آیا میتوان دندان عصب کشی شده را لمینت کرد؟

آیا میتوان دندان عصب کشی شده را لمینت کرد؟
آذر 12, 1402
23 بازدید

از رایج‌ترین و متداول‌ترین روش‌ها برای خلق زیبایی در ظاهر دندان‌های خود لمینت دندان به‌حساب می‌آید. در واقع لمینت لایه‌ای از جنس پرسلن یا رزین کامپوزیت است که بر روی دندان قرار داده می‌شود. سوال مهم این است که آیا می‌توان از لمینیت برای دندان عصب کشی شده یا پر شده استفاده کرد؟ ایجاد آسیب‌های مختلف در […]

از رایج‌ترین و متداول‌ترین روش‌ها برای خلق زیبایی در ظاهر دندان‌های خود لمینت دندان به‌حساب می‌آید. در واقع لمینت لایه‌ای از جنس پرسلن یا رزین کامپوزیت است که بر روی دندان قرار داده می‌شود. سوال مهم این است که آیا می‌توان از لمینیت برای دندان عصب کشی شده یا پر شده استفاده کرد؟ ایجاد آسیب‌های مختلف در دندان در هر سن و سالی ممکن است اتفاق افتد. گاهی مشکلات بسیار است و نیاز به عصب کشی دندان پیدا می‌شود که در این شرایط می‌توان فهمید که تعداد افرادی که به لمینت علاقه‌مند هستند، دندان عصب کشی شده دارند. امکان انجام لمینت برای دندان‌های عصب کشی شده وجود دارد اما به سادگی انجام نمی‌شود.

امکان لمینت دندان عصب کشی شده وجود دارد؟

اگر بخواهیم جواب قطعی دهیم باید هم بگوییم بله و هم بگوییم خیر. در واقع دندانی که عصب کشی شده باشد هیچگونه درد و احساسی ندارد و زمانی که عفونت، میکروب یا هر چیز دیگری به آن نفوذ کند شما هیچگونه واکنشی به آن نمی‌دهید. در این شرایط وضعیت کمی حساس می‌شود نمی‌توان هر اقدامی را اجرایی کرد. لمینت نمی‌تواند هر دندانی را بپوشاند و اگر دندانی شکسته باشد بدون شک نمی‌توان از لمینت استفاده کرد. باید توجه داشت که تنها شکستگی‌های جزئی را می‌توان با لمینت پوشش داد و اگر شکستگی بسیار باشد نمی‌تواند پوسته‌های لمینت را بر روی آنها قرار داد و در واقع دندان نمی‌تواند پوسته را بر روی خود نگاه دارد.

اگر دندانی شکستگی کمی داشت و شما آن را عصب کشی کردید، باید منتظر بمانید تا تمامی علائم نظیر التهاب، تورم و… از بین برود و با مراجع به دندان‌پزشک بتوانید لمینت را اجرایی سازید. اگر به لمینت دندان عصب کشی شده تمایل دارید باید از متخصصی حاذق و باتجربه استفاده کنید تا بتوانید نتایج مثبتی را شاهد باشید. از آنجایی که عصب کشی یک راهکار مقدماتی به‌حساب می‌آید، گاهی نیاز است تا دندان موردنظر پر شود. در این شرایط باید منتظر بمانید تا دندان‌پزشک تمامی مراحل را با دقت انجام دهد تا در ادامه مشکلی برای دندان ایجاد نشود.

مقایسه روکش دندان عصب کشی شده و لمینت

اگر در دندان‌های خود نواقص و مشکلاتی داشته باشید می‌توانید با استفاده از لمینت و روکش دندان آنها با بهبود بخشید. منحصربه‌فرد بودن ویژگی‌های هر یک از آنها سبب می‌شود تا بتوانیم بهترین تصمیمات را بگیریم. در ابتدا تعریفی از هر یک از این دو روش خواهیم داشت.

لمینت روکش دندان
لمینت شامل پوسته‌هایی نازک سرامیکی و کامپوزیتی است که برای ایرادات نسبتا جزئی نظیر شکستگی، بد رنگی دندان، ترک و… استفاده می‌شود دندان عصب کشی شده در صورت صلاحدید متخصص دندانپزشکی زیبایی می‌تواند لمنیت را بر روی آن اجرایی کرد. روکش دندان از لمینت نازک‌تر است و بر روی دندان‌هایی که به شدت آسیب دیده‌اند قرار داده می‌شود. روکش‌ها بر روی دندان قرار می‌گیرند و دورتا دور دندان را پوشش می‌دهند. برخی روکش‌ها موقتی هستند تا وضعیت دندان مشخص شود و بتوان اقدامات مناسب را اجرایی کرد.

پس از آگاهی از تعریف هر یک از این دو روش می‌توانیم مقایسه‌ای میان آنها داشته باشیم. در ادامه به مقایسه هر یک از این روش‌ها یعنی لمینت و روکش دندان می‌پردازیم.

