باستان‌شناسان ایرانی و خارجی به شهر سوخته برگشتند

آذر 2, 1400
16 بازدید

باستان‌شناسان ایران، ایتالیا و صربستان کاوش در شهر سوخته را آغاز کردند. به گزارش ایسنا، نوزدهمین فصل از کاوش‌های شهر سوخته در استان سیستان و بلوچستان به سرپرستی دکتر سیدمنصور سیدسجادی به مدت ۴۵ روز انجام می‌شود. این خبر در صفحه رسمی پایگاه میراث جهانی شهر سوخته اعلام شده است. پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری […]

باستان‌شناسان ایرانی و خارجی به شهر سوخته برگشتند

باستان‌شناسان ایران، ایتالیا و صربستان کاوش در شهر سوخته را آغاز کردند.

به گزارش ایسنا، نوزدهمین فصل از کاوش‌های شهر سوخته در استان سیستان و بلوچستان به سرپرستی دکتر سیدمنصور سیدسجادی به مدت ۴۵ روز انجام می‌شود.

این خبر در صفحه رسمی پایگاه میراث جهانی شهر سوخته اعلام شده است. پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرده که شهر سوخته تنها سایت باستان‌شناسی ایران است که کاوش‌ها و حفاری‌های علمی ـ باستان‌شناسی آن به شکل مستمر توسط باستان‌شناسان ایرانی و ایتالیایی انجام شده است. پایگاه میراث جهانی شهر سوخته همچنین اعلام کرده که در این فصل علاوه‌بر ایتالیایی‌ها، باستان‌شناسانی از صربستان هم حضور دارند. پیش‌تر نیز، از محققان و باستان‌شناسان کشورهای دیگر همچون انگلیس، فرانسه و آلمان به محوطه‌ جهانی «شهر سوخته» دعوت شده بود.

جلال‌زایی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان نیز گفته که تاکنون چهار تا پنج درصد از شهر سوخته کاوش شده و مناطق کاوش‌نشده نیازمند زمان و هزینه‌های زیاد است.

باستان‌شناسان در فصل گذشته کاوش‌ها به اطلاعاتی از دوره‌های نخست استقرار در شهر سوخته دست یافتند. کاوش‌های باستان‌شناسی در این محوطه از سال ۱۳۷۴ به سرپرستی سجادی انجام شده است.

شهر سوخته با پنج‌هزار سال پیشینه تاریخی و تمدنی، از مهم‌ترین مناطق شهرنشینی باستانی در فلات ایران است که در ۶۰ کیلومتری زابل قرار دارد و سال ۱۳۹۳ به‌عنوان سایت فرهنگی در یونسکو ثبت جهانی شد.

انتهای پیام