امضای توافق بین ژاپن و آمریکا در مورد هزینه‌های حضور سربازان ایالات متحده

آذر 22, 1400
9 بازدید

وزیر امور خارجه ژاپن روز چهارشنبه گفت: ژاپن و آمریکا توافقنامه‌ای را در مورد هزینه‌های نگهداری سربازان آمریکایی در ژاپن برای سال مالی ۲۰۲۱ امضا کردند. به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، “توشیمیتسو موتگی” در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد: من و “جوزف یانگ”، سفیر موقت آمریکا در ژاپن توافقنامه دوجانبه‌ای را در مورد […]

امضای توافق بین ژاپن و آمریکا در مورد هزینه‌های حضور سربازان ایالات متحده

وزیر امور خارجه ژاپن روز چهارشنبه گفت: ژاپن و آمریکا توافقنامه‌ای را در مورد هزینه‌های نگهداری سربازان آمریکایی در ژاپن برای سال مالی ۲۰۲۱ امضا کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، “توشیمیتسو موتگی” در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد: من و “جوزف یانگ”، سفیر موقت آمریکا در ژاپن توافقنامه دوجانبه‌ای را در مورد هزینه‌های حضور سربازان آمریکایی- چنان که موافقت شده بود- به امضا رساندیم.

اوایل ماه فوریه، ژاپن و آمریکا به یک توافق آزمایشی برای سال مالی ۲۰۲۱ در مورد هزینه‌های حضور سربازان آمریکایی مستقر در ژاپن با شرایط قدیمی- تا زمان مذاکره در مورد یک قرارداد بلندمدت جدید- دست یافتند. قرارداد ۵ ساله فعلی، ماه مارس منقضی می‌شود.

توافق آزمایشی، سهم توکیو از هزینه‌ها را تقریباً در سطح ثابتی نگه می‌دارد که ۲۰۰ میلیارد ین (۱.۹۲ میلیارد دلار) در سالی است که از ۱ آوریل آغاز می‌شود و اساساً تمدید قرارداد قبلی است. توکیو و واشنگتن موافقت کردند مذاکرات را ادامه دهند تا در مورد قرارداد بلندمدت جدید برای سال مالی آتی، که از ۱ آوریل ۲۰۲۲ آغاز می‌شود، به نتیجه برسند.

ژاپن هزینه‌های مربوط به حضور نظامی آمریکا را از سال ۱۹۷۸ متحمل شده است. طبق آخرین قرارداد بلندمدت، مقدار هزینه سالانه ژاپن تا ۱۹۹.۳ میلیارد ین رسید.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا مدت‌ها به دنبال این بود که توکیو را وادار به پرداخت هزینه بیشتر کند و از قرارداد موجود تحت عنوان یک‌طرفه، انتقاد می‌کرد. بنا بر گزارش‌ها حدود ۵۴ هزار سرباز آمریکایی در ژاپن مستقر هستند.

منبع:ایسنا