آزمایش‌های الهی در تربیت انسان موثر است

مرداد 25, 1400
10 بازدید

 نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان گفت: ابتلا و بلا، تقویت‌کننده بُعد انسانی انسان است. آیت‌الله علی خاتمی ظهر امروز (۲۵ مردادماه) در مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان که به میزبانی مکتب امام صادق (ع) برگزار شد، با بیان اینکه امام و یاران باوفایش هنگام عزیمت به کربلا می‌دانستند که پیروز ظاهری جنگ نخواهند شد و […]

آزمایش‌های الهی در تربیت انسان موثر است

 نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان گفت: ابتلا و بلا، تقویت‌کننده بُعد انسانی انسان است.

آیت‌الله علی خاتمی ظهر امروز (۲۵ مردادماه) در مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان که به میزبانی مکتب امام صادق (ع) برگزار شد، با بیان اینکه امام و یاران باوفایش هنگام عزیمت به کربلا می‌دانستند که پیروز ظاهری جنگ نخواهند شد و به شهادت خواهند رسید، تصریح کرد: در برخی از کتب تاریخی آمده است بیش از ۳۵۰ نفر همراه امام حسین (ع) بودند، اما از نیمه‌های راه از سالار شهیدان جدا شدند.

وی با یادآوری اینکه دشمنان امام حسین (ع) کسانی بودند که به هیچ اصولی معتقد نبودند، ادامه داد: آن‌ها فقط در جایی که صلاح بود، آیه‌های قرآن را به نفع خود تفسیر می‌کردند، مانند آنچه که در جامعه امروزی توسط داعش شاهد هستیم.

آیت‌الله خاتمی با تاکید بر اینکه امام حسین (ع) شب قبل از عاشورا به همه اصحاب خود یادآور شدند که شهادت پایان کار آن‌ها است و بین ماندن و رفتن یکی را انتخاب کنند که برای این امر نیز حتی بیعت را از آنان برداشت، افزود: علی‌رغم این موضوع، یاران باوفای امام حسین (ع) وفاداری خود را به ایشان نشان داده و آن حضرت را ترک نکردند.

نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان تصریح کرد: در تاریخ ثبت شده که حتی یک نفر هم این جمع را ترک نکرد و هر کدام به نحوی اعلام وفاداری کرد که سردمدار آن‌ها حضرت ابالفضل‌العباس (ع) بود که فرمود «اگر ۷۰ مرتبه این موضوع تکرار شود، همین راه را انتخاب می‌کنم». وقتی همه اعلام وفاداری کردند امام حسین (ع) برای آن‌ها دعا کرد و  فرمود: «من یارانی باوفاتر از یاران خود ندیدم».

امام جمعه زنجان با بیان اینکه ابتلا و بلا، تربیت‌کننده بُعد انسانی انسان است، اضافه کرد: حضرت زینب (س) یکی از قهرمانان کربلا است که از همان دوران کودکی بر ایشان مصیبت‌های فراوانی وارد شده است که همین موضوع از این بانوی بزرگ اسلام، یک قهرمان واقعی و یک انسان به تمام معنا ساخت.

نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان با اشاره به اینکه پس از شهادت امام حسین (ع)، حضرت زینب (س) در برابر ابن زیاد چنان قرا و با صلابت بود که چهره شوم یزیدیان را افشا کرد، گفت: حضرت زینب (س) در این مجلس بدون اینکه کوچک‌ترین تزلزلی به خود راه دهند، در جواب تحقیرکنندگان فرمودند: در واقعه عاشورا چیزی جز زیبایی ندیدم.

منبع: ايسنا