انتشار نسخه دست‌نوشته‌ «خوشه‌های خشم»

مهر 13, 1400
39 بازدید

نسخه دست‌نوشته «خوشه‌های خشم» شاهکار «جان استاین‌بک» برای نخستین‌بار منتشر خواهد شد.  به نقل از گاردین، «خوشه‌های خشم» که در فاصله بین ماه می و اکتبر ۱۹۳۸ در کمتر از ۱۰۰ روز به نگارش درآمد به عنوان مشهورترین رمان «جان استاین‌بک» نویسنده آمریکایی شناخته می‌شود و حالا انتشارات «اس پی بوکس» قصد دارد نسخه دست‌نوشته […]

انتشار نسخه دست‌نوشته‌ «خوشه‌های خشم»

نسخه دست‌نوشته «خوشه‌های خشم» شاهکار «جان استاین‌بک» برای نخستین‌بار منتشر خواهد شد.

 به نقل از گاردین، «خوشه‌های خشم» که در فاصله بین ماه می و اکتبر ۱۹۳۸ در کمتر از ۱۰۰ روز به نگارش درآمد به عنوان مشهورترین رمان «جان استاین‌بک» نویسنده آمریکایی شناخته می‌شود و حالا انتشارات «اس پی بوکس» قصد دارد نسخه دست‌نوشته این رمان را برای نخستین‌بار در هفتم اکتبر منتشر کند.
این نسخه که مملو از دست‌نوشته‌های ریز «استاین‌بک» است با عبارت «آغاز جدید» که با حروف بزرگ نوشته ‌شده‌اند آغاز می‌شود.
در بخش‌های اولیه این نسخه عبارت «بزرگ بنویس» هم دیده می‌شود که به نظر می‌رسد «استاین‌بک» آن را برای یادآوری به خودش نوشته است تا نوشته‌ها برای تایپیست خوانا باشند. با این وجود اندازه نوشته‌های او هرچه به پایان داستان نزدیک‌تر می‌شویم، ریزتر شده‌اند، ویرگول‌ها، حروف بزرگ اول جملات، نقطه پایان جمله و علامت نقل قول جا افتاده‌اند. با این‌که به ندرت اثری از خط‌خوردگی یا بازنویسی در دست‌نوشته دیده می‌شود، اما در مقایسه با نخستین چاپ این کتاب توسط انتشارات «وایکینگ پرس» می‌توان متوجه ایجاد اصلاحاتی توسط ویراستار شد.
نسخه دست‌نوشته که تنها نسخه‌ دست‌نوشته «خوشه‌های خشم» محسوب می‌شود در آرشیو دانشگاه ویرجینیا نگهداری می‌شود.
منبع: ايسنا