انواع روش های مهاجرت به مجارستان

انواع روش های مهاجرت به مجارستان
آذر 12, 1402
60 بازدید

بررسی مهاجرت به مجارستان مهاجرت به مجارستان ، به روش‌های مختلفی می‌تواند صورت گیرد و هر کدام از این روش‌ها متقاضیان خاص خود را دارد. مهاجرت به مجارستان برای تحصیل یکی از راه‌های مهاجرتی است که مورد توجه دانشجویان بین‌المللی بسیاری قرار می‌گیرد. دانشجویان بین‌المللی حتی می‌توانند برای مهاجرت به مجارستان از طریق کالج زبان […]

بررسی مهاجرت به مجارستان

مهاجرت به مجارستان ، به روش‌های مختلفی می‌تواند صورت گیرد و هر کدام از این روش‌ها متقاضیان خاص خود را دارد. مهاجرت به مجارستان برای تحصیل یکی از راه‌های مهاجرتی است که مورد توجه دانشجویان بین‌المللی بسیاری قرار می‌گیرد. دانشجویان بین‌المللی حتی می‌توانند برای مهاجرت به مجارستان از طریق کالج زبان را نیز اقدام نمایند. علاوه بر این، مهاجرت به مجارستان برای کار نیز در صورت داشتن شرایط مورد نیاز می‌تواند به متقاضیان برای مهاجرت به این کشور عضو اتحادیه اروپا کمک نماید. سرمایه‌گذاری و مهاجرت به مجارستان از طریق خرید ملک روشهای دیگر زندگی در این کشور است. در این مقاله به روش‌های مختلف مهاجرت، هزینه مهاجرت به مجارستان و مزایا و معایب مهاجرت به مجارستان خواهیم پرداخت.

مهاجرت به مجارستان

1- کشور مجارستان

کشور مجارستان کشوری با بالغ بر 8 میلیون نفر جمعیت است که در مرکز اروپا قرار دارد و عضو اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. مذهب اصلی مردم این کشور، مسیحی کاتولیک و زبان رسمی آنها مجارستانی است. سرانه تولید ناخالص داخلی اسمی مجارستان حدود 19637 دلار آمریکا است و واحد پول رسمی این کشور فورینت (HUF) است. مجارستان به عنوان بخشی از اتحادیه اروپا دارای درآمدی بالا و اقتصادی باز است.

اجازه اقامت در مجارستان را می‌توان از طرق مختلف به دست آورد، به عنوان مثال، اخذ مجوز اقامت با سرمایه‌گذاری در مجارستان با حداقل 50000 دلار آمریکا امکان‌پذیر است. مجارستان مجوزهای اقامت موقت و دائم را به صاحبان مشاغلی که یک شرکت مجارستانی با طرح تجاری مناسب تاسیس نمایند اعطا می‌کند. همچنین جویندگان کار و علاقمندان تحصیل می‌توانند با مراجعه به اداره مهاجرت و پناهندگی اقدامات لازم را برای ورود و مهاجرت به این کشور انجام دهند. قوانین مجارستان امکان داشتن تابعیت مضاعف را نیز مجاز شمرده است.

مهاجرت تحصیلی به مجارستان

2- انواع ویزای مهاجرت به مجارستان

بسته به هدف متقاضیان از مهاجرت به مجارستان ، انواع مختلف ویزا طراحی شده اند. الزامات عمومی همیشه شامل بلیط هواپیما، نامه پوششی، رزرو هتل، بیمه ویزای مسافرتی است. به طور کلی انواع ویزای سفر به مجارستان را به دودسته می‌توان تقسیم نمود:

 • ویزا C

این ویزا برای اهداف تجاری، کنفرانس، درمان پزشکی، بازدید، گردشگری، رویدادهای ورزشی و حمل و نقل صادر می‌شود. شرایط لازم برای این نوع ویزا عبارتند از دعوت به مجارستان، فرم درخواست، کپی کارت شناسایی ملی، کپی پاسپورت، گواهی مدرسه مقصد (برای اهداف تحصیلی)، گواهی ازدواج با تایید دفتر اسناد رسمی، مرجع کار و بانک، سند مهر و موم شده از اقامت در هتل، بیمه مسافرتی و کپی بلیط. هزینه ویزا بسته به نوع ویزا 35 تا 60 یورو در نظر گرفته می‌شود.

