ارائه خدمات پیشگیری از معلولیت در 36 مرکز بهزیستی زنجان

آذر 22, 1400
12 بازدید

مدیر‌کل بهزیستی استان زنجان از ارائه خدمات پیشگیری از معلولیت در 36 مرکز بهزیستی زنجان خبر داد. محمد محمدی‌قیداری در گفت‌و‌گو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به شعار هفته سلامت با عنوان مراقبت‌های اولیه بهداشتی، راهی به سوی پوشش همگانی سلامت، اظهار کرد: از جمله فعالیت‌های بهزیستی در حوزه سلامت می‌توان به برنامه غربالگری […]

مدیر‌کل بهزیستی استان زنجان از ارائه خدمات پیشگیری از معلولیت در 36 مرکز بهزیستی زنجان خبر داد.

محمد محمدی‌قیداری در گفت‌و‌گو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به شعار هفته سلامت با عنوان مراقبت‌های اولیه بهداشتی، راهی به سوی پوشش همگانی سلامت، اظهار کرد: از جمله فعالیت‌های بهزیستی در حوزه سلامت می‌توان به برنامه غربالگری ژنتیک، بینایی‌سنجی، شنوایی‌سنجی و برنامه‌های توان‌بخشی اشاره کرد.

این مسئول ادامه داد: پارسال، 1580 نفر از خدمات مرکز مشاوره ژنتیک بهره‌مند شدند. در برنامه پیشگیری از تنبلی چشم نیز 47 هزار و 524 کودک در سطح اولیه معاینه شدند و 1169 کودک در سطح دوم و توسط اپتومتریست تحت معاینه قرار گرفتند.

وی افزود: بهزیستی با اجرای برنامه‌های پیشگیرانه همچون غربالگری ناشنوایی، آمبلیوپی یا تنبلی چشم و پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از بیماری‌های ژنتیکی قدم‌های موثری برداشته است. همچنین از طریق برگزاری کلاس‌های آموزشی برای گروه‌های هدف، اطلاعات پیشگیرانه را ارتقا داده است تا زمینه برای جلوگیری از بروز معلولیت‌هایی همچون معلولیت‌های ذهنی و جسمی جلوگیری کند.

محمدی‌قیداری تصریح کرد: در همین راستا، 42   گروه همیار و 9 پایگاه در قالب پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، آگاه‌سازی و آموزش مهارت‌های زندگی به خانواده‌ها، جوانان و زوج‌های جوان در محلات راه‌اندازی شده است؛ در واقع پایگاه‌های سلامت اجتماعی در راستای تحقق اهداف سلامت اجتماعی و ارتقای دانش و مهارت‌های ارتباط بین فردی فعالیت می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان خاطرنشان کرد: پارسال، در راستای اجرای برنامه‌های پیشگیری اجتماع‌محور از اعتیاد، 469 هزار و 986 نفر   بر حسب محله‌های شهری و روستایی، محیط‌های آموزشی و محیط کار تحت پوشش قرار گرفتند و در 25 مرکز ترک اعتیاد نیز 2461 نفر از خدمات درمانی و نیز 368 نفر از معتادان از خدمات مراکز کاهش آسیب استان بهره‌مند شدند.

منبع: ايسنا