با تغییر دولت، امیدهای جدیدی در اقتصاد ایجاد شد

آذر 2, 1400
13 بازدید

رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید با تغییر هر دولتی، امیدی جدید به تغییر و بهبود شرایط ایجاد می‌شود اما اینکه این امید تا چه زمانی ادامه یابد، بسته به نحوه فعالیت آن دولت است. به گزارش ایسنا، غلامحسین شافعی در نشست روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران اظهار کرد: باید در همه این دیدارها نظر کارشناسی […]

با تغییر دولت، امیدهای جدیدی در اقتصاد ایجاد شد

رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید با تغییر هر دولتی، امیدی جدید به تغییر و بهبود شرایط ایجاد می‌شود اما اینکه این امید تا چه زمانی ادامه یابد، بسته به نحوه فعالیت آن دولت است.

به گزارش ایسنا، غلامحسین شافعی در نشست روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران اظهار کرد: باید در همه این دیدارها نظر کارشناسی کمیسیون‌های تخصصی مورد توجه باشد. البته در خیلی از موارد مرکز پژوهش‌های اتاق ایران این نظرات را دریافت می‌کند ولی باید برای رفع کمبودهای این حوزه اقدام شود. با تغییر هر دولتی، امیدهای جدیدی ایجاد می‌شود و در این دولت هم امیدهایی ایجاد شده است؛ اما اینکه نهال این امید چقدر با طراوات بماند، به روند حرکت دولت بستگی دارد.

او ادامه داد: البته در شرایط فعلی اقتصاد کشور، کار برای روسای کمیسیون‌ها سخت است ولی ما باید به وظایف خود عمل کنیم، خارج از اینکه این تلاش‌ها چقدر اثرگذار خواهد بود. ما برای ادامه درست مسیر نیازمند مستندسازی هستیم؛ باید کمیسیون‌ها نشست‌های خود را مستندسازی کنند و بتوانیم دوره‌ای این مستندات را منتشر کنیم و با ارگان‌ها و سازمان‌های مرتبط و مجلس شورای اسلامی ارسال کنیم. از طرفی وقتی روسای کمیسیون‌ها در مجامعی حضور دارند حتماً فردی را با خود همراه کنند تا گزارش نشست تنظیم شود.

رئیس اتاق ایران گفت: گاهی از ما گلایه می‌شود که نماینده‌های اتاق در مجامع گاه حرف‌های متناقض و متضاد می‌زنند. باید این ناهماهنگی‌ها رفع شود و صدای واحدی از اتاق به گوش برسد.

در ادامه این نشست سایر اعضای اتاق بازرگانی نیز به ارائه نظرات خود پرداختند. بر اساس گزارش پایگاه اتاق ایران، احمد اتش‌هوش، رئیس کمیسیون حقوقی و حمایت‌های قضایی و مقرراتی اتاق ایران گفت: برای تاثیرگذاری اتاق ایران و جلوگیری از تشتت آرا باید مانیفست و استراتژی خاصی تبیین شود تا نمایندگان اتاق که به جلسه‌های مختلف می‌روند، براساس آن مانیفست عمل کنند. آثار نبود استراتژی در جلسه‌های مختلف با حرف‌های متفاوت و متناقض مشخص می‌شود. از طرفی باید سابقه نشست‌های قبلی درباره یک موضوع به کمیسیون‌ها ارائه شود تا از موازی‌کاری و کارهای تکراری جلوگیری شود.

محسن امینی، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق ایران از آسیب موازی‌کاری گفت و اینکه اتاق ایران و اتاق اصناف یا اتاق تعاون می‌توانند در مواقعی که نیاز هست باهم همکاری کنند. باید این‌ها جلسات مشترک برگزار کنند و یا باید کنسرسیومی در حوزه صنعت غذایی تأسیس کرد که کارها با هماهنگی بیشتری پیش رود.

در پایان نشست شافعی از لزوم توجه به پنجره واحد گفت: البته گاهی همکاری مسالمت‌آمیز بین محیط زیست و صنعت وجود ندارد. خیلی وقت‌ها صنعت به جای توسعه، تخریب به همراه دارد و باید اتاق ایران و کمیسیون‌ها روی این موضوع تمرکز بیشتر داشته باشند.

رمضانی، دبیرکل اتاق ایران هم پیشنهاد داد: وقتی طرح یا لایحه در مجلس ارائه می شود، کمیسیون‌ها در دستور کار قرار دهند تا با دقت بیشتری درباره آن‌ها اظهار نظر کنیم.

انتهای پیام