ازسرگیری فعالیت کارخانه جنجالی تولید آیفون در هند

دی 29, 1400
110 بازدید

شرکت “فاکسکان تکنولوژی” فعالیت کارخانه‌ای در هند که آیفون اپل را تولید می کرد و به دنبال اعتراضات کارگری تعطیل شده بود را ازسرمی گیرد. به گزارش ایسنا، فاکسکان در بیانیه‌ای اعلام کرد این شرکت تایوانی این مجتمع را پس از آماده سازی خوابگاه‌ها و بهبود شرایط آنها، به صورت مرحله به مرحله بازگشایی خواهد […]

ازسرگیری فعالیت کارخانه جنجالی تولید آیفون در هند

شرکت “فاکسکان تکنولوژی” فعالیت کارخانه‌ای در هند که آیفون اپل را تولید می کرد و به دنبال اعتراضات کارگری تعطیل شده بود را ازسرمی گیرد.

به گزارش ایسنا، فاکسکان در بیانیه‌ای اعلام کرد این شرکت تایوانی این مجتمع را پس از آماده سازی خوابگاه‌ها و بهبود شرایط آنها، به صورت مرحله به مرحله بازگشایی خواهد کرد و سیستمی را به اجرا می‌گذارد تا مطمئن شوند کارگران می توانند در آینده اعتراضشان را ابراز کنند و اگر لازم باشد این اعتراض به صورت ناشناس خواهد بود.

فاکسکان این کارخانه را که در حومه شهر چنای در جنوب هند قرار دارد، پس از این که اعتراض کارگران به مسمومیت غذایی گسترده به خشونت کشیده شد و حتی در مقطعی از این اعتراضات، یک بزرگراه بزرگ را  اواسط دسامبر مسدود کردند، تعطیل کرد. این اتفاق توجهات را به وضعیت کارگران جلب کرد و باعث به جریان افتادن تحقیقات دولت شد. اپل روز دوشنبه اعلام کرد این کارخانه تحت نظارت خواهد بود اما کارگران بازگشت به محل کارشان را با دریافت ضمانت درباره استاندارد بودن وضعیت غذا و محل استراحتشان، آغاز کردند.

برای اپل این مسئله منعکس کننده حادثه مشابهی است که یک سال پیش در هند برای شرکت ویسترون اتفاق افتاد و بدنبال شورش کارگران بر سر دستمزدهای پرداخت نشده، این تولیدکننده آیفون را تحت نظارت قرار داد.

فاکسکان پس از اعتراضات چنای، متعهد شده که در تیم مدیریت هندی خود و فعالیتهایش اصلاحاتی صورت دهد و دولت تامیل نادو اعلام کرد این شرکت با توسعه مناطق استراحتگاهی، ارتقای تاسیسات نظافت شخصی و فراهم کردن آب آشامیدنی موافقت کرده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، فاکسکان که مهمترین شریک تولیدکننده محصولات اپل است، در گذشته هم مسائل کارگری به خصوص در چین داشته که اکثر گوشی‌های آیفون، لپ تاپ‌ها، تبلت‌ها و کنسولهای بازی برندهای بزرگ در آنجا تولید می شود. این شرکت تایوانی که بزرگترین کارفرمای خصوصی در چین است، پس از چندین مورد خودکشی در سال ۲۰۱۰ که شرایط دشوار زندگی و کار صدها هزار مهاجر مشغول به کار در کارخانه‌های شرکتهای خارجی را منعکس کرد، اصلاحات گسترده‌ای را در کارخانه هایش به اجرا گذاشت.

انتهای پیام

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,