ازن ۶ روز از هوای خرداد ماه تهران را آلوده کرد

مرداد 16, 1400
117 بازدید

طی خرداد ماه امسال کیفیت هوای شهر تهران طی ۲۵ روز در شرایط قابل قبول و طی شش روز به‌دلیل افزایش غلظت آلاینده ازن در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.  اطلاعات موجود نشان می‌دهد که کیفیت هوای تهران نسبت به مدت مشابه در سال گذشته تغییری نکرده است. بر این اساس طی خرداد […]

ازن ۶ روز از هوای خرداد ماه تهران را آلوده کرد

طی خرداد ماه امسال کیفیت هوای شهر تهران طی ۲۵ روز در شرایط قابل قبول و طی شش روز به‌دلیل افزایش غلظت آلاینده ازن در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.

 اطلاعات موجود نشان می‌دهد که کیفیت هوای تهران نسبت به مدت مشابه در سال گذشته تغییری نکرده است. بر این اساس طی خرداد ماه سال ۱۳۹۹ نیز کیفیت هوای تهران همانند امسال ۲۵ روز در شرایط قابل قبول و طی شش روز با شاخص آلاینده ازن در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس بود.
ازن آلاینده‌ای ثانویه است که برای تولید نیاز به وجود اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار در حضور نور خورشید دارد. به‌دنبال افزایش شدت تابش خورشید در روزهای گرم سال، بستر مناسبی جهت تولید آلاینده ازن به‌خصوص در ساعات بعد از ظهر ایجاد می‌شود.
لازم به ذکر است که اکسیدهای نیتروژن محصول احتراق در وسایل نقلیه بنزینی و دیزل بوده و ترکیبات آلی فرار بیشتر در اثر تبخیر سوخت به ویژه در اماکنی مانند جایگاه های سوخت رسانی در هوا منتشر می‌گردد.
به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، توصیه‌ می‌شود که کلیه افراد به‌ویژه گروه‌های حساس مانند بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و زنان باردار طی روزهایی که غلظت آلاینده ازن در هوا افزایش می‌یابد، به‌خصوص در ساعات اوج گرما (۱۲ تا ۱۸) حتی‌المقدور از حضور در فضای باز خودداری کنند.
منبع:ايسنا