استفاده از شیشه ساتینا در پارتیشن برای محیط اداری

استفاده از شیشه ساتینا در پارتیشن برای محیط اداری
اردیبهشت 30, 1403
31 بازدید

شیشه ساتینا، ویژگی و مزیت‌ها شیشه ساتینا یک نوع خاص و مات شیشه است که از ترکیب شیشه با مواد اسیدی، مانند اسید هیدروفلوئوریک یا سایر اسیدهای ساینده به دست می‌آید. شیشه معمولی با مواد شیمیایی واکنش می‌دهد؛ و به این نوع، یعنی شیشه ساتینا تبدیل می‌شود. ساتینا نوعی شیشه مات و محو است که […]

شیشه ساتینا، ویژگی و مزیت‌ها

شیشه ساتینا، ویژگی و مزیت‌ها

شیشه ساتینا یک نوع خاص و مات شیشه است که از ترکیب شیشه با مواد اسیدی، مانند اسید هیدروفلوئوریک یا سایر اسیدهای ساینده به دست می‌آید. شیشه معمولی با مواد شیمیایی واکنش می‌دهد؛ و به این نوع، یعنی شیشه ساتینا تبدیل می‌شود. ساتینا نوعی شیشه مات و محو است که درون آن معلوم نیست. این شیشه با استفاده از تکنولوژی پیشرفته‌ای تولید می‌شود که منجر به حاصل شدن سطح مات یک دست و نرم می‌شود.

کاربردهای شیشه ساتینا

شیشه ساتینا با ویژگی مات بودن سطح خود، در معماری و دکوراسیون داخلی کاربردهای گسترده‌ای دارد. در ادامه تلاش شده به مهم‌ترین کاربردهای آن اشاره می‌شود. این تنوع کاربردی، نشان‌دهنده منحصر‌به ‌فرد بودن آن و امکانات خاصی است که این شیشه در زمینه‌های مختلف معماری و دکوراسیون داخلی ارائه می‌دهد.

کابین دوش یا حمام شیشه‌ای

در حمام‌های شیشه‌ای اغلب از شیشه ساتینا به عنوان یک حفاظ یا پوشش استفاده می‌شود. این نوع شیشه امکان ایجاد حریم خصوصی را در حمام فراهم می‌کند؛ و در عین حال نور طبیعی را به داخل فضا انتقال می‌دهد.

پارتیشن شیشه ای

از کاربردهای مهم شیشه ساتینا برای بکارگیری در فضاهای کاری و در ادارات و ساختمان‌های تجاری به عنوان پارتیشن شیشه ای است. این پارتیشن‌ ها با ایجاد محدوده‌های مجزا که دور آنها مات و شفاف است؛ فضایی مناسب برای کار با حفظ حریم شخصی، فراهم می‌کنند.

همچنین با استفاد از پارتیشن اداری از جنس شیشه ساتینا، به کارمندان اجازه داده می‌شود که درک درستی از فضای اداری که در آن قرار دارند داشته باشند. تعاملات آنها هدایت شده و حتی حالات ذهنی کارمندان نیز شکل می‌گیرد. پارتیشن‌ها به‌صورت بسیار پیچیده‌ای بر رفتار و احساس کارمندان تاثیر دارند. پس می‌توان نتیجه‌گیری کرد که علاوه بر اینکه پارتیشن اداری نقش مهمی در دفترهای اداری دارد؛ جنس شیشه‌ای آن، تاثیر زیادی بر روحیه کارکنان می‌گذارد. در واقع نوعی تجربه مثبت در محیط اداری و کاری است. پارتیشن‌بندی با شیشه ساتینا، به‌سادگی یک دفتر کار ساده یا قدیمی را به فضایی مدرن و دلپذیرتر تبدیل می‌کند.

بالکن

در طراحی بالکن‌ها با استفاده از شیشه ساتینا، می‌توان برای جلوگیری از دیده شدن از فضای خارجی و بهره‌گیری از حریم شخصی استفاده کرد. این نوع شیشه امکان دیدن ناخواسته از طریق بالکن را کاهش می‌دهد.

نمای شیشه ای

در مواردی نمای بیرونی ساختمان از شیشه ساتینا برای زیبایی و حفظ حریم خصوصی ساخته می‌شود. این مدل‌ها حائز نقش خاصی در زیبایی و دلپذیر کردن منظره ساختمان از بیرون دارند.

ویژگی‌های شیشه ساتینا

  • سطح خارجی شیشه ساتینا به ‌صورت یکنواخت و صاف، مات می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که این نوع شیشه، ظاهری زیبا و یکدست داشته باشد.
  • شیشه ساتینا نور را به خوبی از خود عبور می‌دهد؛ و همزمان از دیده شدن جزئیات پشت شیشه جلوگیری می‌کند. زیبایی همراه با حفظ حریم خصوصی، ویژگی مهم این نوع شیشه است.
  • ساتینا پس از تولید، کاملا امن و استاندارد آماده مصرف می‌شود، از این رو استحکام بالایی دارد.
  • تنوع این نوع شیشه، از نظر ظاهر و رنگ بسیار زیاد است. انواع رنگی، آینه‌ای و بی‌رنگ ساتینا، در دکوراسیون اداری چشم‌گیر است.
  • این نوع شیشه با ضخامت‌ 4 تا 12 میلی‌متر تولید می‌شود؛ و در انواع نماهای شیشه‌ای، درب‌های اتوماتیک، پنجره‌های دوجداره، دکوراسیون داخلی و پارتیشن‌های شیشه ‌ای، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای شیشه ساتینا

مزایای شیشه ساتینا

استفاده از شیشه ساتینا در ساخت و طراحی محیط‌های مختلف، مزیت‌های متعدد دارد. لازم است توجه داشته باشیم که استفاده از این نوع شیشه، بسته به نیاز و شرایط مختلف مکانی، ممکن است قابل تغییر باشد. این شیشه معمولا توسط معماران و طراحان بر اساس خصوصیات مخصوص پروژه‌ها و سازه‌ها، انتخاب و مصرف می‌شود.

مات بودن

شیشه ساتینا به دلیل سطح مات و عملکرد و ویژگی مات‌کننده‌ای که دارد، مانع دیده شدن جزئیات از پشت خود می‌شود. این کارکرد منجر به افزایش حریم خصوصی می‌شود. این کاربرد خصوصا برای استفاده در نماها، پارتیشن‌ها، یا درب‌ها اهمیت دارد.

قابلیت طراحی

شیشه ساتینا امکان ایجاد طرح‌ها و آثار مختلف روی سطح شیشه را فراهم می‌کند. تنوع در رنگ، طراحی و نوع استفاده از آن، به معماران و طراحان برای ایجاد فضاهایی منحصربه ‌فرد، امکان مانور بیشتری می‌دهد. پارتیشن‌های اداری ساخته شده از ساتینا، کسل‌کننده نیستند. بلکه زیبایی دفتر کار را افزایش داده و سبک منحصربه‌ فردی ایجاد می‌کنند. از این طریق می‌توانید به دلخواه خود اندازه‌های مختلف جداکننده را استفاده کنید؛ و حتی محیط یک دفتر کار قدیمی را با این وسیله، به فضایی مدرن تبدیل نمایید. از این طریق ضمن صرفه‌جویی، حسی از شادابی به فضا اضافه می‌شود.

پخش نور

پخش نور مناسب توسط شیشه ساتینا، از ایجاد نمای بیش از حد نورانی جلوگیری می‌کند. این ویژگی مناسب فضاهایی است که نیاز به نور ملایم و مهتابی دارند.