 • ویزای D

این ویزا برای اقامت طولانی مدت در مجارستان مانند تحصیل، اشتغال و داشتن ملک در قلمرو مجارستان صادر می‌شود. مدارک مورد نیاز عبارتند از فرم درخواست، دعوتنامه از موسسه مربوطه در مجارستان، کپی کارت شناسایی ملی، کپی پاسپورت، گواهی مدرسه مقصد (برای اهداف تحصیلی)، گواهی ازدواج با تایید دفتر اسناد رسمی، مرجع کار و بانک، سند مهر و موم شده از اقامت در هتل، بیمه مسافرتی و کپی بلیط. هزینه این نوع ویزا نیز بسته به نوع ویزا 35 تا 60 یورو است.

مهاجرت کاری به مجارستان

3- مهاجرت به مجارستان برای تحصیل

مهاجرت به مجارستان برای تحصیل مستلزم دریافت ویزای دانشجویی است. اولین شرط ضروری برای دریافت ویزای دانشجویی در مجارستان، اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه مجارستان قبل از درخواست ویزا است. متقاضیان می‌توانند با ویزای دانشجویی تا پایان دوره آموزشی خود در مجارستان بمانند.

به محض اخذ ویزای دانشجویی، به دانشجویانی که در موسسات آموزش عالی مجارستان تحصیل می کنند، اجازه اقامت اعطا می‌شود. دانشجویان بین‌المللی پس از ورود به مجارستان با ویزای دانشجویی، باید در مدت 93 روز در اداره منطقه ای اداره مهاجرت و ملیت ثبت نام نمایند.

5 دانشگاه کشور مجارستان در رده‌بندی QS برای تحصیل در سال 2024 در رتبه‌های زیر 1000 قرار گرفته‌اند. این دانشگاه ها به ترتیب دانشگاه سگد، دانشگاه دبرسن، دانشگاه لوراند ایوتوس بوداپست، دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست و دانشگاه پکس شهر پچ مجارستان هستند. جالب است بدانید که در این دانشگاه ها دوره‌هایی به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی ارائه می‌شود.

4- مهاجرت به مجارستان از طریق کالج زبان

در بسیاری از دانشگاه‌های مجارستان، دوره‌هایی به مدت 1 تا 2 ترم وجود دارد که در آنها دانشجویان بین‌المللی برای پذیرش آماده می‌شوند. دانش‌آموزان در چنین برنامه‌هایی از تمام امتیازاتی که شامل حال دانشجویان عادی می‌شود مانند تخفیف‌های دانشجویی، رویدادهای دانشگاه، دسترسی به کتابخانه‌ها و امکانات ورزشی برخوردار هستند.

قیمت متوسط شهریه این دوره های فشرده 109 دلار در هفته است. این هزینه ها از کشورهای همسایه مانند صربستان (218 دلار در هفته)، اتریش (437 دلار در هفته) و ایتالیا (393 دلار در هفته) پایین‌تر است.

همچنین برنامه های تابستانی نیز در دانشگاه ها به مدت 2 تا 4 هفته برای دانش آموزان زبان وجود دارد که در اوقات فراغت خود با فرهنگ، تاریخ و هنر عامیانه مجارستان آشنا شده و به ۀموزش زبان می‌پردازند.

دانشجویان با شرکت در این دوره‌ها به مدت بیش از 3 ماه می‌توانند برای اجازه اقامت موقت اقدام نمایند که به آنها اجازه می‌دهد تا 24 ساعت در هفته به کار مشغول شوند.

