آب و هوای شدید در سال 2022 تأثیر جهانی تغییرات آب و هوا را نشان داد

آب و هوای شدید در سال 2022 تأثیر جهانی تغییرات آب و هوا را نشان داد
دی 10, 1401
109 بازدید

به گزارش خبر اول و به نقل از sciencenews تغییرات آب و هوایی باعث افزایش شدید آب و هوا در سراسر جهان شد، رکوردهای دما را شکست، سطح رودخانه ها را به پایین ترین حد تاریخی فرو برد و بارندگی را به اوج ویرانگر رساند. خشکسالی زمینه را برای آتش سوزی های جنگلی فراهم کرد […]

به گزارش خبر اول و به نقل از sciencenews تغییرات آب و هوایی باعث افزایش شدید آب و هوا در سراسر جهان شد، رکوردهای دما را شکست، سطح رودخانه ها را به پایین ترین حد تاریخی فرو برد و بارندگی را به اوج ویرانگر رساند. خشکسالی زمینه را برای آتش سوزی های جنگلی فراهم کرد و ناامنی غذایی را تشدید کرد. محققان متوجه شدند که در مورد محدودیت های توانایی انسان برای تحمل گرمای شدید فکر می کنند

رویدادهای شدید سال 2022 که در نقشه زیر مشخص شده اند، تنها نمونه ای از بلایای آب و هوایی امسال هستند. هر کدام به دلیل تغییرات اقلیمی ناشی از انسان تشدید شده اند یا مطابق با پیش بینی تأثیرات منطقه ای هستند.

در ششمین گزارش ارزیابی خود که در سال‌های 2021 و 2022 منتشر شد، هیئت بین‌دولتی تغییر اقلیم سازمان ملل متحد یا IPCC هشدار داد که انسان‌ها به‌طور چشمگیری در حال اصلاح آب و هوای زمین هستند. به لطف ورودی‌های انسانی گازهای جذب‌کننده گرما در جو، به‌ویژه دی‌اکسید کربن و متان، گرمایش جریان انرژی را در سراسر سیاره تغییر داده، الگوهای آب‌وهوا را تغییر داده، سطح دریاها را بالا برده و افراط‌های گذشته را به عادی‌های جدید تبدیل کرده است.

و با ادامه تجمع کربن در اتمسفر و افزایش دماهای جهانی، جهان مجبور خواهد بود با چنین شرایط اقلیمی شدیدی برخورد کند. اما دانشمندان IPCC و دیگران امیدوارند که با برجسته کردن اثرات منطقه‌ای و محلی تغییرات آب و هوایی، جهان تلاش‌های خود را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای گرمایش آب و هوا افزایش دهد و از آینده‌ای فاجعه‌بارتر جلوگیری کند.