اثر انگشت کمتر

شیشه ساتینا به دلیل سطح مات خود، به اندازه بسیار کمتری اثر انگشت و لکه را جذب و نشان می‌کند؛ که این موضوع می‌کند منجر به حفظ زیبایی سطح شیشه می‌شود.

تنوع استفاده

شیشه ساتینا می‌تواند در دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد. از جمله در ساخت پارتیشن‌ها، درب‌ها، پنل‌ها و دیگر عناصر زیبایی. استفاده در پارتیشن شیشه ای در فضاهای کاری یکی از کاربردهای خاص این نوع شیشه مات است.

ایمنی بیشتر

شیشه ساتینا معمولا از نوع محافظت شده و محکم است. استحکام بالای آن کمک می‌کند تا در صورت شکستن، ترک خوردن و ریختن ناگهانی و خطرسازی در پی نداشته باشد. این ویژگی به افزایش ایمنی استفاده از شیشه ساتینا کمک می‌کند.

مراحل ساخت و شیوه تولید شیشه ساتینا

تولید شیشه ساتینا طی مراحلی از نوع محکمی از شیشه صورت می‌گیرد. سپس برای استفاده در پروژه‌های مختلف به‌کار می‌رود. این فرآیند تخصصی است و با دقت انجام می‌شود. انتخاب شیشه اولیه از نوع سکوریت و مستحکم، تمیزکردن کامل غبار و ذرات آن و استفاده از مواد شیمیایی خاص روی آن برای مات و شفاف شدن، از مهمترین بخش‌های تولید این نوع شیشه هستند.

سطح شیشه انتخاب شده، اول کاملا و به دقت پاکسازی می‌شود و با حذف هرگونه ذرات گرد و غبار و اطمینان از صافی و تمیزی سطح، با اسیدهای خاصی مانند اسید هیدروفلوئوریک، روی آن تغییرات شیمیایی ایجاد می‌شود. پس از تغییرات شیمیایی، شیشه با دقت شسته و تمیز می‌شود؛ تا آثار اسیدها پاک شود. در نهایت به یک سطح مات و صاف دست می‌یابیم. سکوریت شدن شیشه، اقدام آخر و به منظور افزایش استحکام و ایمنی ساتینا است. گرم کردن و سپس سرد کردن شیشه به‌صورت متناوب، فرآیند اصلی استحکام‌بخشی به شیشه تولید شده است.

استفاده از ساتینا در پارتیشن شیشه ای برای محیط اداری

دیوارهای ساخته شده با پارتیشن شیشه ای برای شخصی‌سازی فضا بسیار مناسب و کاربردی هستند. این دیوارها، پانل‌هایی هستند که بر روی یک قاب از پیش ثابت نصب می‌شوند. جابه‌جایی پانل‌های شیشه‌ای برای بازسازی ساختمان‌های قدیمی گزینه‌ مناسبی است. حتی می‌توانید اتاق‌های جدید و فضاهای مجزایی در اطراف اتاق نشیمن و آشپزخانه خود با جابه‌جایی دیوارهای پارتیشن شیشه ای از پیش نصب شده ایجاد کنید.

پارتیشن‌های شیشه‌ای به صورت قابل توجهی ساده و راحت نصب و برداشته می‌شوند. در نتیجه هزینه‌های ساختمان به‌ویژه در زمان طراحی و معماری مجدد فضا را کاهش می‌دهند. از سوی دیگر شیشه دارای مواد نگهدارنده اندکی است. نه زنگ می‌زند و نه به مرور زمان خورده می‌شود. موریانه‌ها آن را بر خلاف چوب‌هایی که نیاز به تعویض مکرر دارند، جذب نمی‌کنند. لکه‌های ناخواسته ایجاد شده روی آن را هم می‌توان به راحتی با شیشه پاک کن و پارچه پاک کرد. به دلیل خاصیت بازتاب، شیشه نور خود را تنظیم می‌کند؛ تا اتاق‌ها بزرگ و جادارتر به‌نظر برسند.

برچسب‌ها:, ,