هزینه تحصیل برای مهاجرت به مجارستان از طریق کالج زبان در بعضی از این مراکز به شرح زیر است:

مدرسه برنامه مدت زمان شهریه به دلار هزینه اقامت به دلار شهر
دانشگاه کوروینوس برنامه مقدماتی 1 تا دو ترم 274

در هر ترم

76-130 درماه بوداپست
دانشگاه Eötvös Loránd دانشگاه تابستانی 2 تا 4 هفته 674-1037

در هر دوره

دوره فشرده پایه مجارستان 1 سال 1855

در هر ترم

دانشگاه پچ دانشگاه تابستانی 2 تا 4 هفته 600-1091

در هر دوره

196-437 USD/دوره پچ
ژنرال مجارستانی 1 ترم 173

در هر ترم

برنامه مقدماتی 1 تا دو ترم 3500-5500

در هر دوره

5- مهاجرت به مجارستان برای کار

متقاضیان مهاجرت به مجارستان برای کار که تبعه‌ی کشورهای غیر از اتحادیه اروپا هستند باید برای ویزای کار در این کشور اقدام نمایند. این کشور چندین نوع ویزای کاری مختلف ارائه می‌دهد که علاقمندان مهاجرت به مجارستان می‌توانند بسته به شرایط خود برای دریافت هر کدام از آنها از اداره مهاجرت و پناهندگی ین کشور درخواست صادر نمایند. انواع ویزای کار در مجارستان به شرح زیرند:

 • برای اشتغال.
 • برای تجارت خصوصی
 • برای کارهای فصلی
 • برای نیروی کار حرفه ای

مدت اقامت متقاضیان مهاجرت به مجارستان برای کار در این کشور به نوع ویزای کاری آنها بستگی دارد. مهاجران کاری پس از ورود به مجارستان، علاوه بر دریافت ویزا باید برای موارد زیر نیز درخواست دهند:

 • مجوز اقامت
 • شماره شناسایی بیمه اجتماعی (TAJ – szám) از اداره ملی صندوق بیمه سلامت.
 • شماره شناسایی مالیاتی از سازمان مالیاتی.

متقاضیان مهاجرت به مجارستان موظفند ظرف سه روز پس از ورود به این کشور محل اقامت خود را در شعب اداره منطقه ای حوزه قضایی ثبت نمایند.

سرمایه گذاری در مجارستان

6- مهاجرت به مجارستان از طریق خرید ملک

در یافت اقامت و مهاجرت به مجارستان از طریق خرید ملک یا سرمایه‌گذاری در املاک مسکونی یک راه ساده برای دریافت ویزای اقامت این کشور است. برای استفاده از این نوع ویزای اقامت متقاضیان ملزم به خرید املاک و مستغلات در شهر بوداپست، پایتخت، از طریق یک شرکت املاک به ارزش 56 میلیون HUF (تقریباً معادل 150000 یورو) هستند. با توجه به اینکه میانگین قیمت یک آپارتمان در مجارستان حدود 100000 یورو است، متقاضیان می‌توانند با انجام سرمایه گذاری قابل توجه برای خرید چند آپارتمان اقدام نموده و آنها را اجاره دهند.

طرح اقامت همچنین شامل هزینه 65000 یورو، علاوه بر سایر هزینه های تجاری و سرمایه گذاری است.

شرایط لازم برای ویزای سرمایه‌‎گذاری

شرایط لازم برای اخذ اقامت و مهاجرت به مجارستان با استفاده از طرح سرمایه‌گذاری به قرار زیر است:

 • متقاضیان باید 18 سال یا بالاتر داشته باشند
 • داشتن حداقل 12 سال تحصیلات الزامی است
 • همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی اصلی نیز می‌توانند در درخواست ویزا لحاظ شوند (و واجد شرایط مراقبت های بهداشتی و آموزش رایگان محلی خواهند بود)
 • متقاضیان باید یک شرکت ثبت شده محلی با حساب بانکی مجارستانی داشته باشند.
 • برای افتتاح حساب بانکی باید حداقل یک بار به مجارستان مراجعه نمایند.
 • متقاضیان باید طرح کسب و کار حرفه ای ارائه دهند.
 • داشتن درآمد قابل تأیید از فعالیت های تجاری یا سایر منابع قانونی الزامی است.
 • متقاضیان باید در مجارستان محلی برای سکونت به صورت استیجاری یا خریداری داشته باشند.
 • داشتن بیمه مسافرتی کامل از الزامات است.
 • عدم سوسابقه قانونی که توسط گواهی صادر شده توسط مقامات محلی یا پلیس تایید شده است الزامی است.
 • در صورت ابتلا به بیماری خاص باید مراتب اعلام شود.
 • در صورت داشتن مجوز اقامت معتبر در یکی دیگر از کشورهای شینگن موارد باید به مقامات مرتبط اعلام شود.

