ارزهای دیجیتال مناسب سرمایه‌گذاری کدام‌اند؟

ارزهای دیجیتال مناسب سرمایه‌گذاری کدام‌اند؟
آبان 24, 1402
25 بازدید

بازار ارزهای دیجیتال یکی از بازار‌های مالی دنیا به شمار می‌رود که با توجه به غیر متمرکز بودن ماهیت رمز ارزها و بهره گیری از فناوری جدید و پیشرفته بلاکچین، به مکانی جذاب برای سرمایه‌گذاری افراد تبدیل شده است. افرادی که قصد دارند در این بازار فعالیت کرده و دارایی‌های خود را در آن سرمایه‌گذاری […]

بازار ارزهای دیجیتال یکی از بازار‌های مالی دنیا به شمار می‌رود که با توجه به غیر متمرکز بودن ماهیت رمز ارزها و بهره گیری از فناوری جدید و پیشرفته بلاکچین، به مکانی جذاب برای سرمایه‌گذاری افراد تبدیل شده است. افرادی که قصد دارند در این بازار فعالیت کرده و دارایی‌های خود را در آن سرمایه‌گذاری کنند لازم است که از قبل دانش خود را در این زمینه افزایش داده و مهارت‌های لازم برای فعالیت در این بازار را فرا گیرند. همچنین توجه به این نکته ضروری است که بازار رمزارزها دارای نوسان ذاتی بوده و کاربران باید از ریسک‌های احتمالی آگاه باشند.

اقدامات پیش از سرمایه گذاری

در بازار رمزارزها تعداد بسیار زیادی از ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که علاوه‌بر سودده بودن آن‌ها، خطرات و ریسک‌های زیادی وجود دارد. بنابراین توجه به برخی نکات قبل از اقدام به سرمایه‌گذاری ضروری است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

طرح یک سوال!

هر فرد که قصد سرمایه‌گذاری در بازار ارز‌های دیجیتال را دارد، در اولین گام باید از خود بپرسد که “چرا این بازار را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌ام؟” احتمالا اکثر افراد با ذهنیت سودده بودن این بازار، پای به این مسیر می‌گذارند اما دیدگاه سودآور بودن در این بازار می‌تواند بسیار مخرب باشد زیرا رمز‌ارزها گاها دارای نوسانات شدید قیمتی هستند که ریسک سرمایه‌گذاری را بسیار بالا می‌برد و انتخاب‌ها و اقدامات نابه‌جا می‌تواند به‌راحتی سرمایه شما را در معرض از دست رفتن قرار دهد

بنابراین این بازار مناسب همه افراد نیست و ممکن است نتایج منفی باعث ایجاد فشارهای روانی زیادی بر برخی از آن‌ها شود.

شناخت و درک بازار کریپتو کارنسی

افرادی که قصد ورود به بازار کریپتوکارنسی را دارند ابتدا باید سطح دانش و آگاهی خود را از این بازار گسترده افزایش داده و پس از شناخت رفتار بازار و رمز ارزهای مختلف رمز ارزی را انتخاب کنند که تسلط بیشتری بر آن‌ها داشته و با روحیات آن‌ها بیشتر سازگار باشند.

با توجه به متفاوت بودن رفتار قیمتی ارزهای دیجیتال مختلف، ممکن است برخی از رمز ارزها با استراتژی معاملاتی افراد منطبق نبوده و آسیب‌های مالی و روانی زیادی را برای آن‌ها به بار آورند. از طرف دیگر فناوری بلاک چین خود دنیایی است که نیازمند دانش لازم برای درک بوده و می‌تواند افرادی را که آگاهی نسبی و مناسبی از آن ندارند را به چالش بکشد.

بنابراین تنها انتخاب یک یا چند رمز ارز برای سرمایه‌گذاری کافی نبوده و لازم است جزئیات مربوط به بلاکچین آن، پروژه، تیم توسعه‌دهنده آن و … را بررسی کنید. این کار باعث می‌شود که از ارزش ذاتی رمز ارزهای مورد نظر جهت سرمایه‌گذاری مطلع شده و انتخاب دقیق‌تری داشته باشید.

بررسی کاغذ سفید یا وایت پیپر ارزهای دیجیتال

پیش از آنکه اقدام به خریداری یک رمز ارز کنید بهتر است که وایت پیپر آن را مطالعه کرده و از جزئیات پروژه مورد نظر با خبر شوید. دسترسی راحت به وایت پیپر یک رمز ارز تا حدود زیادی اعتبار بالای آن را نشان داده و می‌تواند معیاری برای انتخاب در نظر گرفته شود.

در واقع پروژه‌های معتبر معمولا وایت پیپر شفافی دارند که فرد با مطالعه آن از زمانبندی، برنامه‌ها و اهداف پروژه آگاه شده و نمایی کلی از آینده آن به دست خواهد آورد. بنابراین اگر یک پروژه شفافیت کافی را ندارد و اطلاعات دقیقی را در اختیار شما قرار نداده است، بهتر است از سرمایه‌گذاری بر روی آن اجتناب کنید.

انتخاب زمان خرید مناسب

همانطور که گفته شد قیمت ارزهای دیجیتال دستخوش عوامل گوناگونی است و به صورت لحظه‌ای تغییر می‌کند. بنابراین زمان خرید یک رمز ارز می‌تواند بسیار اهمیت داشته باشد و چنانچه در زمان درستی این کار صورت نگیرد ممکن سرمایه افراد را مدت طولانی درگیر خود کرده و باعث ایجاد دلسردی و در نهایت فروش بی‌موقع آن شود.

ریسک‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال با وجود آن که پتانسیل رشد چندین برابری سرمایه را دارند اما ریسک‌های فراوانی را نیز شامل می‌شوند که در ادامه به معرفی تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

ایجاد هیجان در افراد

بازار ارزهای دیجیتال نوسانات بسیاری را دارد که این عامل می‌تواند رفتار افراد و به ویژه افراد کم تجربه‌ای که دارای استراتژی مشخصی نیستند و یا توانایی پایبندی بر روی قوانین معاملاتی خود ندارند را به‌شدت تحت تاثیر قرار دهد. فشارهای روانی ایجاد شده می‌تواند از ناآگاهی این افراد استفاده کرده و آن‌ها را دچار تزلزل و هیجانات کند.

بنابراین این افراد به راحتی در دام افتاده و با تصمیمات احساسی‌ای که خواهند گرفت دچار آسیب‌های فراوان شده و سرمایه خود را در مدت زمان کوتاهی از دست خواهند داد. در چنین مواقعی با بالا و پایین رفتن قیمت ارزهای دیجیتال تعداد تصمیمات اشتباه از سوی افراد کم تجربه و گاها حتی افراد با تجربه افزایش پیدا کرده و باعث از دست رفتن دارایی‌های آن‌ها می‌شود.

چالش‌های امنیتی

یکی دیگر از ریسک‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال، احتمال هک شدن حساب و کلاهبرداری با استفاده از روش‌های مختلف است. بنابراین اگر نکات امنیتی شبکه را رعایت نکنید این میزان ریسک بالاتر رفته و به راحتی در معرض هک شدن قرار خواهید گرفت.

با توجه به توضیحات داده شده، بهتر است قبل از اقدام برای سرمایه‌گذاری به نکات ذکر‌شده توجه کنیم و پروژه‌های موفقی که سابقه درخشانی را در بازار داشته‌اند برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنیم تا ریسک خود را تا حد امکان کاهش دهیم.

