افزایش تولید نارنگی/ هزینه جمع آوری سیب بالاست

آذر 2, 1400
17 بازدید

عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران کشور از افزایش تولید نارنگی و سیب در سالجاری خبر داد. مجتبی شادلو در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که آیا بارش‌های اخیر آسیبی به محصولات باغی رسانده است یا خیر؟ گفت: بارندگی‌های اخیر برای باغات بسیار خوب بوده و باعث شد که محصولات حتی ۲۰ تا […]

افزایش تولید نارنگی/ هزینه جمع آوری سیب بالاست

عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران کشور از افزایش تولید نارنگی و سیب در سالجاری خبر داد.

مجتبی شادلو در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که آیا بارش‌های اخیر آسیبی به محصولات باغی رسانده است یا خیر؟ گفت: بارندگی‌های اخیر برای باغات بسیار خوب بوده و باعث شد که محصولات حتی ۲۰ تا ۲۵ روز هم زودتر به دست بیایند. از طرفی سرمای سختی هم نداشتیم و به همین دلیل خسارت ناشی از سرمازدگی هم نداریم.

وی ادامه داد:مرکبات به دست آمده از نظر کمیت و کیفیت در شرایط خوبی هستند و برداشت آنها آغاز شده است. کشاورزان نیز باید در فرصت بین بارش ها اقدام به جمع آوری محصولات کنند.

عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران کشور با بیان اینکه برآوردها نشان می‌دهد تولید نارنگی امسال در مقایسه با سال قبل ۱۵ درصد افزایش داشته است، گفت: نارنگی‌های تخم ژاپنی و واریته انشو برداشت شده است و بعد از آن نوبت برداشت نارنگی یافا و پچ است. دست آخر  یعنی یکماه آینده نیز نارنگی‌های جنوبی در استان‌های فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان که کیفیت بالایی هم دارند، برداشت خواهند شد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر پرتقال های شمال و جنوب  هم قابلیت برداشت دارند، زیرا به دلیل شرایط آب و هوایی زودتر به دست آمده اند. بایستی زودتر این محصولات برداشته شوند تا ضایعات کاهش یابد.

شادلو در پایان با اشاره به اینکه در سیب هم امسال نسبت به سال قبل ۳۰ درصد افزایش تولید داشتیم، گفت:به دلیل گران بودن تدارکات جمع آوری و زود به دست آمدن محصول، به هنگام برداشت سیب با ضایعات بسیاری مواجه شدیم.

منبع: ايسنا