7- هزینه مهاجرت به مجارستان

هزینه مهاجرت به مجارستان را می‌توان به دو قسمت ویزا و اجازه اقامت تقسیم نمود:

 • هزینه ویزای شینگن

که به سن فرد متقاضی بستگی دارد به شرح زیر است:

  • ویزای مجارستان برای مسافران بزرگسال – 80 یورو
  • ویزای مجارستان برای کودکان 6 تا 12 سال – 40 یورو
  • ویزای مجارستان برای کودکان زیر 6 سال – رایگان

با توجه به ملیت، هدف ورود و برخی عوامل دیگر، ممکن است متقاضیان از پرداخت هزینه معاف باشند و یا حداقل مشمول هزینه کمتری شوند. برای آگاهی دقیق از این موارد متقاضیان باید لیست هزینه مهاجرت به مجارستان – دریافت ویزای شینگن را بررسی کرده و شرایط خود را مشخص نمایند.

 • هزینه مجوز اقامت

هزینه مهاجرت به مجارستان برای اتباع کشورهایی به جز کشورهای اتحادیه‌ی اروپا بستگی زیادی به شرایط و وضعیت متقاضی دریافت اقامت دارد. بعضی از این شرایط و هزینه های مرتبط با دریافت اقامت را در جدول زیر مشاهده می‌نمایید:

صدور اولین اجازه اقامت برای درخواست‌هایی که شخصاً از مجارستان ارسال شود 39000 HUF
صدور اولین اجازه اقامت برای درخواست‌هایی که در سفارت مجارستان ثبت شود 160 یورو
صدور اولین اجازه اقامت برای درخواست‌هایی که از طریق EnterHungray در مجارستان ثبت شود 24000 HUF
تمدید اجازه اقامت (فقط از طریق EnterHungary) 23000 HUF

همچنین موارد زیر به صورت رایگان انجام می‌شود:

  • صدور گواهی تحرک دانشجویی
  • درخواست صدور یا تمدید مجوز اقامت به منظور تحصیل یا اشتغال برای شهروندان بلاروس
  • صدور اجازه اقامت برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا با بورسیه دولتی
  • صدور و تمدید اجازه اقامت برای همه مقاصد برای شهروندان اوکراینی

انواع روش های مهاجرت به مجارستان

8- هزینه زندگی در مجارستان

هزینه‌ی پایین تر زندگی در مجارستان نسبت به اکثر کشورهای اروپایی باعث افزایش متقاضیان مهاجرت به مجارستان در سال‌های اخیر شده است.

به طور کلی هزینه‌های زندگی پس ز مهاجرت به مجارستان را می‌توان به دو دسته تقسیم نمود:

 • هزینه های جاری زندگی شامل خوراک، پوشاک، حمل و نقل و …
 • هزینه های محل اقامت شامل تنها اجاره بهای محل سکونت که به شهر محل زندگی، متراژ و محل قرارگیری آپارتمان بستگی مستقیم دارد.

به طور کلی متوسط هزینه‌های جاری زندگی در مجارستان 54.9 درصد و اجاره بهای آپارتمان محل زندگی در این کشور 21.1 درصد بیشتر از ایران است. در ادامه هزینه‌های تخمینی زندگی در این کشور آورده شده است:

 • هزینه‌های جاری ماهانه زندگی در مجارستان برای یک خانواده چهار نفره بدون اجاره 2310.4 دلار آمریکا (838921.3 فورینت)
 • هزینه‌های جاری ماهانه زندگی در مجارستان برای یک فرد مجرد بدون اجاره 662.5 دلار آمریکا (240573.7 فورینت)
 • اجاره بهای ماهانه‌ی یک آپارتمان تک خوابه واقع در مرکز شهر 455 دلار آمریکا(164,965.71 فورینت)
 • اجاره بهای ماهانه‌ی یک آپارتمان تک خوابه واقع خارج از مرکز 370 دلار آمریکا (134,286.18 فورینت)
 • اجاره بهای ماهانه‌ی یک آپارتمان سه خوابه واقع در مرکز شهر 782 دلار آمریکا (283,779.85 فورینت)
 • اجاره بهای ماهانه‌ی یک آپارتمان سه خوابه واقع خارج از مرکز 592 دلار آمریکا (214,729.70 فورینت)

