اردوغان: منافع مشترک با آمریکا، به اختلافات می‌چربد

آذر 29, 1400
117 بازدید

رئیس جمهور ترکیه با لحنی آشتی‌جویانه گفت: منافع مشترک ترکیه و آمریکا، به اختلافات دو کشور می‌چربد و آنکارا خواستار همکاری با واشنگتن است. به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، روابط بین این دو متحد ناتو به خاطر مجموعه‌ای مسائل، متشنج شده است. در ماه دسامبر، آمریکا، ترکیه را به خاطر خرید سامانه‌های موشکی […]

اردوغان: منافع مشترک با آمریکا، به اختلافات می‌چربد

رئیس جمهور ترکیه با لحنی آشتی‌جویانه گفت: منافع مشترک ترکیه و آمریکا، به اختلافات دو کشور می‌چربد و آنکارا خواستار همکاری با واشنگتن است.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، روابط بین این دو متحد ناتو به خاطر مجموعه‌ای مسائل، متشنج شده است. در ماه دسامبر، آمریکا، ترکیه را به خاطر خرید سامانه‌های موشکی S-۴۰۰ روسی تحریم کرد. این در حالی است که حمایت آمریکا از شبه‌نظامیان کرد “ی‌پ‌گ” در سوریه که آن‌ها را یک سازمان تروریستی تلقی می‌کند، آنکارا را خشمگین کرده است.

ترکیه که گفته است خواهان روابط بهبودیافته تحت ریاست جمهوری جو بایدن است، از واشنگتن خواسته به حمایت خود از “ی‌پ‌گ” پایان دهد و این کشور را متهم به طرفداری از شبه‌نظامیانی کرده که مدعی می‌شود ۱۳ ترک را این ماه در شمال عراق اعدام کرده‌اند. در همین حال ایالات متحده نیز بابت حقوق و آزادی‌ها از آنکارا انتقاد کرده است.

رجب طیب اردوغان در اظهاراتی تلویزیونی گفت: به عنوان ترکیه، ما باور داریم منافع مشترکمان با آمریکا وزن بسیار بیشتری نسبت به اختلافاتمان با این کشور دارد. وی افزود: آنکارا می‌خواهد همکاری را از طریق چشم‌انداز بلندمدتی بر اساس برد-برد، تقویت کند.

اردوغان اظهار کرد: ترکیه به ایفای نقش خود در روشی شایسته روابط شراکت استراتژیک و متحد بین دو کشور، ادامه خواهد داد. وی اضافه کرد روابط ترکیه- آمریکا اخیراً به طور جدی آزمایش شده است.

ابراهیم کالین، مشاور سیاست خارجی اردوغان این ماه در نخستین تماس رسمی با آمریکا از زمان آغاز فعالیت بایدن، به جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت اختلاف در مورد S-۴۰۰، نیاز به حل و فصل دارد.

مولود چاووش‌اغلو، وزیر خارجه ترکیه و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا هم در نخستین تماس خود به اختلاف S-۴۰۰ و دیگر اختلافات پرداختند.

منبع:ایسنا

برچسب‌ها:, , , ,