افزایش 10 درصدی پهنای باند اینترنت در قم

مهر 7, 1400
34 بازدید

 مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم با بیان اینکه ضریب نفوذ اینترنت پهن باند استان ۱۱۳ درصد می باشد گفت: با توجه به افزایش شیوع کرونا و اوج مصرف اینترنت در این ایام، ضریب نفوذ اینترنت پهن باند استان درسال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، ۱۰ درصد افزایش یافته‌است. جواد غلاپور در گفت و گویی […]

افزایش 10 درصدی پهنای باند اینترنت در قم

 مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم با بیان اینکه ضریب نفوذ اینترنت پهن باند استان ۱۱۳ درصد می باشد گفت: با توجه به افزایش شیوع کرونا و اوج مصرف اینترنت در این ایام، ضریب نفوذ اینترنت پهن باند استان درسال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، ۱۰ درصد افزایش یافته‌است.

جواد غلاپور در گفت و گویی اظهار داشت: ظرفیت پهن باند استان از ۲۲۰ گیگابیت برثانیه به ۳۶۰ گیگابیت برثانیه افزایش یافته است و  قم در شاخص ضریب نفوذ مشترکان اینترنت پهن باند سیار بعد از تهران با مقدار ۹۹.۵۳ درصد در رتبه دوم قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه درحال حاضر ظرفیت پهن باند استان ۳۶۰ گیگابیت بر ثانیه است گفت: تعداد مشترکان پهنای باند ثابت در قم ۱۸۷ هزار و ۵۵۶ تَن و تعداد مشترکان پهن باند سیار نیز یک میلیون و ۳۹۱ هزار و ۴۴۳ تَن می‌باشدکه حجم استفاده از اینترنت ثابت در روزهای کرونایی موجب شد تا ظرفیت پهن باند استان به همت تلاش‌های شرکت ارتباطات زیرساخت از ۲۲۰ گیگابیت برثانیه به ۳۶۰ گیگابیت برثانیه افزایش یابد.

غلاپور تصریح کرد: مجموع مشترکان تلفن همراه، ۲ میلیون و ۱۴۷ هزار و ۶۷۰ تَن می‌باشد و ضریب نفوذ مشترکان سیار ۱۵۳.۶۲ درصد و بالاتر از میانگین کشوری است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری قم از اجرای ۹۰ کیلومتر فیبر نوری از محل طرح خدمات اجباری روستایی با همکاری مدیریت مخابرات منطقه استان خبر داد و افزود: با این توسعه شبکه انتقال فیبرنوری روستایی درسال ۹۹ امکان ارائه سرویس‌های نسل سوم و چهارم اینترنت همراه برای ۱۴مرکز مخابراتی مهیا شد.

غلامپور با اعلام اینکه ۱۲۱.۵۷ درصد از جاده‌های  قم دارای پوشش مناسب مکالمه تلفن همراه هستند گفت: تمام ۱۳۱روستای بالای ۲۰ خانوار استان نیز دارای سرویس اینترنت پرسرعت نسل سوم یا چهارم و یا ثابت هستند و تمامی روستاها هم دارای پوشش ارتباطی صوت است.

وی با اشاره به اولویت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص توسعه خدمات حوزه فناوری اطلاعات به نقاط روستایی و دور از مرکز، گفت: با توجه به پیگیری‌های به‌عمل آمده و در راستای قطع وابستگی اهالی ساکن در روستاها از مراجعه به شهرها در سال جاری پروانه ۶ دفتر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات روستایی صادر شد.

وی در ادامه افزود: علاوه بر ۶ دفتر روستایی ۹ دفتر پیشخوان دولت شهری نیز پروانه فعالیت خود را دریافت کردند و در مجموع، تعداد ۷۵ دفتر پیشخوان شهری در حال ارایه خدمات الکترونیک دستگاه های اجرایی هستند.

غلامپور با تاکید بر اجرای طرح پروژه هوشمندسازی مدارس شهری و روستایی درقم افزود: اقدام‌های لازم برای توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز مدارس استان به پایان رسیده و تاکنون ۷۲۰ مدرسه شهری و روستایی قم به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت متصل شده‌است.

وی در تشریح ارائه تسهیلات اشتغال‌زایی بیان کرد: به منظور توسعه و ایجاد زمینه رشد اقتصادی شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات و استارت آپ‌ها در استان و نیز اشتغال زایی در روستاها، مبلغ ۹ میلیارد ریال به ۶ طرح روستایی برای ایجاد و تجهیز باجه‌های پُست بانک اختصاص داده شد و ۲ طرح نیز در پایان سال اخیر در دست بررسی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: قم جزو معدود استان‌هایی بوده که موفق شده تسهیلات ایران کارفا را برای ۲ شتاب دهنده به مبلغ پنج میلیارد ریال تصویب نماید.

وی همچنین گفت: سه طرح حوزه فناوری اطلاعات به مبلغ ۱۵ میلیارد ریال با عاملیت صندوق کارآفرینی امید در کارگروه استانی تصویب شد.

غلام‌پور در ادامه از تعداد ۴۲ شرکت و گروه نوآور در بخش فناوری اطلاعات در مرکز رشد و ۲۷ شرکت در حوزه ارتباطی و فناوری اطلاعات در پارک علم و فناوری خبر داد و گفت: تعداد شرکت های دانش بنیان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطی ثبت شده در معاونت علمی و فناوری ۴۰ مورد است و همچنین سه شتابدهنده در استان به نام‌های تاب تک، آراد و صدران فعال هستند که این موضوع روند حمایت از تیم‌های نوآور را تسریع بخشیده‌است.

وی ادامه داد: تاسیس فن بازار منطقه ای در استان، ایجاد کارخانه نوآوری و شهرک فناوری و تاسیس مراکز نوآوری در دانشگاه ها، زنجیره  زیست بوم کسب و کار استان را تکمیل کرده‌است.

وی افزود: ۱۲۵۸ مورد کسب و کار در استان دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند و سهم قم از تعداد توسعه دهنده در کافه بازار ۳.۱ درصد می باشد.

غلام پور افزود: از دیگر اقدام‌های این اداره کل برای هموار کردن مسیر توسعه و رشد اکوسیستم نوآفرینی و حمایت از کسب و کارهای نوپای استان، معرفی طرح های نوآفرین، بومواره و حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از اشتغال زایی کسب و کارهای حوزه فناوری اطلاعات استان جهت استفاده شرکت‌های نوپا و دانش بنیان از این تسهیلات در قالب‌های مختلف وبینار، کلیپ و انیمیشن است که ۱۲۸ عضو حقیقی و حقوقی در این سامانه ثبت نام کرده اند.

همچنین برگزاری رویدادهای جذب سرمایه گذاری از جمله کاروان ۱۰۰ استارت آپ، سکوی پرتاب و ivest نیز از جمله اقدام‌های استان برای رشد اقتصادی زیست بوم فناوری بوده است.

وی اشاره کرد: قم با دارا بودن امتیاز ۷.۳۳ رتبه ششم شاخص توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات را به خود اختصاص داده و با توجه به اینکه میانگین کشور در این شاخص ۶.۹۳ است، امتیاز  قم  ۰.۴ از میانگین کشور بالاتر است.

غلام پور افزود: از دیگر اقدام‌های این اداره کل، پیگیری تحقق دولت الکترونیک با توجه به افزایش شیوع کرونا بوده است که طی ۲ دوره متوالی از ۶۲ دستگاه خدمات الکترونیکی مورد ارزیابی قرار گرفت و اقدام‌های اولیه جهت اتصال به سامانه پیام ایران صورت گرفته‌است.

منبع:ایسنا