ارائه سرم در استان مرکزی فقط با نسخه/خروج یک کارخانه از خط تولید، دلیل کاهش کشوری سرم

مرداد 25, 1400
4 بازدید

 معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک با بیان اینکه سرم تنها با تجویز پزشک و در داروخانه ها ارائه می شود، گفت: با توجه به اینکه یکی از کارخانجات سازنده سرم از خط تولید خارج شده بود و مقدمات برای بازگشت این کارخانه زمانبر است، لذا کمبود کشوری سرم به وجود آمد. به […]

ارائه سرم در استان مرکزی فقط با نسخه/خروج یک کارخانه از خط تولید، دلیل کاهش کشوری سرم

 معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک با بیان اینکه سرم تنها با تجویز پزشک و در داروخانه ها ارائه می شود، گفت: با توجه به اینکه یکی از کارخانجات سازنده سرم از خط تولید خارج شده بود و مقدمات برای بازگشت این کارخانه زمانبر است، لذا کمبود کشوری سرم به وجود آمد.

به گزارش ایسنا، به نقل از علوم پزشکی اراک، دکتر عباس علیمرادیان بیان کرد: با توجه به محدودیت هایی که در این نوع قلم دارو به وجود آمده، مردم می توانند سرم درمانی خود را از داروخانه های توزیع کننده داروی کرونا، به شرط در دست داشتن تجویز پزشک تامین کنند.

وی افزود: با توجه به رخداد همه گیر پیک پنجم و افزایش مصرف داروهای کرونا مثل رمدسیویر، این کمبود بیشتر نمایان شد.

دکتر علیمرادیان گفت: با رایزنی های صورت گرفته، سرم مراکز درمانی تامین شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک در ادامه خاطرنشان کرد: بیماران سرپایی می توانند با ارائه‌ نسخه پزشکی از داروخانه های توزیع کننده داروی کرونا در سطح شهر، سرم درمانی خود را تهیه کنند.

وی یادآور شد: داروی رمدسیویر تزریقی نیز تنها در بیمارستان ها موجود است و داروخانه های سطح شهر اجازه فروش آن را ندارند چرا که این دارو بیمارستانی بوده است.

دکتر علیمرادیان در پایان تاکید کرد: با توجه به کمبود کلی سرم در سطح کشور، دو میلیون سرم وارد شده که سهمیه استان نیز تخصیص داده شده است، تمام تلاشمان را برای تامین دارو و سرم های مورد نیاز بیماران بکار می‌گیریم.

منبع: ايسنا