضور داشتند.

وی توضیح داد: تصمیماتی پس از تحلیل این تحولات گرفته شد که به موجب آن شاهد مدیریت کارآمد در جریان تحولات قفقاز خواهیم بود. مسئولان و نمایندگان در نشست امروز بر تامین منافع ملی، رفع تنش‌ها و محدود کردن فضا برای سوء استفاده قدرت‌های فرامنطقه‌ای به ویژه رژیم صهیونیستی تاکید کردند.

عباس زاده با اشاره به گزارش‌های پیرامون پیام رزمایش فاتحان خیبر، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران دخالت بیگانگان در منطقه قفقاز برای تغییرات ژئوپلتیک را تحمل نمی‌کند. بازیگران منطقه هم از رزمایش جمهوری اسلامی ایران این پیام را دریافت کردند. البته که سیاست جمهوری اسلامی ایران تقویت ارتباط با همه همسایگان از جمله جمهوری آذربایجان است.

به گفته وی، حضور مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران در این صحنه ضامن تمامیت ارضی تمامی کشورهای منطقه، همسایه و امنیت آنها و بسترساز همکاری‌ها و صلح در منطقه است لذا بر مبنای تصمیمی که امروز گرفته شد، گزارشی برای نهادهای بالادستی از رخدادها تهیه خواهد شد و طبق قانون اساسی در اختیار دستگاه‌های مسوول تدوین راهبردها و سیاست‌های کلان خارجی نظام مانند شورای عالی امنیت ملی قرار می گیرد.

منبع: ايسنا