آغاز مرمت بازار قیصریه لارستان

مرداد 16, 1400
77 بازدید

 سرپرست اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی فارس از آغاز مرمت بازار قیصریه لارستان خبر داد. جمشید معینی سه‌شنبه اول تیر گفت: مرمت استحفاظی و اضطراری بازار قیصریه لار با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و چهارصد شصت هشت میلیون ریال از محل اعتبارات استانی با نظارت مستقیم کارشناسان فنی حوزه معاونت میراث فرهنگی استان آغاز […]

آغاز مرمت بازار قیصریه لارستان

 سرپرست اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی فارس از آغاز مرمت بازار قیصریه لارستان خبر داد.

جمشید معینی سه‌شنبه اول تیر گفت: مرمت استحفاظی و اضطراری بازار قیصریه لار با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و چهارصد شصت هشت میلیون ریال از محل اعتبارات استانی با نظارت مستقیم کارشناسان فنی حوزه معاونت میراث فرهنگی استان آغاز شده است.
به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی فارس، او افزود: این عملیات شامل سبک سازی بام، اجرای سنگ آبچک لبه‌بام و اندود کاهگل ضلع غربی بازار است.
معینی گفت: در سال ۹۹ نیز با اعتباری بالغ بر ۲۴۰۰ میلیون ریال، مرمت بازاردر ضلع شمالی و چهار سوق بازار انجام شده است.
او خاطرنشان کرد: بازار قیصریه لار یک مجموعه تاریخی است، شیوه معماری این بنا مربوط به دوران صفویه، تا قاجاریه است.
معینی گفت: نمای داخل گنبد بازار از سنگ‌تراش بوده، که چهار دالان طولانی، شمالی، جنوبی، شرقی و غربی ساختمان اصلی بازار را می‌سازد.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس گفت: این دالان‌ها در یک چهارسوق یکدیگر را قطع می‌کنند. در طرف دالان جنوبی، شرقی و غربی ۱۳ باب مغازه و در طرف دالان شمالی ۱۴ باب مغازه ساخته شده است. بازار قیصریه اصفهان از بازار لار الگوبرداری شده است.
منبع:ايسنا