انواع محافظ برق و کاربرد آنها

انواع محافظ برق و کاربرد آنها
فروردین 31, 1401
177 بازدید

با انواع محافظ برق و کاربرد آنها آشنایی دارید؟ می دانید بهترین محافظ برق هر یک از لوازم الکتریکی کدام است؟ محافظ برق یکی از انواع دستگاه های بسیار کاربردی است که نقش حفاظت از لوازم الکتریکی را دارد. این وسیله کاربردی در مسیر ورودی جریان برق قرار گرفته و لوازم برقی را در برابر […]

با انواع محافظ برق و کاربرد آنها آشنایی دارید؟ می دانید بهترین محافظ برق هر یک از لوازم الکتریکی کدام است؟ محافظ برق یکی از انواع دستگاه های بسیار کاربردی است که نقش حفاظت از لوازم الکتریکی را دارد. این وسیله کاربردی در مسیر ورودی جریان برق قرار گرفته و لوازم برقی را در برابر نوسانات برق در امان نگه می دارد. هر یک از دستگاه های الکتریکی که ما از آن ها استفاده می کنیم قادر به تحمل مقدار مشخصی ولتاژ، آمپر یا توان مصرفی هستند.

 چنانچه این میزان ولتاژ یا توان مصرفی تحت شرایطی نظیر اشکال برق رسانی، رعد و برق و حوادث طبیعی با مشکل نوسان‌ مواجه شود، محافظ برق سریعا باعث قطع مدار می گردد. چرا که این نوسانات به شدت باعث آسیب رسیدن به لوازم الکتریکی خواهند بود‌. محافظ برق بر اساس نوع کاربرد در وسایل مختلف دارای انواع گوناگونی است که هر یک از این مدل مختص استفا ه برای دستگاه خاصی خواهند بود‌ اکنون جهت آشنایی برای انواع محافظ برق ادامه متن را بخوانید.

انواع محافظ برق

محافظ برق یکی از انواع چند راهی برق  پر کاربرد است. که قطعا در هر خانه ای یک عدد از آن وجود دارد. این دستگاه به گونه ای طراحی شده که از دستگاه های الکتریکی در برابر مشکلات ناشی از اضافه بار و یا اختلافات جریان محافظت می کند. محافظ برق برای هر محصولی به صورت جداگانه استفاده می شود و نمی توان هر نوع محافظ برقی را برای یک دستگاه دیگری مورد استفاده قرار داد. این استفاده مشترک برای زمانی است که تمام لوازم الکتریکی شما با یک محدوده توان و ولتاژ خاصی طراحی شده باشند. این دستگاه را بر اساس نوع کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می کنند که برخی از انواع محافظ برق شامل موارد زیر است‌.

انواع محافظ برق و کاربرد آنها

محافظ برق کل ساختمان

اگر می خواهید برای جلوگیری از آسیب دیدن تمام سیستم برق ساختمان و لوازم الکتریکی به یک باره ایمنی را رعایت کنید. یا از یک محافظ برق مخصوص استفاده نمایید، بهتر است از میان انواع محافظ برق به سراغ محافظ برق کل ساختمان بروید. این محافظ برق به جای استفاده از چندین محافظ در یک سیستم استفاده می شود و یک محافظ برق بسیار پر قدرتی می باشد. این مدل محافظ برق پس از کنتور برق نصب شده و از تمام برق ساختمان در مقابل نوسانات برقی محافظت خواهد کرد. قدرتی مقاومت محافظ برق کل ساختمان چیزی معادل 12000 ولت آمپر است. با تمام این نکات گفته شده، حتی با وجود کیفیت و قدرت بسیار بالا، باید گفت که استفاده از اینچنین محافظ هایی زمانی توصیه می شود که شما همزمان از چند وسیله پر قدرت در منزل استفاده ننمایید. اما اگر لوازم الکتریکی بسیار زیادی دارید که دائما به برق متصل بوده و از آن ها استفاده می کنید، بهتر است از محافظ برق مخصوص هر یک استفاده کنید.

