“برای زمین چه کاری از دست ما برمی‌آید؟”

آذر 22, 1400
17 بازدید

این روزها خبرهای زیادی که اغلب نیز امیدوارکننده نیستند درباره تغییرات اقلیمی می‌شنویم از جمله اینکه به دلیل فعالیت‌های بشر،‌ میزان افزایش گرمای زمین به سطحی رسیده که اگر این روند رو به رشد متوقف نشود،‌ حیات در کره زمین به طور جدی به خطر می‌افتد. به گزارش ایسنا، به گفته دانشمندان زیست محیطی در صورتیکه […]

"برای زمین چه کاری از دست ما برمی‌آید؟"

این روزها خبرهای زیادی که اغلب نیز امیدوارکننده نیستند درباره تغییرات اقلیمی می‌شنویم از جمله اینکه به دلیل فعالیت‌های بشر،‌ میزان افزایش گرمای زمین به سطحی رسیده که اگر این روند رو به رشد متوقف نشود،‌ حیات در کره زمین به طور جدی به خطر می‌افتد.

به گزارش ایسنا، به گفته دانشمندان زیست محیطی در صورتیکه نتوان افزایش دمای زمین را زیر یک و منبع: ايسنانیم درجه نگه داشت، جان میلیون‌ها نفر به خطر خواهد افتاد و گونه‌های جانوری بسیاری از بین خواهند رفت.

و به همین دلیل است که شاهد اعتراضات گسترده محیط زیستی در سراسر دنیا هستیم.

اما چه کاری از دست ما بر می‌آید؟ وقتی به نظر می‌رسد همه چیز تاثیر بدی بر وضعیت اقلیمی دارد، چطور می‌توان تغییری ایجاد کرد؟

شبکه خبری بی‌بی‌سی در یک برنامه رادیویی به برخی از این سوالات به شیوه‌ای کاربردی جواب داده که به شرح زیر است:

همراه داشتن لیوان یا بطری آبِ خودتان

اولین قدم این است که به جای لیوان یا بطری یکبار مصرف، لیوان یا بطری آب خودتان را همراه داشته باشید و توصیه دیگر این است که چطور تصمیمات خوب را به عادت‌های خوب تبدیل کنیم.

در این مطلب آمده است: معمولا همه ما وقتی از خانه بیرون می‌رویم،‌ موبایل،‌ کلید در و کیف پول خودمان را برمی‌داریم. بعد از مدتی برداشتن بطری آب یا لیوان قهوه و چای و حتی ظرف غذا می‌تواند به یک عادت تبدیل شود.

توصیه سوم که بیشتر افرادی که به ضرورت تغییر بزرگ در سبک زندگی برای حفظ محیط زیست معتقدند، آن را توصیه می‌کنند، “زندگی سبک، خلوت و کم کردن خریدهای غیرضروری است.

بر اساس این گزارش، سبک زندگی مناسب برای حفظ محیط زیست به طور کلی بر اساس مصرف کمتر است.

یکی از افرادی که این الگو را در زندگی روزمره خود بکار گرفته می‌گوید: من فقط وقتی یک دست لباس تازه می‌خرم که یکی از لباس‌هایم نیاز به جایگزین شدن داشته باشد.

او توصیه می‌کند: از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایتان بپرسید که چطور کمتر زباله ایجاد کنید. آنها می‌توانند به شما یاد بدهند، مثل استفاده از دستمال پارچه‌ای برای پاک کردن بینی به جای مصرف دستمال کاغذی.

استفاده مناسب از پوشاک 

توصیه بعدی لباس پوشیدن مطابق اصول حفاظت از محیط‌ زیست است. تا جایی که می‌توانید خرید نکنید. لباس‌های مورد علاقه تان را به خوبی نگهداری کنید و سعی کنید از همه آنچه که در کمد لباستان دارید استفاده کنید.

از جنس‌هایی که از الیاف و مواد اولیه طبیعی استفاده کنید. مثلا به جای پلی‌استر و پلاستیک از جنس‌های نخی و پنبه‌ای استفاده کنید. پوشیدن این نوع لباس‌ها هم برای سلامتی بهتر است و هم باعث ایجاد آلودگی در آب‌ها و طبیعت نمی‌شود.

یاد بگیرید که لباس‌ها را تعمیر کنید یا مثلا شلواری که پایین‌اش پاره شده را می‌توانید به یک شلوار کوتاه تبدیل کنید.

استفاده مناسب از خوردنی‌ها

توصیه های بعدی درباره غذا و خوردنی‌هاست. لازم نیست گیاهخوار شویم اما هدف واقع بینانه‌تر این است که اغلب مردم میزان مصرف گوشت خود را به فقط چند روز در هفته محدود کنند.

محصولات محلی مصرف کنید. از کشاورزان کشور خود و محصولات آنها و بازارچه‌های محلی خرید کنید.

به بسته‌بندی محصولات توجه کنید و تا حد امکان از محصولات بدون بسته بندی استفاده کنید یا محصولاتی بخرید که بسته‌بندی آنها به راحتی قابل بازیافت باشد. همیشه گزینه‌های بهتری برای خرید کردن وجود دارد.

استفاده صحیح از وسایل آرایشی و بهداشتی

مصرف دستمال‌های آرایشی را کم کنید. می‌توانید مثل قدیمی‌ها از دستمال‌هایی فلانل و پاک کننده هایی که ترکیب اصل آنها روغن طبیعی باشد برای پاک کردن صورتتان استفاده کنید. اگر بچه کوچک دارید و مجبور به استفاده از این دستمال‌ها هستید حتما از نوعی استفاده کنید که قابل تجزیه باشد.

به راحتی می‌توان ظروف شامپو و صابون مایع را پر کرد. سعی کنید از بسته‌های بزرگتر استفاده کنید. ممکن است به نظر گران‌تر باشد اما مدت بیشتری دوام می‌آورد و هزینه مصرف هر بار آن هم کمتر خواهد بود.

حفظ محیط زیست در سفر

بخشی از این توصیه‌ها نیز درباره سفر است. تا جایی که می‌توانید از قطار برای سفر استفاده کنید و سعی کنید کمتر از هواپیما استفاده کنید. بار کم با خودتان ببرید.

تحقیق کنید که کجا غذا می‌خورید. می‌توان از رستوران‌هایی که با دقت زباله‌هایشان را بازیافت می‌کنند حمایت کرد و البته اطلاعات مردم محلی در این خصوص بهترین منبع است.

انتهای پیام