انتشار مجموعه شعر «رسوب غارنشینی در ژن»

شهریور 14, 1400
32 بازدید

ایسنا/خراسان رضوی مجموعه شعر آزاد «رسوب غارنشینی در ژن» با آثاری از حسن متین‌راد منتشر شد. حسن متین‌راد با اشاره به انتشار کتاب شعر خود، اظهار کرد: مجموعه شعر آزاد «رسوب غارنشینی در ژن» با ۶۳ اثر توسط انتشارات مهر و دل با مضامین متنوع عاشقانه و اجتماعی که برآمده از ۵ سال فعالیت در عرصه شعر […]

انتشار مجموعه شعر «رسوب غارنشینی در ژن»

ایسنا/خراسان رضوی مجموعه شعر آزاد «رسوب غارنشینی در ژن» با آثاری از حسن متین‌راد منتشر شد.

حسن متین‌راد با اشاره به انتشار کتاب شعر خود، اظهار کرد: مجموعه شعر آزاد «رسوب غارنشینی در ژن» با ۶۳ اثر توسط انتشارات مهر و دل با مضامین متنوع عاشقانه و اجتماعی که برآمده از ۵ سال فعالیت در عرصه شعر و تجربه زیسته من در دوران مختلف زندگی مرتبط است، به چاپ رسید.

وی با اشاره به سرودن جدی شعر در آغاز سال‌های بازنشستگی‌اش افزود: شعر را در سال‌های انتهایی نزدیک به بازنشستگی‌ام جدی گرفتم و شاید پیش از آن صرفا به عنوان یک مخاطب عام شعر را دنبال می‌کردم. هنگامی که با فعالان شعر مشهد آشنا شدم شعر برایم جدی‌تر شد، از کارهای فشرده و روزمره اداریِ خسته‌کننده رها و به جهان شعر نیازمند شدم؛ لذا به صورت کامل برای شعر وقت گذاشتم و به مطالعه ادبیات پرداختم.

این شاعر بیان کرد: با کمک فضای مجازی و شرکت در جلسات شعر مشهد، نکات بسیاری را آموختم و از تمام این موارد به یک جمع‌بندی رسیدم که شعر امروز من ماحصل تمام تجربه‌ها و آزمون و خطاهایم در حوزه زبانی شخصی است؛ منتقدان نیز اذعان دارند که زبان من ویژه خودم است .

متین‌راد با بیان اینکه تصمیمی بر چاپ کتاب نداشتم، خاطرنشان کرد: تصور می‌کردم که آثارم پراکنده‌تر از آن است که از دل آن‌ها مجموعه شعری بیرون آید، اما با توجه به اینکه نگران بودم آثارم به تکرار برسد، تصمیم گرفتم مجموعه ای از کار خود تاکنون را چاپ کنم و آن‌ها را کنار بگذارم. اکنون نیز برنامه‌ام این است که آثار بعدی خود را نگهداری کنم تا زمانی که مطمئن شوم به یک ثبات رسیده و آثار منسجمی شده است.

وی با اشاره به اینکه کاری که در شعر سپید انجام می‌دهم برگرفته از زبان بومی منطقه خراسان که به آن تعلق خاطر دارم است، تصریح کرد: در طول زندگی‌ام سه لهجه و گویش محلی خوسف، بیرجند و مشهد را تجربه کرده‌ام که این گویش‌ها در نحوبندی شعرهایم نیز نفوذ پیدا کرده است.

این شاعر ضمن تشکر از اساتید شعر و افرادی که در این راه به او کمک کرده‌اند، ادامه داد: بابت زمانی که از همراهی با خانواده کم کرده‌ام و برای شعر گذاشته‌ام از آن‌ها نیز تشکر می‌کنم؛ چراکه شاعر در ساعاتی ممکن است، نتواند همسر و پدر خوبی باشد. ساعاتی که از اطرافیان دریغ کرده و به شعر پرداخته و اطرافیان نیز مجبور به تحمل بوده‌اند.

منبع: ايسنا