انواع محافظ برق

پر کاربردترین محافظ برق در بازار

محافظ برق سیستم صوتی و تصویری

نوع دیگر انواع محافظ برق که رایج ترین و پر مصرف ترین مدل محافظ برق شناخته می شود، شامل محافظ برق لوازم صوتی و تصویری است. محصولاتی نظیر تلوزیون شامل لوازم صوتی و تصویری هستند. که اکثر مواقع به عنوان یک سرگرمی از آن استفاده می کنند. با قیمت این سیستم ها نیز به خوبی آشنا هستید و می دانید در صورت صدمه رسیدن آن ها، باید هزینه زیادی را جهت تعمیر یا تعویض پرداخت نمایید. اما پیشگیری بهتر از درمان است و از طرفی در هزینه ها نیز صرفه جویی خواهد شد. قیمت خرید محافظ برق بسیار کمتر و مقرون بصرفه تر از خرید یک تلوزیون خواهد بود. برای لوازمی چون تلوزیون، کامپیوتر، لب تاب و… می توانید از محافظ برق صوتی و تصویری با خانه های زیاد و قدرت معادل 2450 ولت آمپر استفاده نمایید.

محافظ برق ولتاژ ماشین لباسشویی و ظرفشویی

در دسته بندی انواع محافظ برق محافظ مخصوص ماشین لباسشویی و ظرفشویی نیز جزو پر فروش ترین ها است. ماشین لباسشویی و ظرفشویی هر دو جزو دستگاه های الکتریکی هستند که در ۷۰ درصد  خانه ها استفاده می شوند. این دو دستگاه معمولا ساعاتی از شبانه روز را به برق متصل هستند و ممکن است در همین فاصله زمانی اختلاف جریان و یا نوسان ایجاد گردد. آیا با آسیب رسیدن و سوختن ماشین لباسشویی و ظرفشویی شما ضرر نخواهید کرد؟ ایمنی در مورد این مسئله استفاده از محافظ برق مخصوص را جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به لوازم شما توصیه می کند. این محافظ برق ها همگی بر اساس استانداردها و مشخصات دستگاه شما طراحی شده اند. برای چنین دستگاه هایی نیز محافظ برق دو خانه و ارت دار بهترین گزینه خواهند بود. این نوع محافظ برق نیز دارای قدرت 5000 ولت آمپر است.

محافظ برق

بهترین محافظ برق پر فروش

محافظ برق یخچال و فریزر

یکی از لوازم برقی که در هر خانه ای نیاز  آن به شدت الزامیست، شامل یخچال است. برد الکتریکی و کمپرسور این وسیله در برابر اختلاف ولتاژ و نوسان جریان بسیار حساس بوده و به شدت آسیب می بیند. حتی اگر برد الکتریکی یخچال و فریزر در برابر این نوسانات مقاومت کنونی؛ اما کمپرسور به شدت آسیب خواهد دید. در صورت وقوع چنین مشکلی ضرر زیادی خواهید دید؛ ولی زمانی که شما یک محافظ برق مخصوص را خریداری کنید از صدمه رسیدن به یخچال جلوگیری شده و یک روش مقرون بصرفه ای را نیز انتخاب کرده اید. محافظ برق مخصوص یخچال و فریزر دارای قدرت حداقلی 2450 ولت آمپر هستند.

محافظ برق کولر گازی

یکی دیگر از انواع محافظ برق بسیار پر مصرف محافظ برق کولر گازی است. کولر گازی در اکثر خانه ها وجود دارد و بیشتر زمان را برای کارکرد خود به برق متصل می باشد و در این صورت بی شک در معرض سوختگی قرار می گیرد. همین مدت‌ زمان طولانی استفاده از محصولات برقی مهم ترین عامل در معرض خطر نوسان بودن آن ها خواهد بود و به همین جهت نیز توصیه می شود که حتما برای چنین محصولاتی از محافظ برق استفاده نمایید. این دستگاه دارای ساختار بسیار حساسی است و باید از یک محافظ مخصوص با قدرتی معادل 6500 ولت آمپر برای آن استفاده نمود. کیفیت یک محافظ برق نیز در عملکرد آن به شدت تاثیر دارد، پس سعی کنید محافظ برق باکیفیت تولید کمپانی های معتبر را خریداری نمایید. برای خرید محافظ برق درجه یک با قیمت مناسب نیز بهترین فروشگاه، مرکز فروش برقیجات است. این شرکت اینترنتی سال هاست که بهترین انواع قطعات الکتریکی را با نازلترین قیمت ها و کیفیت باورنکردنی توزیع می کند.

برچسب‌ها:, ,