انتقال متوفیان به آرامستان بهشت احمدی در دستور کار قرار دارد

انتقال متوفیان به آرامستان بهشت احمدی در دستور کار قرار دارد
شهریور 25, 1402
5 بازدید

به گزارش ایلنا، علی‌محمد ابراهیمی اظهار کرد: دفن اموات در آرامستان دارالرحمه شیراز با ۴۲هکتار وسعت از سال ۱۳۴۶ آغاز شده و تا به امروز به مدت ۵۴ سال در حال خدمات‌رسانی به شهروندان و دفن اموات است. او ادامه داد: در حال حاضر ۴۶ آرامستان ثبت شده در شیراز وجود دارد که از این […]

انتقال متوفیان به آرامستان بهشت احمدی در دستور کار قرار دارد

به گزارش ایلنا، علی‌محمد ابراهیمی اظهار کرد: دفن اموات در آرامستان دارالرحمه شیراز با ۴۲هکتار وسعت از سال ۱۳۴۶ آغاز شده و تا به امروز به مدت ۵۴ سال در حال خدمات‌رسانی به شهروندان و دفن اموات است.

او ادامه داد: در حال حاضر ۴۶ آرامستان ثبت شده در شیراز وجود دارد که از این تعداد ۳۲ آرامستان تحت عنوان آرامستان‌های محله‌ای هنوز فعال هستند.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری شیراز افزود: با توجه به تکمیل ظرفیت دارالرحمه، امروز در معابر آن نیز شاهد دفن متوفیان در قبرهای چند طبقه هستیم که با بسته شدن مسیرهای دسترسی، تردد خانواده‌های متوفیان و افراد کم توان برای زیارت قبور با مشکل مواجه می‌شود.

ابراهیمی گفت: با توجه به این مسأله،  انتقال دارالرحمه به آرامستان بهشت احمدی در دستور کار شهرداری قرار دارد.

او با اشاره به ظرفیت‌های آرامستان بهشت احمدی گفت: با توجه به نیاز شهر در حال حاضر آرامستان بهشت احمدی با ۴۶۶ هکتار وسعت آماده انتقال و دفن اموات است و تاکنون ۸ هزار نفر از اموات در این آرامستان دفن شده‌اند.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری شیراز از امکانات موجود درفاز یک آرامستان بهشت احمدی را مجموعه ساختمان پذیرش و خدمات – سالن برگزاری نماز میت – سالن انتظار مراجعین-غرفه‌های خدماتی- سرویس‌های بهداشتی در محوطه- انتظامات – ساختمان برق اضطراری و روشنایی – مدیریت خودروهای حمل درگذشتگان – مجموعه غسالخانه و سایر بخش‌های مورد نیاز از جمله امکانات این سایت است که آماده خدمات دهی برشمرد.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری شیراز همچنین گفت: پایانه حمل متوفیان، ایستگاه‌های رفاهی، ایجاد خط اتوبوس از پایانه شهرک سعدی تا آرامستان بصورت رفت‌وبرگشت در روزهای پنج‌شنبه و جمعه از دیگر امکانات آرامستان بهشت احمدی است.

ابراهیمی بیان کرد: نرخ‌نامه خدمات قابل ارائه در آرامستان بهشت احمدی مصوب شورای اسلامی شهر شیراز در سال ۱۴۰۲ در خصوص تدفین مشخص شده است و طبق مصوبه شورای اسلامی شهر، فروش قبور خانوادگی در این آرامستان آغاز شده است.

او از در نظرگرفتن قطعه شهدا و دفن ۲ شهید گمنام در آرامستان بهشت احمدی در سال‌های قبل خبر داد.

ابراهیمی از کاشت درختان در محوطه فضای سبز بهشت احمدی نیز به یاد اموات توسط بازماندگان صحبت کرد و گفت: در فاز ۲ طراحی، مکانی به‌عنوان باغ یادبود جهت کاشت درخت به یاد اموات و درگذشتگان دیده شده است.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری شیراز همچنین از ساماندهی و بهسازی آرامستان دارالسلام خبر داد و گفت: طبق طرح مصوب سازمان میراث فرهنگی استان فارس و با هماهنگی و نظارت آن سازمان، کار احیا و بهسازی و تثبیت قبور آرامستان تاریخی دارالسلام که در اولویت شهری قرار دارد و به‌زودی در عملیات اجرایی تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی شروع خواهد شد و با تمام توان از این گنجینه بزرگ تاریخی و مذهبی حمایت و برای بازسازی آن گامی بلند برمی‌داریم.

ابراهیمی عنوان کرد: با توجه به قدمت این آرامستان و ارزش‌های تاریخی فرهنگی مرمت و بهسازی آن در دستور کار سازمان قرار دارد.

او با توجه به اهمیت موضوع اضافه کرد: تحقق این امر، همت، همکاری و هماهنگی میان نهادهای ذیربط شامل اداره میراث فرهنگی و گردشگری و اداره اوقاف و امور خیریه را با شهرداری شیراز طلب می‌کند‌.