اظهارات عمران خان درباره زنان بار دیگر جنجالی شد

مرداد 17, 1400
49 بازدید

عمران خان و همسر دومش نخست وزیر پاکستان در گفتگویی، “وسوسه و اغوا” را مقصر اصلی خشونت جنسی علیه زنان اعلام کرد و گفت:‌ اگر یک زن لباس کمی به تن داشته باشد، بر مردان تاثیر می‌گذارد، مگر آنکه آنها ربات باشند!  اظهارات عمران خان، نخست وزیر پاکستان در گفتگویی با شبکه خبری آکسیوس اچ.بی.او […]

اظهارات عمران خان درباره زنان بار دیگر جنجالی شد
عمران خان و همسر دومش

نخست وزیر پاکستان در گفتگویی، “وسوسه و اغوا” را مقصر اصلی خشونت جنسی علیه زنان اعلام کرد و گفت:‌ اگر یک زن لباس کمی به تن داشته باشد، بر مردان تاثیر می‌گذارد، مگر آنکه آنها ربات باشند!

 اظهارات عمران خان، نخست وزیر پاکستان در گفتگویی با شبکه خبری آکسیوس اچ.بی.او باعث خشم عمومی شده است. این اظهارات دو ماه پس از آن مطرح شده که وی صحبت‌هایی را درباره خشونت جنسی مطرح کرد و باعث خشم و انتقادهای تند در فضای مجازی شد به طوریکه دومین همسرش “رهام خان”- که از هم جدا شده‌اند- او را مدافع سرسخت تجاوز جنسی توصیف کرد.

رهام خان به میل آنلاین گفت که اظهارات نخست وزیر پاکستان نابخشودنی است و او را فاقد احساس دانست که زنان را همچنان مقصر سوءاستفاده‌های جنسی علیه خودشان می‌داند.

این زن که پیشتر مجری شبکه خبری بی.بی.سی بود، همسر سابقش را به ساختگی بودن چنین دیدگاه‌هایی و ایفای نقش برای به دست آوردن رای در پاکستان محافظه کار متهم کرد و گفت:‌ عمران خان در زندگی خصوصی‌اش هیچ تغییری نداده و کاملا یک لایف استایل آزاد دارد و من فکر می‌کنم که او عمدا این کار را می‌کند.

وی ادامه داد، مصاحبه با اچ.بی.او فرصتی برای نخست وزیر پاکستان بود تا بابت اظهاراتش در آوریل ۲۰۲۱ که زنان بابت نوع لباسی که می‌پوشند مورد تجاوز قرار می‌گیرند، عذرخواهی کند.

اما خوب عمران خان این کار را نکرد و گفت: اگر زنی لباس‌های کمی به تن داشته باشد، مردان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این یک حقیقت است.

همسر سابق عمران خان اضافه کرد که همسر سابقش هنگام ملاقات با او در مورد مسائل زنان بی خبر بود و او را “متعصب” توصیف کرد.

عمران خان در آوریل گفته بود که بالیوود، هالیوود، طلاق و “سکس، مواد مخدر و راک اند رول” فرهنگ انگلیسی دهه ۷۰ میلادی نمونه‌ای از انحطاط فرهنگی است که عامل اصلی افزایش خشونت جنسی هستند.

وی در گفتگوی روز دوشنبه خود با شبکه خبری اچ.بی.او با دفاع از حرف‌های سابقش گفت:‌ من درباره مفهوم “عفت” در جامعه حرف زدم. این یعنی اجتناب از اغوا در جامعه. ما در این کشور دیسکو و کلوب‌های شبانه نداریم. اینجا ما دقیقا جامعه‌ای کاملا متفاوت داریم. اگر باعث اغوا در جامعه شوید، ‌پیامدهایی به همراه دارد.

وی در پاسخ به این سوال که ‌آیا رعایت نکردن چنین مساله‌ای باعث خشونت جنسی می‌شود، گفت: این مساله به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، بستگی دارد. فرهنگ غربی، فرهنگ امپریالیسم است. اینکه بگوییم آنچه در فرهنگ ما قابل قبول است، باید در هر جای دیگر هم قابل قبول باشد، معنی ندارد. اینطور نیست.

اظهارات عمران خان باعث انتقاد از سوی “مریم اورنگزیب”، سخنگوی مسلم لیگ پاکستان شد و در توئیتی نوشت: جهان به تفکری بیمار، زن ستیز، منحط و منسوخ نگاه می‌کند. “این انتخاب زنان نیست که منجر به تجاوز جنسی می‌شود، بلکه انتخاب مردانی است که تصمیم می‌گیرند در این جرم منفور و ناپسند شرکت کنند.”

عمران خان در حالی این حرف‌ها را زده که دو بار طلاق گرفته و در زمانیکه در انگلیس بود و از بازیکنان مشهور کریکت در سال‌های ۸۰ تا ۹۰ میلادی محسوب می‌شد همیشه در کلوب‌های شبانه لندن به سر می‌برد. روابط خارج از ازدواج او هم همواره تیتر اصلی رسانه‌ها بودند.

منبع:ایسنا