انواع کانال‌های تهویه هوا برای خانه و ادارات

انواع کانال‌های تهویه هوا برای خانه و ادارات
مرداد 16, 1402
36 بازدید

انواع کانال‌های تهویه هوا برای خانه و ادارات سیستم‌های تهویه مطبوع از فن‌ها برای انتقال هوای داخلی بر روی یک سطح سرد استفاده می‌کنند که معمولاً از شبکه‌ها یا کویل‌های لوله‌های مسی یا آلومینیومی تشکیل شده است. همانطور که کویل‌ها هوا را سرد می‌کنند، رطوبت آن روی سیم پیچ‌ها متراکم شده و تخلیه می‌شود. کویل‌ها […]

انواع کانال‌های تهویه هوا برای خانه و ادارات

سیستم‌های تهویه مطبوع از فن‌ها برای انتقال هوای داخلی بر روی یک سطح سرد استفاده می‌کنند که معمولاً از شبکه‌ها یا کویل‌های لوله‌های مسی یا آلومینیومی تشکیل شده است. همانطور که کویل‌ها هوا را سرد می‌کنند، رطوبت آن روی سیم پیچ‌ها متراکم شده و تخلیه می‌شود.

کویل‌ها توسط یک مبرد خنک خواهندشد که توسط یک کمپرسور از طریق خطوط عایق به یک کندانسور واقع در خارج پمپ می‌شود. این تغییر فاز از مایع به گاز باعث خنک شدن مبرد شده و در تهویه مطبوع تغییر فاز در سیم پیچ‌ها اتفاق می‌افتد و آنها را خنک کرده و گرما را از هوای داخلی خارج می‌کند. در ادامه قصد داریم در این رابطه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم و قبل از هر چیز به خاطر داشته باشید که برای خرید انواع تجهیزات تهویه مطبوع اعم از پلنیوم باکس، دریچه کولر و… می‌توانید از کارشناسان تهویه‌سان کمک بگیرید.

پلنیوم باکس

بصرفه ترین نوع کانال‌های تهویه‌ها کدام اند؟

هنگام انتخاب تهویه بهینه و به صرفه، سه نوع اصلی دریچه سقف وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

ونتیلاتورهای برقی

ونتیلاتورهای برقی معمولاً به برق متصل یا با انرژی خورشیدی متصل می‌شوند و تهویه قوی، مداوم و موثر را برای کاهش گرما و رطوبت ایجاد می‌کنند. آنها موثرترین شکل تهویه هستند و یک دریچه برقی معادل چندین دریچه باد محور برای یک فضای سقف است.

هواکش‌های بادی

هواکش‌های بادی بدون مصرف انرژی کار می‌کنند. هواکش‌های بادی که معمولاً به‌عنوان توربین‌های روی سقف طراحی می‌شوند، نصب سریع و آسان را ارائه خواهندداد و بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند.

دریچه‌های استاتیک

دریچه‌های استاتیک به بهترین وجه برای مناطق مرطوب خانه شما (مانند لباسشویی، آشپزخانه و حمام) مناسب هستند.

کلاهک دودکش

تفاوت بین کلاهک‌های دودکش‌های ژاپنی و H از نظر کارایی

اکثر مصالح و تجهیزات ساختمانی در ایران بر اساس عملکرد و ظاهر خود نام‌های مختلفی دارند. کلاهک دودکش ژاپنی نیز کاربرد زیادی دارد، اما از مزیت‌های اصلی کلاهک که اشتیاق خریداران را برای کلاهک ژاپنی برانگیخته موارد زیر است:

  • زیبایی محیط بیرونی ساختمان را افزایش دهید
  • بهبود جریان هوای دودکش
  • تنوع رنگ، اندازه و تعداد تیغه

اما شکل ظاهری کلاهک‌های اچ همانطور که از نامش پیداست، به صورت حرف انگلیسی H خواهدبود و از ورود موجودات و باد و باران به داخل اتاقک شومینه جلوگیری می‌کند. جنس بدنه درپوش فولادی، گالوانیزه یا بتنی است و در ابعاد و اندازه‌های مختلف قابل تولید خواهدبود. مدل‌های مربعی و گرد از انواع خاص کلاهک دودکش H هستند و امتداد این کلاهک باید 60 سانتی متر بالاتر از محل نصب و محل تلاقی کلاهک و دودکش باشد.

دودکش‌ها جزء سیستم گرمایش کلاسیک ساختمان‌ها هستند و بسته به ابعاد و نوع استفاده از سوخت فسیلی یا هیزم مصرفی باید کلاهک دودکش مناسب برای این کار انتخاب شود. درپوش دودکش ژاپنی یا چینی به دلیل تنوع در اندازه، جنس و ظاهر انتخاب بهتری نسبت به سایر درپوش‌های دودکش است، همچنین به گردش هوای مناسب در مسیر دودکش کمک خواهد کرد.

طریقه ی هدایت هوا داخل خانه و ادارات

پس از خروج از سیم پیچ‌ها، مبرد به سمت کندانسور حرکت خواهدکرد، جایی که فشار کمپرسور آن را از گاز به مایع تبدیل می‌کند. این تغییر فاز دوم باعث می‌شود که مبرد گرمایی را که از هوای داخل به دست می‌آورد را از دست بدهد. مبرد پس از عبور از کندانسور، بار دیگر به سمت سیم پیچ راه می‌یابد.

لوله فلکسی

تعمیر و نگهداری از واحد تهویه مطبوع

نگهداری لوله فلکسی و سایر اجزاء در اکثر کولرها تمیز نگه داشتن فیلترهای هوا است تا جریان هوا مختل نشود. واحدهای مرکزی مانند سیستم گرمایش به فیلترهای قابل تعویض مشابهی متکی هستند و فیلترهای سایر سیستم‌ها معمولاً با جاروبرقی قابل تمیز کردن خواهندبود.

فراموش نکنید که قسمت بیرونی کولر گازی را نیز بررسی کنید تا مطمئن شوید که از برگ‌ها و سایر مواد زائد دور نگه داشته شده و درختچه‌ها را به خوبی هرس کنید.

کارایی و ظرفیت واحد AC شما

ظرفیت همه کولرهای گازی به جز کوچکترین آنها بر حسب تن اندازه گیری می‌شود. یک دستگاه تهویه مطبوع یک تنی ظرفیت خنک کنندگی یک تن یخ را دارد. گاهی اوقات از BTU برای توصیف ظرفیت نیز استفاده می‌شود. برای مقاصد خنک کننده، 12000 BTU برابر با یک تن است.

برای راه اندازی کمپرسور و فن‌هایی که باعث کارکرد کولر گازی می‌شوند، برق مصرف خواهدشد. هرچه وات برق کمتری برای ایجاد یک تن خنک کننده استفاده شود، تهویه مطبوع کارآمدتر است. به این رتبه بندی بهره وری انرژی فصلی یا SEER گفته می‌شود. هر چه SEER بالاتر باشد، واحد کارآمدتر خواهدبود.

سخن پایانی

سیستم‌های تهویه نقش به سزایی در سلامت ساکنین ساختمان‌ها دارند و با توجه به توضیحات بالا، می‌توان یک محصول مناسب انتخاب کرد. در هر صورت، تهویه‌سان اینجاست تا در انتخاب محصول مناسب به شما عزیزان کمک کند؛ فقط کافیست به کارشناسان ما متصل شوید.