استقرار تیم عملیات اطفای حریق هوایی وزارت دفاع در گچساران

مهر 19, 1400
23 بازدید

خلبان محمد مهدی نوری آل آقا از استقرار تیم عملیات اطفای حریق هوایی وزارت دفاع، جهت مهار آتش سوزی های جنگل های گچساران در استان کهکیلویه و بویر احمد خبر داد.  به نقل از وزارت دفاع، رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق وزارت دفاع در باره این خبر افزود:  این آتش سوزی  از بعد […]

استقرار تیم عملیات اطفای حریق هوایی وزارت دفاع در گچساران

خلبان محمد مهدی نوری آل آقا از استقرار تیم عملیات اطفای حریق هوایی وزارت دفاع، جهت مهار آتش سوزی های جنگل های گچساران در استان کهکیلویه و بویر احمد خبر داد.

 به نقل از وزارت دفاع، رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق وزارت دفاع در باره این خبر افزود:  این آتش سوزی  از بعد از ظهر روز شنبه به دلیل نامعلومی شروع شده است که به دلیل سخت گذر بودن و پوشش انبوه گیاهی و جنگلی و وزش باد شدت گرفته است.
وی همچنین اضافه کرد:  پیرو درخواست بالگرد مجهز به تجهیزات اطفای حریق توسط سازمان جنگلها و مدیریت بحران استان کهکیلویه و بویر احمد، بلافاصله یک فروند بالگرد به منطقه اعزام شد.
وی تصریح کرد:  به دلیل گسترش منطقه آتش سوزی یک فروند بالگرد دیگر نیز به این ظرفیت اضافه نمودیم و در حال حاظر دو فروند بالگرد مجهز به سبد ۴ هزار لیتری اطفای حریق مشغول به عملیات اطفا هوایی حریق در ارتفاعات منطقه گچساران هستند.
وی با بیان که هم اکنون بیش از ۱۰۰ نفر از نیروهای مردمی، کارکنان محیط زیست و نیروهای منابع طبیعی نیز  در حال مهار و خاموش کردن آتش در کوه های مشرف به قلات گناوه هستند گفت: سخت گذر بودن برخی از این مناطق و پوشش گیاهی انبوه و علفزارهای وسیع  در این منطقه، مهار آتش بدون حضور تیم عملیات اطفای حریق هوایی وزارت دفاع را با دشواری های زیادی رو به رو می کرد.
خلبان‌محمد مهدی نوری آل آقا با بیان اینکه  علت و وسعت آتش سوزی این منطقه پس از بررسی های کارشناسی اعلام می شود گفت: ۵۳۵ هکتار از جنگل ها و مراتع مناطق مختلف این شهرستان در مناطق خامی، نارک، آبریگون و کوه پهن طی پنج فقره آتش سوزی طعمه حریق شده است.
وی ادامه داد:  بیشترین وسعت آتش سوزی مربوط به کوه نارک بوده که به دلیل ارتفاع بالا، شیب تند و سخت‌گذر بودن روند اطفای حریق را با کندی روبرو کرد.
خلبان‌محمد مهدی نوری آل آقا  تصریح کرد: بیش از ۴۳۵ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی در گچساران وجود دارد که از این میزان ۳۲۰ هزار هکتار مرتع و بیش از ۱۱۵ هزار هکتار جنگل است.
گفتنی است درختان بلوط، بادام، بنه و کیکم مهم‌ترین پوشش گیاهی جنگل‌های این شهرستان است.
منبع: ايسنا