اردکانیان: باید به تولید ۸۴۰۰ مگاوات برق هسته‌ای تا سال ۱۴۲۰ برسیم

مرداد 17, 1400
49 بازدید

وزیر نیرو گفت که طبق سند شورای عالی انرژی سهم انرژی هسته‌ای در سبد انرژی کشور تا سال ۱۴۲۰، ۸۴۰۰ مگاوات تعیین شده که فعلا ۱۰۵۰ مگاوات در دست بهره‌برداری است. رضا اردکانیان در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) در پاسخ به سوال هادی بیگی‌نژاد نماینده ملایر درباره‌ی علت عدم پیش‌بینی‌هایی جهت تامین برق هسته‌ای […]

اردکانیان: باید به تولید ۸۴۰۰ مگاوات برق هسته‌ای تا سال ۱۴۲۰ برسیم

وزیر نیرو گفت که طبق سند شورای عالی انرژی سهم انرژی هسته‌ای در سبد انرژی کشور تا سال ۱۴۲۰، ۸۴۰۰ مگاوات تعیین شده که فعلا ۱۰۵۰ مگاوات در دست بهره‌برداری است.

رضا اردکانیان در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) در پاسخ به سوال هادی بیگی‌نژاد نماینده ملایر درباره‌ی علت عدم پیش‌بینی‌هایی جهت تامین برق هسته‌ای در کشور اظهار کرد: سوال ناظر به این بود که چه پیش‌بینی برای تامین برق مورد نیاز کشور در آینده صورت گرفته و سهم انرژی هسته‌ای در سبد برق کشور چقدر است؟ همچنین وزارت نیرو چه پیگیری‌هایی از دولت و سازمان انرژی اتمی کرده است؟.
وی ادامه داد: در سال ۱۳۸۳ اساسنامه قانونی شرکت مادر تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران به تصویب و تایید شورای نگهبان رسید، امر مکان‌یابی، طراحی، تامین سوخت هسته‌ای و بهره‌برداری از نیروگاه هسته‌ای به این شرکت محول شد. وزارت نیرو هم وظیفه جایابی بهینه برآورد بار، تعیین ظرفیت مناسب با شبکه برق را عهده‌دار است. در گذشته این مسئولیت با وزارت نیرو بود اما در سال ۶۰ از وزارت نیرو جدا شد و در سال ۸۳ مستقیم به شرکت مادر تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران واگذار شد.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: شورای عالی انرژی کشور در مهرماه سال گذشته سند تراز و تولید گاز مصرفی کشور تا افق ۱۴۲۰ را تصویب کرد. شورای عالی انرژی کشور به مسئولیت رئیس جمهور بوده که دبیرخانه آن در سازمان برنامه و بودجه است و وزارتخانه‌های نفت و نیرو و سازمان انرژی اتمی و سایر دستگاه‌ها نیز در آن عضو هستند.
وی ادامه داد: طبق این سند مصوب سهم انرژی هسته‌ای در سبد انرژی کشور تا سال ۱۴۲۰، ۸۴۰۰ مگاوات تعیین شده است فعلا ۱۰۵۰ مگاوات در دست بهره‌برداری داریم. ان‌شاء‌الله تا ساعت ۱۴۰۷، دو واحد ۱۰۵۰ مگاواتی دیگر جمعا ۲۱۰۰ مگاوات به ۱۰۵۰ واحد فعلی اضافه می‌شود. همچنین تا سال ۱۴۱۵، دو واحد دیگر در منطقه مکران جمعا به ظرفیت ۲۱۰۰ مگاوات افزوده شده و تا سال ۱۴۲۰ هم سه واحد دیگر اضافه می‌شود تا تکلیف ۸۴۰۰ مگاوات روشن شود.
اردکانیان در ادامه گفت: واحدهای دوم و سوم در حال ساخت است. ما در وزارت نیرو با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته به دنبال فراهم کردن امکانی هستیم که نیروگاه اتمی حاشیه خلیج فارس و دریای عمان برای این واحدها از طریق خطوطی به داخل کشور انتقال پیدا کند. این نیروگاه‌ها از آن جهت ارزشمند است که فشار و درجه حرارت بخار ورودی به توربین در آنها بسیار پایین‌تر از نیروگاه‌های بخار بوده و عمر بیشترین دارد همچنین آلودگی زیست محیطی نداشته و انرژی پاک تلقی می‌شود. هزینه سوخت هم پایین است لذا در کانون توجه قرار داشته و باید با برنامه ریزی دقیق به یک نقطه روشن برسیم.
وزیر نیرو بعد از سخنان بیگی‌نژاد نماینده ملایر مبنی بر تشکیل جلسه‌ای در دفتر نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر نفت و رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: با کمال میل این پیشنهاد را می‌پذیرم فکر می‌کنم گام بلندی با مشارکت مجلس بوده و می‌تواند به تنظیم نقشه راهی برای کوتاه مدت و بلند مدت منجر شود.
منبع:ايسنا