انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان به صرفه نیست

مهر 7, 1400
85 بازدید

 یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان در کل کار مطلوب و مثبتی است، اما چون حجم این انتقال بسیار پایین و پرهزینه بوده و کیفیت چندان مطلوبی ندارد و به صرفه نیست. ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با ایسنا درباره عملیات اجرایی انتقال آب […]

انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان به صرفه نیست

 یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان در کل کار مطلوب و مثبتی است، اما چون حجم این انتقال بسیار پایین و پرهزینه بوده و کیفیت چندان مطلوبی ندارد و به صرفه نیست.

ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با ایسنا درباره عملیات اجرایی انتقال آب از خلیج فارس به استان اصفهان به منظور تأمین آب بخش صنعت، اظهار کرد: انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان در کل کار مطلوب و مثبتی است، اما چون حجم این انتقال بسیار پایین و پرهزینه بوده و کیفیت چندان مطلوبی ندارد چندان به صرفه نیست به طوری که برای انتقال آب در هر لیتر باید ۳۰ میلیون تومان هزینه کرد.

وی افزود: بنابراین می‌توانیم منابع راحت‌تری را با صرف هزینه‌های کمتر برای این منظور در نظر بگیریم. با انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان در واقع سرچشمه‌های آب در شهرکرد، اصفهان و سمیرم را به خلیج فارس انتقال می‌دهیم و سپس آب شور را تصفیه می‌کنیم و دوباره به اصفهان بر می‌گردانیم، از نظر عقلانی این کار به صرفه نیست و هزینه‌های زیادی در بر دارد.

نماینده مردم نجف‌آباد و تیران و کرون با بیان اینکه بهترین کار بهره‌برداری هرچه سریع‌تر از پروژه بهشت‌آباد است، گفت: امروز نشست زمین، شهر تاریخی اصفهان را که میراث کشور است تهدید می‌کند و پل‌های سی‌وسه پل و خواجو با خطر فرونشست مواجه هستند که باید این مشکلات هر چه سریع‌تر مرتفع شود. بنابراین تمام صنایع باید به حاشیه خلیج‌فارس منتقل شوند و فاز دوم توسعه فولاد مبارکه باید ممنوع اعلام شود که استاندار اصفهان باید این موضوع را به طور جدی پیگیری کند.

ابوترابی تصریح کرد: بهره‌برداری هرچه سریع‌تر از پروژه بهشت‌آباد باید انجام شود چرا که در غیر این صورت شهر اصفهان این میراث ماندگار ایران اسلامی و آثار تاریخی آن از دست میرود.

منبع:ایسنا