امسال هم سالی نیاور برای زیتون رودبار

مهر 7, 1400
93 بازدید

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار گفت: امسال هم مانند سال گذشته سالی نیاور برای باغات زیتون رودبار است. سروش ابراهیمی فت: سال گذشته سال نیاور زیتون بود و ما پیش بینی می کردیم امسال سال آور باشد اما اینگونه نشد. وی افزود: پیش بینی شده بود امسال نزدیک به 20هزار تن زیتون از باغات این شهرستان برداشت […]

امسال هم سالی نیاور برای زیتون رودبار

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار گفت: امسال هم مانند سال گذشته سالی نیاور برای باغات زیتون رودبار است.

سروش ابراهیمی فت: سال گذشته سال نیاور زیتون بود و ما پیش بینی می کردیم امسال سال آور باشد اما اینگونه نشد.

وی افزود: پیش بینی شده بود امسال نزدیک به 20هزار تن زیتون از باغات این شهرستان برداشت شود، این در حالیست که میزان برداشت شده زیتون بین 12تا 13هزار تن است.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: اغلب کاهش محصول در باغات زیتون قدیمی و سنتی رخ داده است و خوشبختانه باغات مدرن و نوسازی شده اصلا کاهش محصول نداشتند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار گفت: در این شهرستان 22هزار نفر به تولید زیتون مشغول هستند و در 9253 هکتار از باغات زیتون فعالیت دارند.

وی خاطرنشان کرد: اگر سرمای لازم را در زمستان گذشته داشتیم و زمان گل دهی نیز باد گرم در باغات زتیون نمی وزید، این میزان کاهش محصول را شاهد نبودیم.

ابراهیمی ادامه داد: پرداختن به تولید روغن زیتون از آبان ماه آغاز می شود و چون محصول زیتون امسال افزایش نیافت به طبع در تولید روغن زیتون نیز افزایشی نخواهیم داشت.

وی گفت: برای کم شدن نیاز کشور از واردات روغن نیاز است که تولید روغن افزایش یابد و برای تحقق این امر در شهرستان رودبار تلاش می شود که سهم تولید روغن این شهرستان را بالا ببریم.

ابراهیمی با بیان اینکه در رودبار علاوه بر روغن گیری از زیتون، کشت کلزا، آفتابگردان و دیگر دانه های روغنی صورت می گیرد، تصریح کرد: سهم رودبار برای کشت کلزا امسال هزار هکتار در نظر گرفته شده است که در صورت شرایط آب و هوایی مناسب کشاورزان برای کشت این میزان کلزا اقدام خواهند کرد.

وی افزود: علاوه  بر شرایط آب و هوایی، میزان قیمت خرید تضمینی نیز تاثیرگذار است و در صورت مناسب بودن قیمت، کشاورزان بیشتری رغبت خواهند کرد که به تولید کلزا بپردازند.

منبع: ايسنا