  • لمینت و روکش دندان در صورت مراقبت صحیح بهداشتی طول عمر و ماندگاری بالایی دارند.
  • برخی روکش های دندان درمانی موقتی هستند تا ترمیم نهایی اجرایی گردد.
  • لمینت ظاهری زیباتر و طبیعی‌تر نسبت به روکش دندان دارد.
  • لمینت به منظور اصلاح ایرادات مختلف ظاهری دندان نظیر بدفرمی، رنگ بد، دندان شکسته و لب پر شده، فواصل جزئی بین دندانی و غیره  است ولی روکش برای حفظ ساختار دندن به شدت آسیب دیده و معمولا عصب کشی شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • روکش برای دندان‌های عقبی مناسب‌تر است و می‌تواند عملکرد بهتری بر جای بگذارد؛ در حالی که لمینت برای اصلاح طرح لبخند و دندان های جلویی مورد استفاده قرار میگیرد.

لمینت دندان عصب کشی شده عقب

بدون شک فشار بسیار زیادی به دندان‌های عقب وارد می‌شود و آنها در معرض دید نیستند. در این شرایط و به دلیل بالا بودن هزینه لمینت،  از این روش برای دندان‌های عقب استفاده نمی‌شود. با توجه به ساختار و مقاومت لمینت می‌توان شاهد وارد آمدن آسیب به آنها در صورت وجود ضربه، فشار و… بود. دندان‌هایی که در انتها قرار دارند معمولا از روکش دندان در کنار تاج استفاده می‌شود و می‌تواند عملکرد بسیار مطلوبی برجای بگذارد. موادی که با آن دندان‌ها را پر می‌کنند و همچنین تاج دندان، استحکام و دوام بالایی دارد و می‌تواند برای سالیان سال عملکرد مناسبی داشته باشد.

نصب لمینت بر روی دندان پر شده

نصب لمینت دندان زعفرانیه، دیگر مناطق تهران و سایر شهرها بر روی دندان‌های پر شده به فاکتور مهمی بستگی دارد. در واقع اگر مقدار زیادی از دندان‌های جلویی پر شده باشند، این روش نمی‌تواند برای شما مناسب باشد. دلیل این موضوع، عدم مشاهده نتایج مناسب و قابل قبول پس از اجرا و نصب لمینت است. زمانی که دندان‌های جلویی شما پر شده باشند، باید در وهله اول به دندان‌پزشکی ماهر مراجعه کنید. ایشان از شما می‌خواهد تا عکس‌ رادیوگرافی تهیه نمایید و با بررسی آنها می‌تواند به شما پاسخ نهایی را دهد. در واقع اگر در عکس‌های تهیه شده مقداری عفونت، پرکردگی در حجم زیاد، آسیب و… وجود داشته باشد، دندان‌پزشک به شما پیشنهاد می‌کند که از انجام لمینت دست بکشید. اگر بخواهید دلیل اصلی آن را بدانید، باید بگوییم که برای نصب لمینت بر روی دندان‌ها نیاز است تا با تجهیزات مختلفی سطح دندان‌های شما به مقداری تراش داده شود. اگر دندان شما در حجم بالا پر شده باشد نمی‌توان آن را به خوبی زیر سازی کرد و بدون شک با افتادن یا لق شدن لمینت مواجه خواهید شد.

لمینت می‌تواند جایگزین روکش در دندان های عصب کشی شده باشد؟

در واقع باید برای جایگزینی لمینت به جای روکش در دندان‌های عصب کشی شده به موقعیت دندان توجه داشته باشید. اگر دندان عصب کشی شده جلو باشد، معمولا دندان‌پزشک از لمینت برای آن استفاده می‌کند. زمانی که از لمینت برای دندان عصب کشی شده جلو استفاده می‌شود می‌توانید ظاهری زیباتر، شفاف‌تر و طبیعی‌تر را شاهد باشید که دقیقا متناسب با دیگر دندان‌های شما است. اگر دندان مورد نظر عقب باشد، در این شرایط بهتر است تا از روکش دندان برای آن استفاده شود. دلیل این موضوع، فشار زیادی است که به دندان‌های انتهایی وارد می‌شود و بهتر است تا از روکش استفاده شود. روکش مورد استفاده برای دندان‌های عقبی مقاوم هستند. برای تعدادی از مخاطبین نیز ممکن است این ابهام پیش بیاید که کامپوزیت دندان در این مواقع کاربرد دارد یا خیر و لمینت گران تر است یا کامپوزیت و کدام درمان مناسب تر است که لازم است فرد با متخصص دندانپزشکی زیبایی در این مواقع مشورت نماید.

مراقبت های مورد نیاز برای دندان های عصب کشی و لمینت شده

بدون شک دندان‌هایی که عصب کشی شده باشد و بر روی آنها لمینت قرار بگیرد، نیاز به مراقبت و محافظت دارند. مراقبت از دندان‌های عصب کشی و لمینت شده باید به طور دقیق و حساس انجام شود که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

شماره مراقبت‌های لازمه
۱ استفاده درست از نخ دندان، مسواک و دهانشویه
۲ استفاده نکردن از خوراکی‌های سخت و سفت نظیر آجیل
۳ میل نکردن نوشیدنی‌های خیلی سرد و خیلی گرم
۴ مراجعه منظم به دندان‌پزشک مربوطه و انجام معاینه
۵ استفاده نکردن از خوراکی‌های چسبنده نظیر شکلات و همچنین خوراکی‌های رنگدانه‌دار نظیر نوشانه

منبع: doctorkhosravani.com

برچسب‌ها: