انجام شخم اول در 78 درصد شالیزارهای گیلان

آذر 2, 1400
12 بازدید

ایسنا/گیلان رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: تاکنون شخم اول در 78درصد از شالیزارها انجام شده که به زودی به 90درصد خواهد رسید. علی در جانی امروز در جلسه حفاظت از منابع آب گیلان که در سالن شهید انصاری استانداری گیلان برگزار شد، گفت: تعامل دستگاه های استان با جهاد کشاورزی گیلان برای اجرایی شدن اهداف وزارت […]

انجام شخم اول در 78 درصد شالیزارهای گیلان

ایسنا/گیلان رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: تاکنون شخم اول در 78درصد از شالیزارها انجام شده که به زودی به 90درصد خواهد رسید.

علی در جانی امروز در جلسه حفاظت از منابع آب گیلان که در سالن شهید انصاری استانداری گیلان برگزار شد، گفت: تعامل دستگاه های استان با جهاد کشاورزی گیلان برای اجرایی شدن اهداف وزارت جهاد کشاورزی در استان مطلوب است.

وی افزود: برای رفع هر گونه موانع احتمالی تولید محصولات کشاورزی اقدامات مختلفی از سوی این سازمان در حال انجام است و یکی از مهمترین این اقدامات تکمیل زیرساخت ها است.

درجانی ادامه داد: بهسازی آب بندان ها از جمله اقدامات زیربنایی است که در این زمینه هم اکنون ۷۱ پروژه با پیشرفت فیزیکی بالا در دست کار است.

وی تصریح کرد: بخشی از بهسازی آب بندانهای استان که هم اکنون در حال انجام کار بر روی آنها نیستیم، نیز پس از برداشت برنج در سال جاری انجام خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه از دیگر اقدامات این سازمان طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری است که تاثیر به سزایی در کاهش هزینه تمام شده محصولات کشاورزی دارد، خاطرنشان کرد: هم اکنون ۱۹ پروژه تجهیز در اراضی مختلف استان در حال انجام است.

وی افزود: برای سهولت در تولید برنج و همچنین تمهیدات ویژه برای مقابله با کرونا در بین کشاورزان، با ۱۲۰ واحد بانک نشا در استان آماده خدمات رسانی به کشاورزان هستیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: یکی از توصیه های مهمی که به کشاورزان گیلان داریم استفاده از کود پتاسیم در شالیزارها است زیرا این کود بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرد و از نظر تغذیه درست، خاک اراضی را فقیر می کند و در حال حاضر گیلان بعد از ۲۷ استان کشور از این کود بهره می گیرد.

وی با اشاره به اینکه گیلان ۲۳۸ هزارهکتار اراضی شالیزاری دارد، افزود: شخم اول شالیزارها امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل سه درصد رشد داشته است.

درجانی گفت: تا چند روز دیگر شخم اول شالیزارهای گیلان به ۹۰ درصد خواهد رسید که در مجموع انجام این امر منجر به صرفه جویی ۲۰۰ میلیون مترمکعبی مصرف آب برای برنج خواهد شد.

وی افزود: طبق تقویم زراعی اولین نشا برنج در استان اول اردیبهشت ماه انجام خواهد شد و پیش بینی می شود مرحله زایشی ساقه های برنج را در خرداد ماه سال جاری شاهد باشیم.

درجانی خاطرنشان کرد: طبق پیش بینی های انجام شده به نظر می رسد از ۲۲ مردادماه سال جاری اولین برداشت محصول برنج در گیلان انجام شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا