آمریکا به هواپیمای حامل شهروندانش از کابل اجازه فرود نداد

مهر 7, 1400
26 بازدید

وزارت امنیت داخلی آمریکا به هواپیمای چارتری که بیش از ۱۰۰ آمریکایی و دارندگان گرین کارت آمریکایی را حمل می کرد، اجازه فرود نداد.  به نقل از رویترز، برایان استرن ، بنیانگذار گروه غیرانتفاعی Project Dynamo ، از آژانس گمرک و حفاظت مرزی این وزارتخانه ، می‌گوید: آنها به پرواز چارتر اجازه ورد به آمریکا […]

آمریکا به هواپیمای حامل شهروندانش از کابل اجازه فرود نداد

وزارت امنیت داخلی آمریکا به هواپیمای چارتری که بیش از ۱۰۰ آمریکایی و دارندگان گرین کارت آمریکایی را حمل می کرد، اجازه فرود نداد.

 به نقل از رویترز، برایان استرن ، بنیانگذار گروه غیرانتفاعی Project Dynamo ، از آژانس گمرک و حفاظت مرزی این وزارتخانه ، می‌گوید: آنها به پرواز چارتر اجازه ورد به آمریکا را ندادند .

استرن به رویترز گفت که پس از پرواز از کابل به همراه ۱۱۷ نفر ، از جمله ۵۹ کودک ، از فرودگاه کابل ۱۴ ساعت در فرودگاه ابوظبی نشسته بودند.

گروه او یکی از چند گروه متشکل از کهنه سربازان مقام‌های فعلی و سابق آمریکا برای تقویت روند خروج از افغانستان است.

یک مقام دولتی که نخواست نامش فاش شود ، گفت که از موضوع خبر ندارد اما به طور معمول بررسی مانیفست هواپیماهای چارتر قبل از صدور مجوز برای فرود زمان بر است .

به گفته استرن ۲۸ آمریکایی، ۸۳ دارنده گرین کارت و شش نفر دارای ویزای مهاجرتی ویژه در این هواپیما حضور دارند.

برایان استرن می‌گوید مسافران این هواپیمای چارتر را به یکی از هواپیماهای شرکت هوایی ویتنام منتقل کرده و مقام‌های آمریکایی اجازه فرود آنها را به فرودگاه جان اف‌کندی نیویورک داده‌اند. اما بعد پرواز را به فرودگاه دالاس در واشنگتن تغییر دادند و سپس گفتند که اجازه فرود در هیچ فرودگاهی را ندارند.

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه تایید کرده بود که اطلاع دارد ۱۰۰ نفر از شهروندان آمریکا و کسانی که اقامت این کشور را دارند آماده ترک افغانستان هستند.

دولت جو بایدن اعلام کرده اولویتش خروج آمریکایی‌هایی است که ماه پیش نتوانستند از افغانستان خارج شوند.

برایان استرن، مدیر پروژه داینامو می‌گوید آنها از مقام‌های طالبان اجازه گرفته بودند که این پرواز چارتر شهروندان آمریکایی را از افغانستان خارج کند.

منبع: ايسنا