بارندگی در نقاط مختلف کشور/ وزش باد شدید در ۲۰ استان

آذر 29, 1400
112 بازدید

سازمان هواشناسی نسبت به بارش برف و باران در نقاط مختلف کشورو وزش باد شدید در ۲۰ استان هشدار داد.  به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: بارش باران، گاهی توام با وزش باد شدید موقت، در مناطق گرمسیر همراه با رعد و برق و در نواحی سردسیر و ارتفاعات بارش برف امروز […]

 بارندگی در نقاط مختلف کشور/ وزش باد شدید در ۲۰ استان

سازمان هواشناسی نسبت به بارش برف و باران در نقاط مختلف کشورو وزش باد شدید در ۲۰ استان هشدار داد.

 به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: بارش باران، گاهی توام با وزش باد شدید موقت، در مناطق گرمسیر همراه با رعد و برق و در نواحی سردسیر و ارتفاعات بارش برف امروز (۲۷ آذرماه) برای استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، لرستان، غرب اصفهان، شمال فارس، شمال و شرق خوزستان و ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز و تهران، یکشنبه (۲۸ آذرماه) برای استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و شرق خوزستان، دوشنبه (۲۹ آذرماه) برای چهارمحال و بختیاری، لرستان، ایلام، جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان، غرب کرمانشاه، شمال و شرق خوزستان و ارتفاعات غربی اصفهان و سه‌شنبه (۳۰ آذر ماه) برای چهارمحال و بختیاری، غرب کردستان، جنوب آذربایجان غربی، شرق لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، شمال و شرق خوزستان و ارتفاعات استانهای البرز، قزوین، تهران و غرب اصفهان پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی جاری شدن روان‌آب، آبگرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید و کولاک برف در جاده‌های کوهستانی، مسدود شدن جاده‌های کوهستانی و برفگیر، تاخیر و یا لغو پرواز دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به پرهیز از توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بازگشایی آبروها و دهانه پل‌ها، تجهیز خودروها به ادوات زمستانی و اطمینان از سوخت کافی، جلوگیری از هر گونه فعالیت‌های کوهنوردی، عدم جابجایی عشایر کوچ‌رو، جمع‌آوری دام‌ها از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و آمادگی فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها، راهداری، وزارت نیرو و سایر دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با رخداد خسارات احتمالی ناشی از بارش برف و وقوع سیلاب توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: بارش باران در مناطق گرمسیر گاهی رعد و برق، وزش باد شدید موقت و در ارتفاعات و نقاط سردسیر بارش برف شنبه (۲۷ آذرماه) برای جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، جنوب اردبیل، زنجان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، خوزستان، خراسان شمالی، قزوین، البرز، قم، تهران، شمال بوشهر و ارتفاعات سمنان و یکشنبه (۲۸ آذرماه) برای استان‌های خوزستان، شمال بوشهر، اصفهان، یزد، لرستان، خراسان شمالی، شمال خراسان جنوبی و خراسان رضوی قابل پیش‌بینی است.

این وضعیت جوی دوشنبه (۲۹ آذرماه) در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، خوزستان، شمال بوشهر، اصفهان، شمال فارس، همدان، مرکزی، قم، زنجان، قزوین، البرز، تهران و خراسان رضوی، سه‌شنبه (۳۰ آذرماه) در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، مرکزی، قم، لرستان، خوزستان، بوشهر، نیمه شمالی فارس، اصفهان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال خراسان جنوبی و یزد و چهارشنبه (اول دی ماه) در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان و کرمانشاه دور از انتظار نیست.

در چنین وضعیتی احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها و احتمال تاخیر در پرواز وجود دارد بنابراین نسبت به پرهیز از رفت وآمد غیر ضروری بین شهری، احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و عدم صعود عشایر کوچ‌رو به ارتفاعات، آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای برف روبی در مناطق سردسیر و تجهیز خودروها به ادوات زمستانی توصیه می‌شود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری آورده است: وزش باد شدید دوشنبه (۲۹ آذرماه) در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، اردبیل، سه‌شنبه  (۳۰ آذرماه) در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، مرکزی، قم، اصفهان، یزد، کرمان، شمال فارس و شمال سیستان و بلوچستان و چهارشنبه (اول دی ماه) در جنوب سیستان و بلوچستان و هرمزگان دور از انتظار نیست . احتمال وارد شدن خسارت به گلخانه‌ها و احتمال شکستن شاخه درختان وجود دارد.

بر اساس توصیه‌های سازمان هواشناسی استحکام نهال‌های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر باد، خودداری از محلول‌پاشی و سم‌پاشی، استحکام و ترمیم سقف و سازه‌های گلخانه‌ها، عایق‌بندی و محافظت از کندوها، استفاده از بادشکن جهت جلوگیری از شکستگی شاخه و تنه درختان و حتی ریشه‌کن شدن درخت با توجه به باد و سرما در مناطق سردسیر مدنظر قرار گیرد. دامداری‌ها نسبت به خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن درب های سالن‌ها اقدام کنند. خودداری از آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به دلیل باد، خودداری از آهک پاشی در استخرهای خاکی که آب آن تخلیه شده به دلیل شدت بالای وزش باد از دیگر توصیه‌های سازمان هواشناسی است.

به گزارش ایسنا در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

انتهای پیام

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , ,