اردکانیان: شاخص برخورداری سیستان و بلوچستان از آب سالم رو به بهبود است

مرداد 17, 1400
52 بازدید

وزیر نیرو روند برخورداری سیستان و بلوچستان از آب سالم را دلگرم کننده و رو به بهبود توصیف کرد.  رضا اردکانیان در جلسه علنی صبح امروز(سه شنبه) مجلس و در پاسخ به سوال معین الدین سعیدی نماینده چابهار درباره مشکلات آب استان سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان دچار یک توسعه نیافتگی تاریخی است […]

اردکانیان: شاخص برخورداری سیستان و بلوچستان از آب سالم رو به بهبود است

وزیر نیرو روند برخورداری سیستان و بلوچستان از آب سالم را دلگرم کننده و رو به بهبود توصیف کرد.

 رضا اردکانیان در جلسه علنی صبح امروز(سه شنبه) مجلس و در پاسخ به سوال معین الدین سعیدی نماینده چابهار درباره مشکلات آب استان سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان دچار یک توسعه نیافتگی تاریخی است و باید تلاش بیشتری برای توسعه آن انجام شود، خوشبختانه با تلاش دولت، اجازات رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه و همچنین راهکارهایی که مجلس در بودجه پیش بینی کرده شاخص برخوردرای این روستاها رو به بهبود است و وضعیت دلگرم کننده است.

وی افزود: تکلیف قانونی برنامه ششم توسعه این بود که ما باید ۳۰ درصد نیاز آب شرب را از آب شیرین کن ها در این منطقه تامین کنیم. برآوردی که ما از جمعیت این مناطق شامل چند استان جنوبی داریم ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است که آب شرب و بهداشت آنها ۴۵۰ میلیون متر مکعب در سال است. وظیفه ما هم برای همه نیازها است ولی در این بخش خاص ۳۰ درصد این نیاز تا پایان ۱۴۰۰ ، ۱۳۵ میلیون متر مکعب است. و ظرفیت آب شیرین کن های موجود و طرح های اجرا شده در سال ۱۲۵ میلیون متر مکعب است که ۲۱ درصد نیاز این مناطق به حساب می آید.

وزیر نیرو ادامه داد: تا پایان ۱۴۰۰ ، ۱۹ میلیون متر مکعب دیگر به ظرفیت آب شیرین کن اضافه می شود که ۴ درصد است و سرجمع به ۱۴۴ میلیون متر مکعب می رسیم. در واقع این تکلیف قانونی بعد از این اجرا شده است ولی این به معنی بی مشکل ماندن این مناطق نیست و ما طرحهای بزرگتری را در دست احداث داریم.

وی با بیان این که برای اولین بار پمپ سازهای داخلی برای اولین بار پمپهای فشار قوی آب دریا را اجرا کردند که در هرمز و ابوموسی و تنب بزرگ در حال استفاده است، گفت: البته ناگفته نماند که با توجه به نیاز ارزی نوسانات و تحولات ارزی مشکلاتی در این زمینه ایجاد شد که امیدواریم رو به بهبود باشد.

اردکانیان اضافه کرد: تلاشهای خوبی به ویژه در این دولت آغاز شده که  ان شاءالله در دولت سیزدهم با شدت مناسبتر و بیشتر ادامه می یابد. آن هم نه تنها برای تحقق تکلیف قانونی برنامه ششم بلکه برای شیرین کردن آب دریا و انتقال آن به مناطق مرکزی و شرقی کشور. ما برای تامین نیاز صنعت استان اصفهان، شیرین کردن آب دریا و انتقال آن به این استان را در دستور کار قرار دادیم وقتی نیاز صنعت از آب دریا تامین می شود این به این معناست که فشار آن صنعت از آب شرب برداشته می شود.

وی با بیان این که از نیمه دوم قرن ۲۰ فعالیت هایی برای استفاده از آب دریا در منطقه انجام شده و کشورهای حاشیه خلیج فارس طرح های بزرگی را در این زمینه اجرا کرده اند، گفت: ما هم با رعایت ملاحظات زیست محیطی طرح هایی را اجرا می کنیم در عین حال شاخص های بهره مندی ما با این که یک کشور خشک و نیمه خشک هستیم در برابر شاخصهای بین المللی دلگرم کننده است البته بهره مندی سیستان و بلوچستان در مناطق روستایی از متوسط کشوری کمتر است، ولی حتی این استان محروم هم وضع رو به توسعه و خوبی دارد.

وزیر نیرو ادامه داد: امیدواریم با توجه مجلس و عنایت ویژه رهبری برای اجازات جهت استفاده از اعتبارات صندوق توسعه بتوانیم طرحهای تمام  ۲۱۹۴ روستایی که هدف گذاری کرده ایم را تکمیل کنیم و شاخص بهره مندی این استان را بالاتر ببریم. بحمدالله مسیر صحیح است و ریل گذاری مناسبی شده البته با آنچه استحقاق مردم است فاصله داریم.

اردکانیان در پایان یاد آور شد: در حال حاضر شاخص بهره مندی ما ۸۲ درصد است که این شاخص در مناطقی پایین تر است و باید به آن پرداخته شود ولی مسیر پیش گرفته شده در این دولت به این صورت بوده که ظرف ۸ سال، ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار هموطن روستایی را از شبکه آب سالم بهره مندی کردیم و ان شاءالله این شامل حال همه روستاها و هموطنان شود و شاخص عملکرد در دولت آینده نیز به مراتب بهتر باشد.

منبع:ايسنا