ادامه سقوط لیر

آذر 2, 1400
12 بازدید

ارزش لیر به کمترین سطح ۱۸ ماه اخیر رسید. به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، روند تضعیف لیر که از هفته های گذشته آغاز شد امروز نیز ادامه یافت تا جایی که نرخ برابری لیر در مقابل دلار به کمترین سطح خود در طول ۱۸ ماه اخیر رسید. به گفته فعالان بازار، اصلی‌ترین دلیل […]

ادامه سقوط لیر

ارزش لیر به کمترین سطح ۱۸ ماه اخیر رسید.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، روند تضعیف لیر که از هفته های گذشته آغاز شد امروز نیز ادامه یافت تا جایی که نرخ برابری لیر در مقابل دلار به کمترین سطح خود در طول ۱۸ ماه اخیر رسید.

به گفته فعالان بازار، اصلی‌ترین دلیل ریزش لیر در حال حاضر نگرانی از پیامدهای اقتصادی کرونا روی اقتصاد ترکیه است، به ویژه حالا که صنعت گردشگری این کشور به دلیل لغو پروازها و کنسلی رزرو هتل‌ها با چالشی جدی مواجه شده است.

به دنبال افزایش شمار قربانیان کووید-۱۹ به ۶۴۹ نفر، محدودیت های تردد در برخی شهرهای ترکیه وضع شده و در پایتخت حرکت کلیه قطارها متوقف شده است. وضعیت در استانبول که قطب اصلی مالی ترکیه به شمار می‌رود از همه وخیم تر است.

بسیاری از پروازهای داخلی و خارجی نیز در این کشور لغو شده است. شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در ترکیه از ۳۰ هزار نفر عبور کرده است.

در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۰.۵ درصد صعود به ۶.۷۲۲ لیر رسید تا به این ترتیب کاهش ارزش لیر در برابر دلار طی سه ماه نخست امسال از هشت درصد فراتر رود.

ارزش پول ملی ترکیه از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۴۰ درصد در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۷.۳۱۲ لیر و هر پوند معادل ۸.۲۹۷ لیر اعلام شد.

با این حال بورس استانبول عملکرد بهتری داشت تا جایی که شاخص بیست ۱۰۰ در آخرین دور از معاملات با صعود ۱.۲ درصدی (معادل ۱۱۰۲.۹۴ واحد) به ۹۳ هزار و ۱۷۴.۰۷ واحد رسید.

منبع:ایسنا