9- مزایا و معایب مهاجرت به مجارستان

هر ساله مهاجران بیشتر و بیشتری راهی مجارستان یکی از محبوب ترین مقاصد اتحادیه اروپا می‌شوند. ارزیابی مزایا و معایب مهاجرت به مجارستان برای متقاضیان امری لازم و حیاتی است تا پیش از تصمیم نهایی با شرایط محل اقامت جدید خود آشنا شوند. زندگی در مجارستان نیز مانند همه کشورهای دیگر، پستی و بلندی های خاص خود را دارد.

مجارستان یکی از مقرون به صرفه ترین کشورهای اروپایی برای زندگی است. اگرچه هزینه پایین زندگی این کشور را برای بسیاری جذاب می کند، اما مالیات بر ارزش افزوده‌ی 27 درصدی در مجارستان که بالاترین نرخ را در بین کشورهای اتحادیه اروپا دارد یکی از مشکلات زندگی در مجارستان محسوب می‌شود. همچنین موضوع مالیات بر درآمد برای مهاجرانی که در مجارستان زندگی می کنند کمی پیچیده و ناامیدکننده است.

مهاجران این امکان را دارند که ملک مبله یا غیر مبله را با هزینه نسبتا کم در مجارستان اجاره یا خریداری نمایند. اگرچه هزینه های کم اقامت یکی از مزایای مهاجرت به مجارستان محسوب می‌شود ولی هزینه های بالای تعمیر و نگهداری و آب و برق می‌تواند از مشکلات مهاجرت به مجارستان محسوب شود.

حمل و نقل عمومی در کشور مجارستان کارآمد و مقرون به صرفه است. قیمت بنزین نیز در این کشور ارزان است اما قوانین رانندگی این کشور ممکن است متقاضیان را بعد از مهاجرت به مجارستان سردرگم کند.

متقاضیان با راه اندازی شرکت در مجارستان با اینکه از مالیات شرکتی پایین حدود 10 درصد بهره مند می‌شوند ولی روند درخواست و اخذ مجوزهای تجاری و انجام مراحل و کارهای اداری می‌تواند بوروکراسی زیادی به همراه داشته باشد.

مردم مجارستان و شهر بوداپست گرم و صمیمی هستند و این امر به مهاجران کمک می‌کند تا احساس خوبیبرای زندگی در این کشور داشته باشند. کیفیت زندگی در کشور مجارستان به طور کلی بسیار بالا است و بسیاری از اتباع خارجی احساس می‌کنند که می‌توانند سبک زندگی بهتری را در این کشور اتحادیه اروپا تجربه نمایند.ولی یکی از مشکلات زندگی در مجارستان و ایجاد ارتباط با مردم این کشور مشکل زبان و سختی یادگیری زبان مجاری است .

در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا، مجارستان دارای یک سیستم مراقبت بهداشتی عمومی بسیار مقرون به صرفه و موثر است. اما مشکل زبان در مراکز پزشکی درمانی نیز خودنمایی می‌کند زیرا تعداد بسیار کمی از متخصصان پزشکی در مجارستان انگلیسی زبان هستند.

مجارستان مدارس بین المللی زیادی را با سطوح علمی تقریبا مناسب را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد که اکثر آنها در بوداپست و اطراف آن قرار دارند. برخلاف مدارس سنتی مجارستانی، اکثر مدارس بین‌المللی آموزش‌هایی را به زبان انگلیسی انجام می‌دهند و کار را برای دانشجویان خارجی و پذیرش آنها در سیستم را آسان می‌کنند. تحصیل در دانشگاه های دولتی مجارستان رایگان است، اما در بیشتر موارد، تسلط به زبان مجاری جزو الزامات تحصیل در این دانشگاه ها محسوب می‌شود. دانشگاه های خصوصی این کشور نیز اغلب گران هستند.

اگر شما هم قصد مهاجرت به مجارستان به روش های ذکر شده را دارید می توانید جهت دریافت مشاوره با مشاوران موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید تا از مشاوران ارشد این مجموعه برای انجام این پروسه کمک بگیرید.

برچسب‌ها:, , , ,