آغاز طرح ملی امداد و نجات زمستانه هلال احمر در کرمان

آذر 2, 1400
14 بازدید

عکس خبر ارشیوی است ایسنا/کرمان مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان از آغاز طرح ملی 120 روزه امداد و نجات زمستانه با حضور 500 نجاتگر در پایگاه های امدادونجات جمعیت هلال احمر استان خبر داد. به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان کرمان؛ رضا فلاح در آیین افتتاحیه امدادونجات زمستانه […]

آغاز طرح ملی امداد و نجات زمستانه هلال احمر در کرمان
عکس خبر ارشیوی است

ایسنا/کرمان مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان از آغاز طرح ملی 120 روزه امداد و نجات زمستانه با حضور 500 نجاتگر در پایگاه های امدادونجات جمعیت هلال احمر استان خبر داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان کرمان؛ رضا فلاح در آیین افتتاحیه امدادونجات زمستانه بیان کرد: این طرح ملی 120 روزه امدادونجات زمستانه با حضور 500 نجاتگر در 25 پایگاه امدادونجات دائم و موقت برای ارائه خدمات امدادی در آماده باش کامل هستند.

وی گفت: با توجه به اینکه جمعیت هلال احمر متولی ارائه خدمات امدادونجات در شرایط اضطراری است در همین راستا هلال احمر طبق برنامه ریزی و سازماندهی تمامی منابع و امکانات خود را از جمله سرمایه های انسانی داوطلب، متخصص و آموزش دیده در زمان بروز حوادث و سوانح به محل حادثه اعزام می شوند.

فلاح، پاسخگویی سریع، موثر و کارآمد به حوادث و سوانح احتمالی در فصل زمستان را از خدمات بسیار مهم جمعیت هلال احمر عنوان کرد و افزود: هماهنگی و همکاری با تمامی سازمان ها و دستگاه های همکار درون و برون سازمانی و ارتقای توان عملیاتی جمعیت هلال احمر در پاسخگویی به سوانح طبیعی و انسان ساخت از جمله اهداف اجرای طرح امدادونجات زمستانه است.

وی با اشاره به اینکه امدادهوایی در طول این ایام به صورت آماده باش هستند، خاطرنشان کرد: در این طرح آمبولانس، خودروی نجات، تجیهزات و نیروهای عملیاتی در جاده های پرتردد و مبادی ورودی شهرها به منظور اجرای سریع عملیات های نجات و امدادرسانی در حوادث جاده ای و سایر حوادث احتمالی در محدوه عملیاتی پایگاه ها مستقر می شوند.

فلاح تصریح کرد: در این طرح امدادگران خدماتی مانند نجات و رهاسازی، اسکان اضطراری و تغذیه اضطراری را به در راه ماندگان و آسیب دیدگان احتمالی تصادفات جاده‌ای در شرایط زمستانی و بسته شدن راه ها ارائه خواهند داد.

وی اظهارکرد: نیروهای هلال احمر با همکاری و مشارکت مدیریت بحران استانداری و سازمان های خدمات رسان از جمله پلیس راهور، اورژانس و سازمان راهداری در جاده های ارتباطی اصلی در پایگاه‌های جاده ای مستقر شده و حوادث جاده ای اصلی، فرعی، کوهستان و روستایی را تحت پوشش قرار می دهند. فراگیری امدادو کمک های اولیه امری ضروری و مهم است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان بیان کرد: امروزه دیگر فراگیری کمک‌های اولیه به واسطه رابطه نزدیکی که با جان انسان‌ها دارد، یک امر مهم و ضروری و به ‌عنوان یک مهارت زندگی برای اعضای جامعه به حساب می‌آید. مهارتی که احساس مسئولیت را دوچندان و ارزش انسانی را در جامعه نمایان‌تر می‌سازد.

فلاح افزود:چگونگی نهادینه‌کردن این مهارت خاص و حیاتی، به‌عنوان یک فرهنگ عمومی در میان جامعه و همچنین واکسینه‌کردن جامعه در مقابل حوادث، به‌ویژه حوادث انسان‌ساز، از طریق آموزش همگانی کمک‌های اولیه انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه حوادث جاده‌ای و ترافیکی، هر ساله هزاران نفر را به کام مرگ می کشاند، خاطرنشان کرد: در بروز هر حادثه‌ای، مردم عادی جامعه (شاهدان اولیه)، جزو نخستین نفراتی هستند که در صحنه حادثه حضور پیدا می‌کنند و در آن لحظه، در صورت داشتن مهارت‌های لازم و کافی کمک‌های اولیه، می‌توانند آسیب‌دیدگان را از خطر مرگ نجات دهند یا مانع بروز آسیب‌های جدی‌تر و غیرقابل بازگشت شوند.

وی با اشاره به حادثه تصادف در شهرستان رفسنجان تصریح کرد: کارمند بانکی که توسط جمعیت هلال احمر دوره های آموزش های همگانی را دیده بود توانست جان یک هموطن را نجات دهد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان عنوان کرد: نقش آموزش کمک‌های اولیه به اقشار مختلف جامعه به‌عنوان یک مأموریت کاهش تلفات، به‌طور ملموس معلوم است.

وی افزود: هنگام مواجه با حوادث و سوانح مراتب را با شماره تلفن ۱۱۲ به مرکز کنترل اطلاعات و هماهنگی عملیات استان که به صورت ۲۴ ساعته در خدمت هموطنان است، اطلاع دهند تا نسبت به اعزام نزدیکترین پایگاه امداد جاده ای به محل حادثه اقدام شود.

انتهای پیام