افت شدید نزولات جوی و منابع آب سطحی و زیرزمینی در کردستان

مرداد 17, 1400
43 بازدید

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان ضمن اشاره به کاهش نزولات جوی و افت شدید منابع آب سطحی و زیرزمینی استان گفت: در مجموع ۵۳ درصد آب در پشت سدهای استان کردستان وجود دارد و این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۶۹ درصد بود. آرش آریانژاد اظهار کرد: با فرارسیدن فصل تابستان و روزهای گرم […]

 افت شدید نزولات جوی و منابع آب سطحی و زیرزمینی در کردستان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان ضمن اشاره به کاهش نزولات جوی و افت شدید منابع آب سطحی و زیرزمینی استان گفت: در مجموع ۵۳ درصد آب در پشت سدهای استان کردستان وجود دارد و این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۶۹ درصد بود.

آرش آریانژاد اظهار کرد: با فرارسیدن فصل تابستان و روزهای گرم سال، صرفه‌جویی و مدیریت مصرف آب و انرژی اهمیت بسیاری می‌یابد از همین رو، هفته نخست تابستان(یکم تا هفتم تیرماه)، هفته صرفه‌جویی در مصرف آب و برق نامگذاری شده است.

آریانژاد ضمن تبریک ایام هفته صرفه‌جویی عنوان کرد: نزدیک به سه دهه است که اول تا هفتم تیرماه هر سال، هفته صرفه‌جویی در مصرف “آب” نام گذاری شده است و فصل گرما تداعی کننده مباحثی، چون تبخیر، کم‌آبی، صرفه‌جویی و… بوده است، اما به منظور وفاق و هماهنگی در ارکان وزارت نیرو و لزوم توجه همگانی، امسال با توجه به لزوم صرفه‌جویی در مصرف برق نیز این هفته با نام هفته صرفه‌جویی در آب و برق نامگذاری شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان در ادامه افزود: این هفته به عنوان یک رویداد فرهنگی در افکار عمومی و رسانه‌ها جای خود را بازکرده است و هر ساله به این مناسبت، فعالیت‌های فرهنگی-آموزشی بسیاری برای ارتقای آگاهی‌های عمومی در مورد آب و برق و جلب توجه افکار عمومی به این مقوله حساس انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان کردستان، وی به اهمیت آگاهی بخشی در زمینه صرفه‌جویی اشاره کرد و گفت: افزایش آگاهی عمومی و ایجاد انگیزه و علاقه‌مندی برای مدیریت مصرف آب و برق محورهایی هستند که رسانه‌های همگانی می‌توانند پیرامون آن‌ها اطلاع‌رسانی کنند و مردم را از مشکلاتی که در اثر مصرف بی رویه با آن دست به گریبان می‌شوند، بیشتر آگاه کنند. در واقع مصرف‌کنندگان می‌دانند که تلاش امروز آنان برای رفاه بیشتر فرزندانشان و حفظ منابع آب و برق برای آیندگان است.

مدی عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان ضمن اشاره به کاهش نزولات جوی و افت شدید منابع آب سطحی و زیرزمینی استان افزود: حجم نرمال سدهای استان ۲۷۹۷ میلیون متر مکعب است و در حال حاضر کل حجم آب ذخیره شده در پشت این سدها ۱۴۸۶ میلیون متر مکعب می باشد که در مجموع ۵۳ درصد آب در پشت سدهای این استان داریم و این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۶۹ درصد بود.

آریانژاد ادامه داد: امسال با توجه به همه‌گیری بیماری کرونا و افزایش دما، میزان مصرف آب در بخش های بهداشت و کشاورزی به شدت افزایش یافته است، بنابراین نیازمند توجه جدی همگان به مدیریت مصرف آب خصوصا در حوزه کشاورزی هستیم.

عناوین هفته صرفه‌جویی در مصرف آب و برق (مدیریت مصرف) از سه شنبه ۱ تیرماه: مدیریت مصرف آب، برق و خانواده، چهارشنبه ۲ تیرماه: مدیریت مصرف آب و برق، افکار عمومی و رسانه، پنجشنبه ۳ تیر ماه: مدیریت مصرف آب و برق، صنعت سازمانهای عمومی و موسسات خصوصی، جمعه ۴ تیر ماه: مدیریت مصرف آب و برق و آموزه های دینی، شنبه ۵ تیر ماه: مدیریت مصرف آب و برق، خدمات شهری  و روستایی و جلب مشارکت های مردمی و خیرین، یکشنبه ۶ تیرماه: مدیریت مصرف آب و برق غذا، منابع طبیعی و حفظ محیط زیست و دوشنبه ۷ تیرماه: مدیریت مصرف آب و برق، اقتصاد و حقوق شهروندی می‌باشد.

منبع:ایسنا