ارادت و محبت به امام حسین(ع) در میان اهل سنت موج می‌زند

مرداد 17, 1400
119 بازدید

علماء و شخصیت‌های مذهبی اهل سنت پاکستان در همایش «اتحاد مذاهب اسلامی» تأکید کردند: اهل سنت در پاکستان نیز در روزهای تاسوعا و عاشورا با برگزاری آیین‌های ویژه‌ای در مساجد و خیابان‌ها عشق و محبت خود را نسبت به امام حسین(ع) اعلام می‌کنند.   به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در […]

ارادت و محبت به امام حسین(ع) در میان اهل سنت موج می‌زند

علماء و شخصیت‌های مذهبی اهل سنت پاکستان در همایش «اتحاد مذاهب اسلامی» تأکید کردند: اهل سنت در پاکستان نیز در روزهای تاسوعا و عاشورا با برگزاری آیین‌های ویژه‌ای در مساجد و خیابان‌ها عشق و محبت خود را نسبت به امام حسین(ع) اعلام می‌کنند.

  به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در آستانه ماه محرم الحرام و ایام عزاداری شهادت امام حسین(ع) و یاران وفادارش، همایش «اتحاد مذاهب اسلامی» با حضور جعفر روناس، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، شخصیت‌های مذهبی، علما و اندیشمندان اهل سنت برگزار شد.
در این همایش از مولانا عبدالخبیر آزاد، رئیس کمیته استهلال، دیوان احمد مسعود، متولی زیارتگاه بابا فریدالدین گنج بخش، مولانا سید ضیاءالله شاه بخاری، رئیس جمعیت متحد اهل حدیث، سید اسدعباس نقوی، مشاور امور رسانه سروزیر پنجاب و شیخ الحدیث مفتی گلزار احمد نعیمی، رئیس جماعت اهل حرم، رمضان سیالتی، خطیب داتا گنج دعوت به عمل آمده بود.
خواجه حبیب عرفانی، خواجه قطب الدین فریدی، پیرخواجه اسرار الحق چشتی نظامی، خواجه محمد اکمل اویسی، پیر افضل حسین زنجانی، پیر سید محمد عثمان نوری از دیگر سخنرانان اهل تسنن متعلق به طرایق مختلف در این همایش بودند.
علماء و شخصیت‌های مذهبی اهل سنت در سخنانی، ضمن تبیین و تشریح فلسفه شهادت سید الشهدا و اندک یارانش باوفایش، ماه محرم را به دلیل این رویداد تأسف بار بزرگ تاریخی برای همه مذاهب اسلامی ماه غم و اندوه دانسته بر پاسداشت آن تأکید کردند.
روناس، وابسته فرهنگی ایران در لاهور با بیان اینکه عاشورا با دارا بودن اندوخته‌های معنوی‌ و ارزشی مانند خدا محوری، پیروی از قرآن و سنت، عدالت‌طلبی، حق‌محوری توجه به عزت انسانی، پیام‌های عمیق انسان‌ساز به بشریت می‌دهد گفت: عاشورا که در آن، جان‌ها برای رضای خدا و اصلاح امت پیامبر هدیه شد، نقشه‌ راه خوبی برای اتحاد ‌مسلمانان است.
وی وحدت مذاهب اسلامی را اقدام قلبی و عملی به مشترکات اسلامی عنوان کرد و افزود: عاشورا از نظر روانشناسی اجتماعی نیز در وحدت میان مذاهب اسلامی تأثیرگذار است. در عاشورا به اصول انسانی چون عزت، کرامت، آزادی و به اصول اسلامی چون نبوت، قرآن و سنت بسیار توجه شده است. عاشورا بعنوان یک مکتب نظری، از توحید، سنت پیامبر، اعتقاد به معاد، امر به معروف و نهی از منکر، اهمیت به عبادات گرفته است.
مسئول خانه فرهنگ ایران در لاهور خاطرنشان کرد: اصول و مشترکات انسانی چون خدا محوری، عدالت، تعهد، وفاداری، آزادی از مبانی و پایه‌های مهم مکتب عاشورا به‌شمار می‌روند. بدین جهت عاشورا هم در بین پیروان اسلام و هم برای پیروان دیگر ادیان و همه انسان‌ها، پیام وحدت‌آفرین دارد.
وی به نقل از بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) گفت: عاشورا باید به ‌عنوان رویدادی تلقی شود که در طول تاریخ می‌تواند درس‌آموز بوده و پایه‌های ستم و استبداد را سرنگون کند.
دیگر سخنرانان در این کنفرانس با بیان تأثیر عمیق حادثه جانسوز کربلا و شهادت اهل بیت(ع) در تاریخ بشریت اظهار کردند: نهضت کربلا و شهادت مظلومانه امام حسین(ع) باعث شد تا اسلام حقیقی که در حال مسخ شدن بود دوباره تا ابد احیاء شود.
شخصیت‌های اهل تسنن در این همایش، با تأکید بر اتحاد و وحدت بین پیروان مذاهب اسلامی در ایام ماه محرم گفتند: اهل تسنن در پاکستان نیز در روزهای تاسوعا و عاشورا با برگزاری آیین‌های ویژه‌ای در مساجد و خیابان‌ها عشق و محبت خود را نسبت به امام حسین (ع) نوه پیامبر گرامی اسلام (ص) اعلام می‌کنند.
همچنین در این نشست، شرکت کنندگان به ذاکران اهل بیت(ع) توصیه کردند از بیان مطالب تفرقه و تحریک انگیز پرهیز کنند.
گفتنی است؛ این همایش به طور زنده از طریق شبکه‌های تلویزیونی ساچ تی وی و لاهور رنگ پوشش داده شد.
منبع: ايسنا