اثر ضداضطراب اسانس “اسطوخودوس”

آذر 25, 1400
77 بازدید

اضطراب یکی از اختلالات شایع مربوط به اعصاب و روان است که می تواند به قدری شدید باشد که فعالیت های روزانه فرد را مختل کند. به گزارش ایسنا، به نقل از پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که 6/3 درصد جمعیت جهان در سال 2015  دچار اضطراب بوده اند؛ البته، این […]

اثر ضداضطراب اسانس "اسطوخودوس"

اضطراب یکی از اختلالات شایع مربوط به اعصاب و روان است که می تواند به قدری شدید باشد که فعالیت های روزانه فرد را مختل کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که 6/3 درصد جمعیت جهان در سال 2015  دچار اضطراب بوده اند؛ البته، این عدد در کشورهای مختلف، متفاوت است.

برای درمان اضطراب معمولا” از گروهی از داروها به نام بنزودیازپین ها مانند lorazepam، oxazepam، chlordiazepoxide و diazepam استفاده می شود.

یکی از معایب بنزودیازپین ها این است که باعث کاهش فعالیت حرکتی بیمار می‌شوند.

یک پژوهش اخیر در موش سوری (mice) نشان داده که ماده ای به نام linalool در اسانس اسطوخودوس (Lavandula officinalis) (lavender)  باعث می شود که استنشاق بوی این اسانس با تحریک عصب بویایی اثر ضداضطراب شبیه بنزودیازپین ها بدون کاهش فعالیت حرکتی ایجاد کند. همچنین، طرز کار ماده مذکور در ایجاد اثر ضداضطراب با بنزودیازپین فرق داشته است.

انتهای پیام

برچسب‌ها:, , , , , , ,