نمونه‌هایی از چند پروژه موفق در بازار ارزهای دیجیتال

در تاریخچه بازار کریپتو کارنسی تعداد زیادی پروژه وجود دارند که عملکرد موفقی داشته و قیمت آن‌ها رشد بسیار خوبی را در چند سال اخیر تجربه کرده است. چند نمونه از این پروژه‌ها عبارتند از:

بیت کوین

بیت کوین به عنوان اولین رمز ارز معرفی شده بر بستر بلاک چین، یکی از پروژه‌هایی است که از سال ۲۰۰۸ رسما فعالیت خود را آغاز کرده است. در حال حاضر قیمت ارزهای دیجیتال همبستگی بالایی با قیمت بیت کوین دارند. به همین دلیل این ارز دیجیتال به‌عنوان شاخصی برای بازار رمزارزها محسوب می‌شود.

هدف از ایجاد بیت کوین در وایت پیپر آن، دور شدن از سیستم متمرکز بانکی و ارائه یک سیستم الکترونیکی همتا به همتا در جایگزینی ارزهای فیات ذکر شده است. همین امر باعث جذابیت این رمز ارز شده و با توجه به بالا بودن سطح امنیتی شبکه بلاک چین آن، این رمز ارز در در مدتی کوتاهی به دنیا معرفی شد.

پس از آن نیز با وقوع رویدادهای مختلف از جمله حمایت سلبریتی‌ها و افراد مشهور طولی نکشید که قیمت بیت کوین شروع به رشد کرد تا جایی که در بالاترین نقطه به مرز ۶۹ هزار دلار نزدیک شد.

اتریوم

اتریوم پس از بیت کوین در جایگاه دوم به عنوان ارزش بازار قرار داشته و خالق آن شخصی به نام ویتالیک بوترین است. این رمز ارز در سال ۲۰۱۵ لانچ شد و به عنوان بستری برای ایجاد برنامه‌هایی با مقیاس‌پذیری بالا و استاندارد شناخته گردید.

علاوه بر اینم توکن اتریوم نیز قابل استخراج بوده و با توجه به آن که شبکه بلاک چین اختصاصی خود را دارد که بسیاری از توکن‌ها و پروژه‌های غیر متمرکز دیگر می‌توانند بر بستر آن فعالیت کنند، به نظر پروژه‌ای ارزشمند آمده و می‌توان آینده‌ای روشن را برای آن در نظر گرفت.

بی‌ان بی

BNB یا همان بایننس کوین یکی دیگر از رمز ارزهایی است که تاریخچه بسیار خوبی داشته و توانسته جایگاه مناسبی را در بین رمز ارزهای دیگر به دست بیاورد. این رمز ارز متعلق به صرافی بایننس بوده و در سال ۲۰۱۷ به بازار ارائه گردیده است.

در ابتدا بی‌ان بی‌بر بستر بلاک چین اتریوم فعالیت می‌کرد که با راه اندازی شبکه بلاک چین بایننس چین به آن انتقال پیدا کرد. هدف اصلی از راه اندازی بی‌ان بی‌ارائه‌ی شبکه‌ای با امنیت بالاتر و بهبود یافته نسبت به شبکه‌های دیگر است. بی‌ان بی‌توانسته تا حدود زیادی مشکلات مربوط به سرعت شبکه‌های دیگر را بهبود داده و از طرف دیگر امنیت بالایی را نیز تامین کند.

با توجه به فعالیت‌هایی که تیم توسعه این رمز ارز در حال انجام دادن هستند پیش بینی می‌شود که این رمز ارز آینده بسیار موفقی را داشته باشد.

سخن آخر – بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری

در این نوشته با ویژگی‌های بهترین ارزهای دیجیتال جهت سرمایه گذاری آشنا شدیم و متوجه شدیم که پیش از سرمایه‌گذاری بر هر رمز ارزی باید پیشینه آن را بررسی کرده و وایت پیپر آن را نیز مطالعه کنیم. با توجه به تغییرات دائمی قیمت ارزهای دیجیتال بهتر است که هر چه بیشتر سطح دانش و آگاهی خود را درباره رمز ارز مورد نظر افزایش داده و ریسک‌های احتمالی موجود را تا حد امکان کاهش دهیم.