اوضاع انسانی، محور رایزنی یمن با هیات‌های بین‌المللی/گریفیث و لیندرکینگ به ریاض رفتند

مهر 7, 1400
33 بازدید

برخی منابع دیپلمات اعلام کردند، هیات مذاکره‌کننده صنعا در تلاش برای رسیدن به راه‌حل یا سازشی که به جنگ علیه یمن پایان دهد، به دیدار و گفت‌وگوهای گسترده خود با طرف‌های بین‌المللی در مسقط ادامه می‌دهد. فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن همراه با فرستاده آمریکا به این کشور هم از مسقط به ریاض رفتند. […]

اوضاع انسانی، محور رایزنی یمن با هیات‌های بین‌المللی/گریفیث و لیندرکینگ به ریاض رفتند

برخی منابع دیپلمات اعلام کردند، هیات مذاکره‌کننده صنعا در تلاش برای رسیدن به راه‌حل یا سازشی که به جنگ علیه یمن پایان دهد، به دیدار و گفت‌وگوهای گسترده خود با طرف‌های بین‌المللی در مسقط ادامه می‌دهد. فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن همراه با فرستاده آمریکا به این کشور هم از مسقط به ریاض رفتند.

 به نقل از شبکه خبری المیادین، عبد الملک العجری، عضو هیات مذاکره‌کننده صنعا تاکید کرد: مذاکرات با هیات‌های بین‌المللی در عمان برای بررسی تدابیر انسانی لازم ادامه دارند.
العجری با اشاره به اینکه راه حل بنادر یمن باید ضامن برچیده شدن موانع و باج‌خواهی‌ها باشد، اظهار کرد: هیات صنعا منتظر پیام روشنی درباره مسایل انسانی است.
این عضو هیات مذاکره‌کننده صنعا در ادامه گفت: آنچه عربستان به عنوان طرحی برای حل بحران یمن ارائه کرده، در واقع تلاش برای رهایی از فشارهای بین‌المللی و برهم زدن معادلات مربوط به مسایل انسانی است.
مارتین گریفیث، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن و تیموتی لیندرکینگ، فرستاده آمریکا به این کشور و نیز هیات دولت صنعا وابسته به جنبش انصارالله یمن برای بررسی امکان دستیابی به راه‌حلی سیاسی که به درگیری‌ها در یمن پایان دهد، روز جمعه وارد مسقط شدند.
همچنین به گفته یک دیپلمات یمنی، گریفیث و لیندرکینگ پس از اتمام سفرشان به عمان وارد ریاض شدند تا در آنجا راه‌حل‌های بحران یمن را بررسی کنند. قرار است آنها دیدارهایی با مسؤولان یمنی و عربستانی درباره یمن داشته باشند.
عربستان روز دوشنبه طرحی را برای بحران یمن ارائه کرد که شامل آتش‌بس، بازگشایی فرودگاه صنعا، انتقال سوخت و مواد غذایی از بندر حدیده به یمن و ازسرگیری مذاکرات سیاسی میان دولت مستعفی یمن و جنبش انصارالله بود.
محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله در واکنش به این طرح ریاض توییت کرد: هرگونه موضع‌گیری و یا طرحی که در آن به این نکته توجه نشود که یمن از شش سال قبل هدف جنگ و محاصره قرار گرفته، طرحی بی‌فایده و تکراری است.
منبع:ایسنا